Ana SayfaSEOGoogle Yerel Arama Listelerinin Askıya Alınmasının Sebepleri

Google Yerel Arama Listelerinin Askıya Alınmasının Sebepleri

-

 

Google My Business, işinizi geniş bir müşteri kitlesine ulaştırmanın en harika yolu, üstelik ücretsiz! Bununla birlikte, bu özel hizmet, pek çok kişinin gözden kaçırdığı kuralların oldukça geniş bir listesine eşlik ediyor.  Bazı işletme sahipleri bir takım kuralları çiğneyerek, listelerinin kısmen veya tamamen askıya alınmasına sebep olmakta.  Google Yerel Arama Listelerinin Askıya Alınmasının Sebepleri ile ilgili bilmeniz gerekenler tanımları ve ceza alması olası durumları incelemek için yazımızı dikkatle okumanızı öneririm.

Kısmi askıya alma durumunda, işletme sahipleri kendi anlık listelerini yönetemeyecek duruma gelmektedir. Buna rağmen Google, Google Maps ve Map Maker listeleri arama sonuçlarında yer almaya devam eder, sıralamalar ve fotoğraflar bozulmadan kalır. Bu durumu çözmenin tek yolu Google’dan listeleri tekrar kurmasını istemektir. Yine de bu olasılığa çok fazla güvenmemelisiniz. Bu noktada Google listelerinizi, Google Haritalarda görünmesi için uygun olmadığını düşünüyor.

Askıya alma işleminin tamamlanması söz konusu olduğunda yani kesin cezalandırma durum çok daha ciddi. Bu askıya alma işleminde yalnızca listelerinizi yönetemeyeceğiniz gibi, sıralamalar ve fotoğraflar ile birlikte Google, Google Maps ve Map Maker’dan da tamamen kaldırıldığı anlamına gelir. Google’dan listelerinizi yeniden kurmasını isteyebilirsiniz çünkü bu aldığını cezadan sonra tekrar geri dönüş yapmanızın tek yoludur, ancak buna çok fazla güvenmemelisiniz. Bu noktada, Google, listelerinizi Google Haritalar’da görülmesi için uygun bulmaktadır.

Askıya alınmanızı önlemek amacıyla, arama listelerinin bu davranışının en önemli nedenlerinin bir listesi sunulmuştur.

İşletme Türleri

İşletmenizin türünün yönergelere uygun olmadığını kanıtlamanın bir çok yolu var:

Eğer sahada hizmet işletmeniz varsa ve adresinizi listeliyorsanız

Tanım gereği, sahada hizmet sunan işletmesi müşterilerin adresinde gerçekleştirilir, bu nedenle liste müşterileriniz göstermedikçe adresinizi içermemeli. Bundan dolayı ev adresinizi iş adresiniz olarak kullanmayın.

Eğer işiniz hassas içeriklerden oluşuyorsa

Google, yaptığınız işi yaş kısıtlaması olan mallarınızın satışı konusunda ön plana çıkartan çalışmalar yapan ve bunları doğrulayamayan işletmeler olarak görebilir. Bunlara havai fişek, ateşli silah, alkol, tütün, bıçak takımı, piyango bileti vb. satan işletmeler dahildir.

Eğer yerinde olmayan bir online işletmeniz varsa

Google My Business müşterilere yerinde hizmet eden firmalar için tasarlandığından, yalnızca internet üzerinden işlerini yapan online işletmelerin listeleri askıya alınacaktır. Kılavuza göre, Google marka sayfası oluşturmak bu durumun çözümü için yeterli olacaktır.

Eğer işletme faaliyetlerinizi sahip olmadığınız bir binada gerçekleştirirseniz

Bu etkinlikler arasında, sahip olmadığınız ofisler, derslikler, salonlar ve benzeri tesislerde organize ettiğiniz kurslar, dersler, toplantılar vb. yer almaktadır. Bunlar düzenli olarak tutulabilmelerine rağmen, Google kılavuzuna göre uygun bir girişim oluşturmazlar.

İşletmenizin Konumu

İşletmenizin bulunduğu yeri girerken, Google My Business’ı daha verimli bir şekilde kullanmak istediğinizden bazı kuralları çiğneyebilirsiniz. İşletme konumuyla ilgili aşağıdaki durumlarda listenizin askıya alınması riskini taşırsınız.

Eğer aynı işletme için birden fazla konum girişi yaparsanız

Bir işletme yeri için birden fazla liste oluşturmaktan uzak durmak gerektiği kılavuzda açık olarak belirtilir. Bu mağaza zincirleri olan belirli işletmelerin birden fazla listeye sahip olamayacağı anlamına gelmez. Bu yalnızca belirli bir lokasyon için birden fazla yer girilemeyeceği anlamına gelir.

Eğer aynı bölgede birden fazla işyeri için kayıt yaparsanız

İlk durumda da olduğu gibi, bir konum yalnızca bir iş için rezerve edilir. Bir çok işletmeye sahip olunması ve aynı ofis tarafından yönetilmesi durumunda, en iyi çözüm en belirgin olanını listelemek olacaktır. Eğer birden fazla liste girmeye karar verirseniz, bunun sonucu bunlardan birinin kısmen, diğerlerinin ise kalıcı olarak askıya alınması şeklinde olabilir.

Eğer bir sanal ofis veya bir posta kutusunu bir işyeri konumu olarak kaydederseniz

Bu genellikle ofis merkezleri dışında faaliyetlerini yeni ofisler almadan ve kiralamadan genişletmek isteyen işletme sahipleri tarafından yapılır. Çevrimiçi işletmelerde olduğu gibi, müşteriyi burada gerçekten almazsanız bu adresi bir işletme yeri olarak kaydedemezsiniz.

SEO Tuzakları

Seo’yu kendi avantajına göre yönetmek önemli olmasına rağmen, Google’ un müşterileri yanıltmak için kullanıldığını düşündüğü her işlemi cezalandırdığını unutmamalısınız.

Eğer yönlendirme yaparsanız ve arama motoruna uygun URL kullanırsanız

Website adresi için kullanılan alan tam olarak sizin kendi işinizi içermeli. Eğer web adresiniz listedeki diğer müşterilerin adresini içerirse, kılavuzu ihlal etmiş olduğunuz için listeleriniz askıya alınacaktır.

Eğer kendi işinizin adıyla anahtar kelimeler kullanırsanız

İşletmeniz adını doldururken, kendinizi yalnızca işletmenizin adıyla sınırlandırmalısınız. Onun dışında kullanılan her türlü kelime askıya alınmanıza yol açacaktır. Bu nedenle, “Scriptum” adlı bir kitapçığı işletiyorsanız, o alanda olması gereken tek şey budur.  Buna ek olarak “antika kitaplar, nadir eser sayıları” gibi etiketler eklemeyin. Sizin işletme faaliyetlerinizi tanımlıyor olsa bile, ismin bir parçası değiller.

Kontrol Dışındaki Durumlar

Şimdiye kadar, işletme sahiplerinin listelerini, yalnızca kurallara uyarak, askıya alınmasını engelleyebilecekleri durumları değerlendirdik. Bununla birlikte iş sahibinin hatalarından kaynaklanmayan, yine de askıya alınma ile sonuçlanan bir çok durum vardır:

Eğer spam ile ilişkili bir işletmeniz varsa

Daha önceden yapılan bazı hatalardan dolayı işiniz spam olarak ilişkilendirilebilir. İşiniz spam kategorisinde olmasa da bu durumlarda spam filtresi daha katı olacaktır. Söz konusu işletmelerin bazıları klima, cihaz tamiri, halı temizliği hizmetleri, ilaç rehabilitasyonu merkezleri, kanal temizliği, elektrikçiler, bahçecilik, çilingir, avukat, haşere kontrolü, hareketli şirketler, ressamlar ve tesisatçılar.

Eğer listeniz diğer listelerde olduğu gibi aynı hesapta yönetiliyorsa

İşletme sahiplerinin pazarlama faaliyetlerini uzmanlaşmış acentelere devretmeleri çok alışkın olduğumuz bir durum. Bunun sonucu olarak bir ajans listelerinizi yönetmekle sorumlu olabilir. Eğer aynı ajans tarafından aynı hesapta yönetilen diğer listeler gruplandırılmışsa, yönergeleri kurallara uygun bir şekilde takip etseniz de askıya alınabilir.

Her iki durumda da en iyi çözüm Google’a yazarak durumu açıklamak ve listenizin yeniden oluşturulmasını talep etmektir. Ajansları pazarlama etkinliklerinizi yönetmek için kullanma kısmına gelince, en başta onlara, işletmenizin pazarlamasını kendilerine sağlayabileceğiniz ayrı bir hesaptan yönetmesini istemelisiniz. Bu şekilde listenizde tamamlayıcı bir hasar olmasını engellemiş olacaksınız.

Sonuç

Google’ın yerel arama listelerini askıya alma nedenlerini açıklamamaya yönelik politikası, bu nedenlerin karmaşık bir geçmişe sahip olduğu fikrini ortaya çıkarabilir. Görüldüğü gibi bununla birlikte, çoğu kuralın bir şekilde ihlal edilmesi gerekiyor. En muhtemel tavsiye, zaman kaybı olarak gözükse de Google’ın sunduğu yönergeleri öğrenmektir.  Herhangi bir durumda; özenle seçtiğiniz resimler, memnun müşterilerinizden gelen notlar ve saatlerce çalışmanın ardından listenizin askıya alınması, çok daha büyük bir zaman kaybı olacaktır.

KAYNAK: http://positionly.com/blog/reasons-your-local-search-listings-can-get-suspended-by-google

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

0
Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının...