Ana SayfaSEOYerel SEO Spam Taktiklerine Nasıl Karşı Koyarsınız?

Yerel SEO Spam Taktiklerine Nasıl Karşı Koyarsınız?

-

Uzun yıllardır, yerel sonuçlardaki spam göndericilerle ilgili bir sorun yaşıyorsanız, sadece beklemeye devam etmeniz gerektiğini söylüyorum. Yani, eğer Google yerel SEO spam taktiklerine karşı bir geliştirme yaparak kaldırmaya ve düzenli spam gönderenlerin cezalandırılmasına önem verirse, gerçekten hızlı ve sık sık kaldırdıklarını görebilir miyiz? Spam’in kaldırıldığı durumlar var gibi görünse de, bunlar hızlı düzeltmeler, kalıcı düzeltmeler veya çok yaygın uygulamalar değildir. Aslında söz konusu düzeltmeler çok az ve gerçeklikten uzak görünüyorlar. Bu yüzden bugün Google My Business şartlarını ihlal eden insanların yer alan spam sorunları  SERP’lerde kazanmaya devam ediyor. Daha fazla dikkat etmek için vurgumu biraz değiştiriyorum.

Sorunlar dolgun ve bariz. Sadece anahtar kelimeleri için daha iyi ve daha hızlı sıralama yapmak için meşru işletmelerin birçok örneğini gördüm ve duydum. Başka bir sorun da Google’ın MapMaker’ı mart ayı sonunda kapatması. Düzenlemeler Google Haritalar aracılığıyla yapılması gerekecek.

“Google, yerel aramalarda markaları ödüllendirme konusunda ciddiyse, yerel arama algoritmaları yoluyla markaları teşvik etmesi gerekir.” Casey Meraz

Bazı işletmeler için durum o kadar kötüleşti ki aslında Google’a dava açıyorlar. Örneğin, 13 Ocak 2017’de, on dört çilingirden oluşan bir işletme grubu Joy Hawkins’in bildirdiği gibi sahte spam listeleri üzerinden Google, Yahoo ve Bing’e dava açtı.

Possum güncellemesi gibi bazı değişiklikler genel olarak olumlu bir etkisi olduğu görülürken birden çok işletme girişi gibi esas sorunları ve diğer pek çok sorun yerel arama ekosisteminde hala mevcut. Ayrıca, kullanıcıların Google sonuçlarını değiştirdikleri teknik olmayan spam olmayan yollar da vardır. Bu örneklerden birkaçına bir göz atalım.

İşletmeler, Google My Business yönergeleri içinde kalmak ve sonuçları değiştirmek için çok çalışacaklar

Denver bölgesinde kişisel hasar avukatına bir örnek inceleyelim. Son zamanlarda, avukatlık araştırması yaparken bu sonuçlarla karşılaştım:

Yerel SEO Spam Taktiklerine Nasıl Karşı Koyarsınız

“Denver Trial Lawyers” başlıklı arama sonucu listesinin ikinci sırasına bakın. Başlangıçta bunun spam olduğunu ve bunu rapor etmek istediğini düşündüm, ancak önce durumu incelemem gerekti. Başlamak için, resmi işletme adına bakarak girişin spam olduğunu doğrulamam gerekiyordu. Web sitelerini kaldırdım ve sürpriz olarak, logodaki işletme adı aslında “Denver Trial Lawyers”.

Yerel SEO Spam Taktiklerine Nasıl Karşı Koyarsınız

 

Bu benm ilgimi çekti, bu yüzden işletme adını duyurmak için aldatıcı bir logo kullanıp kullanmadığını veya gerçek işletme adı olup olmadığına karar vermeye karar verdim.

Colorado Eyalet Sekreteri(Colorado Secretary of State’s)’nin web sitesini inceledim ve biraz kazdım. Birkaç dakika sonra çevrimiçi arama portalı aracılığıyla yasal olarak tescilli ticaret unvanını buldum. Bu varlığın oluşma tarihi 31.07.2008’di, bu nedenle bir süre isim kullanmayı planlıyor gibi görünüyorlar.

Yerel SEO Spam Taktiklerine Nasıl Karşı Koyarsınız

Ayrıca, bu değişikliğin ne zaman yapıldığını ve ticari marka kayıt işlemini yansıtıp yansıtmadığını görmek için MapMaker giriş geçmişini inceledim. 10 Ekim 2016’da işletme, MapMaker listesini yeni işletme adını yansıtacak şekilde güncellediğini gördüm.

Yerel SEO Spam Taktiklerine Nasıl Karşı Koyarsınız

Bütün bu verileri değerlendirdikten sonra bir adım daha ileri gitmeye karar verdim ve iş yerine telefon ettim. Aradığımda teelsekreter “Denver Trial Avukatları’nı aradığınız için teşekkür ederim” şeklinde karşıladı ve onların meşru işletme adı olduğunu belirtti.

Sanırım, Google My Business Guidelines‘a göre bu durum tamamen olarak kabul edilebilir. Belirtiyorlar:

“Adınız, işletmenizin gerçek dünyadaki adını, mağaza önünüzde, web sitenizde, kırtasiye ürününüzde sürekli olarak kullanılan ve müşterilerin bildiği gibi yansıtmalıdır. İşletme adınızı doğru bir şekilde temsil etmek, müşterilerin işletmenizin çevrimiçi olduğunu bulmasına yardımcı olur.”

Nu ne anlama geliyor?

Son zamanlarda Gyi Tsakalakis bir SERP’in heyecanındaki bu güzel ekran görüntüsünü, anahtar kelimelerini işletme adına kullanan üç işletme ile paylaştı:

İnsanlar fayda sağladıklarını gördükleri için giderek daha fazla ön plana çıkıyor gibi görünüyor.

Şeytanın savunucusunu oynamak için, yaratıcı isimlerden daha meşru işletmeler de var, bu yüzden çizgiyi nerede çizdiğiniz önemli? (Not: Yukarıdaki işletmelerden bazılarını yıllar boyunca takip ettim; işletme adlarını anahtar kelimeleri içerecek şekilde değiştirdiklerini söyleyebilirim).

Başka bir örnek

Yakından bakarsanız, her gün artan sayıda anahtar kelime ve yer doldurulmuş işletme adı göreceksiniz.

İşte Matt Lacuesta‘nın da belirttiği gibi yakın çevre aramalardan faydalanmaya çalışıyor olabileceğiniz ilginç bir olay (Denver da bulunuyor):

Bu işletmenin Denver’daki yakın alan aramaları için sıralamak istediğini düşünüyor musunuz? Belki sadece bir tesadüf. Buna rağmen, komik.

Yerel sonuçlar insanları nasıl harekete geçiriyor?

Google My Business sonucunu manipüle etmek için pek çok yol varken bugün, çeşitli taktikler üzerine odaklanacağız ve mücadele etmek için atabileceğiniz adımları anlatacağız.

Taktik # 1: Spam işletme isimleri

Muhtemelen Google algoritmasındaki en büyük sorun bir işletme adında yer verdikleri anahtar kelime yoğunluk miktarıdır. Üst düzeyde, bunu çok fazla otoriteyle ele alacakları mantıklıdır. Sonuçta, bir marka adı arıyorsanız, bir arama yaparken bu belirli anahtar kelime kullanmanız gerekiyor.

Sorun şu: İnsanların, Google’ın işletme adlarına anahtar kelimeler veya yerler bulunan işletmeler için büyük bir öncelik verdiğini anladığı yönünde.

Aşağıdaki örnekte, “Fresno Kişisel Hasar Avukatları” için bir arama yaptım ve # 2 konumunda görebileceğiniz gibi tam bir eşleşme sonucu verildi:

Ancak, web sitesine tıkladığımda, farklı bir ada sahip bir firma olduğunu keşfettim. Bu durumda, açıkçayerel arama listelemelerine spam gönderdiler ve bir süredir güzel sıralamalarla dalgalanıyorlardı.

Listelerini birkaç kez rapor ettim ve bunu yükses sesle dillendirene kadar hiçbir şey yapılmadı. Bu girişi düzenlemek için kullandığım hesabın çok fazla yetkisinin olmadığını unutmamak önemlidir. Yetkilendirilmiş bir hesap üzerinden yaptığım düzenlemem onayladığında canlı yayınlandı.

Aşağıdaki spam listesi, işletme adında anahtar kelimeye ve sıralama bilgisine sahiptir.

Aşağıda özetlenen işlemi kullanarak bu listeyi bildirdik ancak maalesef işletme sahibi birkaç saat içinde fark etti ve sıralamaya geri döndürdü.

Spam amaçlı işletme adlarına karşı nasıl savaşabilirsiniz?

Sonuçları manipüle eden kişilere karşı nasıl mücadele edileceğini bulmak SEO uzmanı/yetkilisi olarak görevinizdir. Eskiden, sektördeki bazıları gerçekleştirdikleri manipülatif uygulamalar nedeniyle “SEO” kısaltmasına kötü bir isim verdi. Şimdi bu meseleleri düzenlemeye yardımcı olarak bize daha iyi bir isim vermek bizim görevimiz.

Google MapMaker artık ortadan kalktığından, doğrudan Google Haritalar’da düzenlemeler yapmanız gerekecek. Deliller için açıklama yapmak için yer kalmadığı için bu da ayrı bir sorun.

Yanlış bilgi içeren bir listeyi rapor etmek için atmanız gereken adımlar şunlardır:

  • Google’da oturum açtığınızdan emin olun
  • İşletmeyi maps.google.com’da bulun
  • İşletme bulunduğu zaman açın ve “Bir düzenleme önerin” seçeneği arayın:

 

  • Seçtikten sonra, değiştirmek istediğiniz alanı seçebilirsiniz:

  • Gerekli değişikliği yapın ve daha sonra gönderin!

Taktik # 2: Sahte işletme girişleri

Spam ile yaygın olarak gördüğümüz bir diğer konu da sahte işletme listeleri. Bu listeler, siyah şapka SEO’ların yalnızca sıralamaya ve daha fazla potansiyel müşteri kazanmasına neden olmak için hazırladığı tamamen yanlış işletmelerdir.

Tipik olarak, bunları çilingir alanında çokça görüyoruz, sahte listeler için sahte işletmelerle doludur. Google’ın çilingirler ve tesisatçılar için gelişmiş doğrulama yapmaya başlamasının nedenlerinden biri de budur.

Joy Hawkins, bu listeleri blogunda tanımlamak için kullanışlı bir ipucunu şöyle dile getirdi:

“Birçok sahte arama listesi oluşturan birçok spam gönderici,” Merhaba, çilingir “veya” Merhaba, hizmet “gibi genel bir şeyle telefonlarına cevap verir.”

Denver’da bir tesisatçı için hızlı bir arama yaptım ve tam bir eşleme adıyla bir liste bulmam zor olmadı. Joy’un ipuçlarını kullanarak numarayı aradım ve bağlantı kesildi. Bu, bana sahte bir listeleme gibi görünüyordu.

Neyse ki, bu durumda, işletme arama sonuçlarında çok fazla sıralamaya girmedi:

Bu türden listelerle karşılaştığınızda, yukarıda belirttiğimiz gibi sorunu bildirilmelidir.

Taktik # 3: İnceleme

İnceleme spamin birçok farklı biçimi olabilir. Google’ın sıralama özelliklerini güncelleyerek ve yıldızları daha belirgin hale getirerek incelemelere çok fazla önem verdiğini gösteriyor. Bence, Google genel incelemeleri ile daha iyi bir iş yapabileceklerini biliyorlar ve umarım onları biraz daha ciddiye almış olurlar.

Spamlerin arama sonuçlarında görünen birkaç farklı yoluna bir göz atalım.

Kendi kendine yorumlar

Hemen hemen her işletme değerlendirmelere ihtiyacı olduğunu biliyor ancak yorum almakta zorluk çekiyor. Bunun bir yolu, kendi işletmelerine yorum bırakmaktır.

Son zamanlarda, birilerinin bir hukuk firması için beş yıldızlı olumlu eleştiri yaptığını ve daha sonra rakiplerinin tamamına yönelik tek yıldızlı bir başka incelemeyi bıraktığı oldukça açık bir örnek gördük. Bunu aşağıda görebilirsiniz:

Bu tür incelemelerin ortaya çıkması çok ahlaka aykırı olsa da, hemen her gün karşılaşabilirsiniz. Google’ın inceleme ve fotoğraf politikalarına göre, şunları yapmak istiyorlar:

“İşletmenizdeki veya ziyaret ettiğiniz bir işletmedeki incelemelerin ve fotoğrafların müşteri deneyiminin dürüst profillerden olduğundan emin olun. Güvenli olmayan profillerden gelen yorumlar kaldırılabilir.”

Bunun politikaları ihlal ettiğini söylerdim ancak kuralların çok iyi uygulandığını söylemek biraz zor. Aşağıda Google’ın inceleme yönergeleri tarafından tanımlandığı gibi, bir çıkar çatışması olduğu görülmektedir:

 

Bu özel durumda, bizden biri olan Dillon Brickhouse, Google ile iletişime geçti. Maalesef Google, Dillon’a yorumlarda metin olmadığından hiçbir şey yapılmadığını söyledi. İncelemeyi düzenlemeyi reddettiler.

Elbette bu spesifik bir durum değil. Tim Capper geçtiğimiz günlerde benzer durumları tespit ettiği ve hiçbir şey yapılmadığı bir makaleyi “Google My Business Guidelines ve Spam Algos Çalışıyor mu?” başlıklı bir yazı yazdı.

İnceleme yıldızlarına karşı nasıl savaşabilirim?

Google, oyunlarını başlatana kadar spam içerikli yorumların yok sayıldığı bazı durumlar olmasına rağmen kötü yorumları kaldırmaya çalıştığınız bir durum var. Aslında Google, kesin adımları gözden geçirme yönergeleri sayfasında yayınladı.

Aşağıdaki yöntemi kullanarak adımları görüntüleyebilir ve bir işletme yorumunu kaldırılacak şekilde işaretleyebilirsiniz:

Temel bilgiler işe yaramazsa ne yapabilirsiniz?

Yerel listelere spam göndermenin farklı yolları var. Sorun bildirdiyse ve hiçbir şey değişmezse ne yapabilirsiniz?

Düzenlemelerin yayınlanması altı haftaya kadar sürebilir ancak bir sonraki adım, konuyla ilgili daha fazla bilgi sahibi olmaktır. Bu yaklaşımın başarıya ulaşmasının anahtarı verilerin dokümantasyonudur. Ekran görüntülerini tarih tarih kaydedin ve savaştığınız her spam için bir dosya tutun. Bu şekilde, uygun pozlamayı sonunda elde ettiğinizde listelemeleri güncelletebilirsiniz.

Girişin doğrulanıp doğrulanmadığına bağlı olarak, farklı forumlarda ileti göndermeyi denemek isteyeceksiniz:

Doğrulanmış listeler

Sorun yaşadığınız girişin doğrulanmış bir girişi varsa, Google My Business Topluluğu forumunda bununla ilgili genel bir yayın yapabilirsiniz. Gönderi hazırlarken durumun yöneticiler tarafından açıkça görülebilmesi için tüm karşılık gelen kanıtları, ekran görüntülerini vb sağladığınızdan emin olun. Forumda bunu yapabileceğiniz bir Spam ve Politika bölümü var.

Doğrulanmamış listeler

Bununla birlikte, bazı spam listeleri doğrulanmış listeler değildir. Bu durumlarda, Joy Hawkins, burada Yerel Rehber Bağlantı Forumu’na katılmanızı önerir.

Anahtar teslim paketler

Maalesef, raporlama sonuçlarının temellerinin dışında yapabileceğimiz çok şey yoktur, ancak umarım daha proaktif hale gelir. Biraz gürültü yapmak Google’ı doğru yönde atılmaya teşvik eder.

  1. Yönergeleri görmezden gelen rapor listeleri ve yorumları hakkında daha aktif mücadele etmeye başlayın. Ekran görüntülerini kaydettiğinizden ve kanıt elde ettiğinizden emin olun.
  2. Listeler bir süre geçtikten sonra hala düzeltilmiyorsa, Google My Business Topluluğu forumuna iletin.
  3. Joy Hawkins’in yayınını Google Haritalar’daki Spam ile Mücadele İçin En Yeni Rehber yazısını baştan sona okuyun
  4. Yerel sonuçları analiz edin. Google My Business yönergelerinde sürekli olarak takip edin ve güncel kalın.
  5. Son olarak, yaptığınız düzenlemenin son sözü veya sonsuza dek kalacağını düşünmeyin. Gerçek şu ki geri gelebilirler. Bu yazı testi sırasında, “Doug Allen Kişisel Hasar Avukatı Colorado Springs” için liste, bir sahibin düzenlemesine dayanarak birkaç saat içinde geri geldi.

Gelecekte yerel sonuçları nasıl sıraladıklarına ve yorumları nasıl izlediklerine ilişkin olarak Google’dan bazı önemli değişiklikler gelmesini sabırsızlıkla bekliyorum. Yerel cezaların manuel cezalar kadar ciddi bir hal aldığını görmek isterim.

KAYNAK: https://moz.com/blog/local-seo-spam-tactics-are-working-how-you-can-fight-back

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...