Ana SayfaSEOGoogle Pigeon Güncellemesi Yerel Arama Sonuçlarını Nasıl Değiştirdi?

Google Pigeon Güncellemesi Yerel Arama Sonuçlarını Nasıl Değiştirdi?

-

Google Pigeon Güncellemesi yerel arama sonuçlarını ilgilendiren bir güncellemedir. Google’ın büyük ve en etkili algoritma güncellemelerinden biri yerel arama sonuçları için uygulandı ve yerel işletmelerin genellikle güncellemenin web sitelerinin analiz verilerindeki etkilerini görüldü. Google kullanıcıları da bu etkiyi kesinlikle gördüler. Genellikle yerel işletmeler ve bu işletmelere ait bilgiler açısından farklı ve daha iyi bir arama deneyimi anlamına geliyordu.

24 Temmuz 2014’te piyasaya sürüldüğüne ve “Pigeon” güncellemesi olduğuna inanılan bu Google arama algoritması güncellemesi, daha güçlü organik varlığa sahip yerel işletmeleri ödüllendirerek daha iyi yerel arama sonuçları sunmayı amacıyla gerçekleştirildi. Google Maps’te daha önce görmüş olabileceğiniz görünüme benzemekle birlikte geleneksel aramada görünürlük artışı mümkün oldu.

Yerel olarak fiziksel ticaret yapan firmaların, boyut ve marka popülaritesi ne olursa olsun, bölgedeki diğer işletmeler kadar aramada görünmeyi hak ettikleri fikri neticesinde yapılmıştır ve arama sorgusunun önerdiği şeyi sağlar.

Google’da İşletme Doğrulama Nasıl Yapılır?

Pigeon Güncellemesi ile Tam Olarak Neler Değişti?

Yerel arama yeteneklerini en üst düzeye çıkarmak için Google, hem Google Arama hem de Google Haritalar için yüzlerce sıralama sinyalini daha da geliştirdi. Bu aynı zamanda, Google’ın konum ve mesafe sıralama parametrelerinin, yakınlığa dayalı kullanıcılara yerel, alakalı sonuçlar sağlamak için de iyileştirildiği anlamına da geliyordu. Özellikle uzun vadede faydası görülecek bir güncelleme olarak ön plana çıkıyor.

Yerel arama, Temmuz 2014’ten bu yana, ilk Pigeon lansmanının başladığı günden bu yana büyük ölçüde gelişti. Aynı zamanda, o zamandan beri resmi olarak açıklanmasa da bir dizi Pigeon güncellemesinin de yapıldığına inanılıyor. Algoritma güncelleme lansmanının başlangıcındaki bazı ani hareketlerin nihayetinde düzeltilmesi gerektiğini de göz ardı etmemek gerekir.

İlk Pigeon lansmanından hemen sonra popüler bir örnek: Otel rezervasyon web sitesi, otel misafirperver düzenli bir New York City otel olsaydı otel arama sonuçlarındaki özel kutucuklarda görünmeye başladı. Yerel algoritmada, arama sonucu sayfalarında daha üst sıralara gösterilen tam eşlemeli anahtar kelimeler kullanarak spam yapılmasıyla ilgili hatalar da vardı.

Pigeon’un ilk lansmanının bir sonucu olarak diğer bazı dikkat çekici hatalar vardı ama onlar da çok geçmeden düzeltildi. İlk lansmana ilk Pigeon güncellemesi 1 Ağustos 2014 civarında gerçekleşti ve bazı kritik sorunları giderdi.

Bu nedenle, Temmuz 2014’teki ilk lansmandan bu yana birkaç Pigeon güncellemesinin yapıldığını düşünmek pek de sıradışı değil. Büyük bir algoritma değişikliğinin bir dizi düzeltme güncellemesiyle tamamlanması bilinen bir gerçektir.

Pigeon, bugüne kadarki en etkili yerel algoritma güncellemesi olarak ve 2012 yılında Google Venice güncellemesinden bu yana kesinlikle en etkili olanıydı.

Google Pigeon Güncellemesi Hakkında Ne Söyledi?

Google, ilk Pigeon algoritma güncellemesi sonrasında özel olarak güncellenen bazı genel durumlar haricinde, en çok takip edilen güncellemelerin hiçbiri hakkında hiçbir şey açıklamadı.

Pigeon güncellemesinin, web aramada kullandığı birçok sıralama sinyali ve genel arama deneyimini geliştiren diğer önemli özellikler (Bilgi Grafiği, yazım düzeltmeleri, eşanlamlılar, varyasyonlar, vb. dahil olmak üzere Google’ın genel arama algoritmasının yeteneklerine daha da yerleştirildiğini söyledi. .), başka bir şey söylemedi.

Google, Barry Schwartz’a, ilk lansmandan sonra “Pigeon güncellemelerini onaylamadığını veya reddetmeyeceğini ve “bildiğimiz gibi, yerel arama algoritmalarındaki tüm değişiklikleri ayrıntılandırmayacağını” söyledi.

Bu yüzden, bir güncelleme olduğu neredeyse garanti ediliyor ve son birkaç yılda Pigeon algoritmasında birden fazla güncelleme olduğu da oldukça olası.

Google Arama Sonucu Sayfalarında Pigeon Güncellemesi Değişiklikleri

Pigeon’dan önce, Google Haritalar’daki arama sonuçları, geleneksel aramadakilerden farklıydı. Kullanıcı deneyimi de oldukça farklıydı. Artık hem Google Arama hem de Google Haritalar araması için arama sonuçları ve arama sonuçları sayfasının estetiği (arama motoru sonuç sayfası) daha düzgün bir görünüme ve işlevselliğe sahiptir (aşağıdak görsellerde bunu görebilirsiniz).

Google arama sonuçları sayfası görünümü

Google Pigeon Güncellemesi

Google Haritalar Görünümü

Google Pigeon Güncellemesi

Yerel sıralama sinyalleri arasında iyileştirilmiş entegrasyona ek olarak, Google ayrıca, Yelp, Home Advisor ve daha fazla tüketici odaklı yerel dizinlerin değerlendirme şeklini de güncelledi.

Pigeon’un lansmanından önce, Yelp’de Google’ın büyük inceleme sitesine negatif yaklaşıp kendi içeriğini aramada desteklediğinden bahseden bir iç sunum vardı. Yelp, bir kullanıcının özellikle arama sorgularında “dağıtma” özelliğini içermesi durumunda bile, Google tarafından yapılan incelemelerle dışarıda bırakıldığını iddia etmiştir. Bu, tarafsız bir arama açısından açık bir anlam ifade etmemektedir.

Pigeon piyasaya sürüldükten sonra, kullanıcı içeriği ve müşteri yorumları tarafından yönlendirilen Yelp ve diğer yerel dizinler daha olumlu değerlendirildi ve olması gerektiği gibi aramada daha üst sırada yer aldı.

Google My Business’ta Listelenmiş Bir Konum Nasıl Kaldırılır?

Google Pigeon Güncellemesi Yerel Kullanıcı Deneyimini Değiştirdi

Yerel işletmeler için Google’da arama yapan kullanıcılar için en göze çarpan farklardan biri, yerel incelemelerdeki değişiklikti.

Pigeon geleneksel aramada özel alanda 10 ya da 7 işletmeyi içeriyor ve işletmelerin daha iyi sıralanması sağlıyor. Aynı amanda arama sonuçları sayfaları arasında ilk sayfada görünmesi için daha fazla fırsat sunuyor.

Pigeon başlatıldıktan sonraki bir yıl içinde arama sonucu sayfasındaki kutucukta 3 işletme (aşağıda gösterilmektedir) için optimize edilmiştir.

Google Pigeon Güncellemesi

Google’ın onayladığı Pigeon Güncellemesinin amacı, yerel aramanın mümkün olduğunca geleneksel organik aramaya benzemesine izin vermek ve aynı zamanda da benzer şekilde davranmasını sağlamaktı.

Yerel işletmelerin yaşadıkları ani etkiler, Pigeon güncellemesi sonrasında nasıl konumlandırıldıklarına ve yerel sıralamalardaki değişimlerden nasıl yararlandıkları veya nasıl zarar gördüklerine bağlıydı. Daha kalıcı etkiler, yönlendirilen web ziyaretlerinde artış veya düşüş olabileceği gibi, formlar ve dönüşümler gibi KPI(Anahtar Performans Göstergesi)’lerde bir artış veya azalma olabilir (“Yol Tarifi Al” veya “Hemen Ara” gibi).

Google Pigeon Güncellemesi Amacı Kullanıcı Deneyimi

Google, pek çok işletmenin sıralanma şeklini ve ne kadar görünür olduklarını değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda kullanıcılara istedikleri bilgileri daha az adımda vermeyi de amaçladı. Pigeon güncellemesinin amacı, kullanıcıların belirli bir yarıçapı ve bir kullanıcının aramasının alaka düzeyine sahip olanları destekleyerek yerel bir ortamda kullanıcılara en alakalı ve yararlı sonuçları sunmaktı.

Temel olarak, Google artık kullanıcılara doğrudan belirli bir yerel işletme hakkında daha ayrıntılı bilgi ve daha önce hiç olmadığı kadar kolay bir şekilde bilgi sunabilir hale gelmiş oldu. Ancak kullanıcıları daha fazla aramaya zorlamadan, kritik bilgileri (telefon numarası, adres, saat vb.) sunması durumunda arama yapan kullanıcılar sitenize ulaşamazlar.

Google, kullanıcılara daha az tıklama ile ihtiyaç duydukları bilgileri sunarak “yardımcı oldu” ancak çoğu zaman bu web sitelerinin trafiğinin düşmesine neden oldu.

Kuşkusuz, bu tür değişikliklerin yalnızca yerel bir ortamda değil, Google’ın markaların içeriklerini önemli ölçüde yer aldığı ve doğrudan Google arama sonucu sayfalarında ki kullanıcılara sunmaya devam edecektir. Aramanın yıllardır yapıldığı yer burası. Google Pigeon Güncellemesi sonrasında markanız hala iyi bir şekilde derecelendiriliyorsa ve müşteriler hala işinizi ve ona bağlı bilgileri buluyorsa, hala bir pazarlama kazancı mıdır? Bu noktada başka alternatifimiz yok gibi görünüyor.

KAYNAK: https://www.searchenginejournal.com/google-algorithm-history/pigeon-update/

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba. Öncelikle teşekkür ederim. Üç aylık yerelde Halı Yıkama hizmeti veren firmamıza ait web sitemiz mevcut. Web sitemiz google işletmelerde muğla halı yıkama aramasında 2 aydır ilk sıradaydı. Dün bu sıralama yedinci sıraya geriledi. Bugün ikinci sıraya geldi. Birinci sırada olan firma google işletmeler özelliğini doğru düzgün kullanmayan ve web sitesi dahi olmayan bir işletme ve daha düne kadar beşinci sırada olan firmaydı. Biz google işletmeleri aktif olarak kullanan bir firmayız. Web sitemizide aktif tutuyoruz. Özgün ve bilgilendirici içerikler paylaşıyoruz. Gerileme yaşamamızın bu güncelleme ile alakası olabilir mi? Tekrar nasıl ilerleyebiliriz.

    • Her güncellemede birileri inerken birileri çıkıyor, ayrıntılı inceleme yapmadan bir şey söylemek oldukça zor. Fakat yaptığınız bir şeyler Google’ın hoşuna gitmemiş olabilir, link almak vs. gibi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...