Ana SayfaSEOGoogle My Business'ta Listelenmiş Bir Konum Nasıl Kaldırılır?

Google My Business’ta Listelenmiş Bir Konum Nasıl Kaldırılır?

-

Sık sorulardan yerel SEO forumlarının klasiği biri olan “Google My Business konum nasıl kaldırılır?” veya “Bir Google girişini nasıl silerim?” sorusunun karmaşık cevabını paylaşacağız sizlerle. Burada anlatacağımız karmaşık ve çok yönlü bir sorunun aşırı basitleştirilmiş halidir. Gerçek şu ki, basit olan silme nadiren geçerli olan bir cevaptır. Daha ziyade, iş yapma sürecinde ortaya çıkan olayların çoğunda, Google My Business listelemelerrini düzgün bir şekilde yönetmek için hangi adımların atılması gerektiğini bilmek gerekir; böylece işinize zarar vermek yerine işlerine yardımcı olurlar.

İstenmeyen veya sorunlu Google My Business girişlerini yönetme söz konusu olduğunda, gerçekten o işe uygun işi yapabilecek birini seçmek çok önemli bir olay. Güvendiğiniz bir ekibiniz ve hangi adımları atmanız gerektiğini tanımladığınız belirli senaryonuz varsa bir işi tamamlamak için tek bir talimat seti tek bir yol yoktur. Aşağıdaki tablo, ortak durumları belirlemenize ve kendinize en yakın olanı seçmenize yardımcı olmalıdır. Buradan, hangi eylemlerin sizin için kullanılabilir olduğunu öğreneceksiniz ve hangilerinin maalesef başarılması mümkün olmadığını öğreneceksiniz.

Sorunlu Google My Busines listelemelerinin yönetimi genellikle kontrol altında olmayan veya onların doğrulamasını kaldırmayı gerektirdiğinden, grafikler üç doğrulama senaryosuyla başlar ve ardından diğer tipik iş rutinlerini de kapsayacak şekilde ilerlemektedir.

On bir yaygın Google My Business giriş yönetimi senaryosu

Senaryo

Durum

Adımlar

Notlar

Kontrol Edilen Doğrulanmış Bir Listeyi Doğrulamayın
GMB kontrol panelinizde artık kontrol etmek istemediğiniz bir girişiniz var.
 • GMB gösterge tablonuza giriş yapın
 • “Düzenle” yi tıklayın
 • “Bilgi” sekmesini tıklayın
 • “Girişi kaldır” ı tıklayın.
 • Tüm onay kutularını işaretleyin
 • “Hesabı sil” i tıklayın
Endişelenme yok: Son adım, Google hesabınızı veya girişi kendiniz silmeyin. Artık kontrol etmediğinizden dolayı doğrulamasını kaldırır. Giriş hala mevcut olacak ve başkası onu kontrol edebilecektir.
Kontrol Edilmeyen Bir Doğrulanmamış Listeyi Doğrulayın
İstenmeyen bir listelemeyi kontrol etmeniz gerekiyor. Doğrulanmadığını söyleyebilir, çünkü Google Haritalar’da “bu işletmeyi talep et” veya “bilgi biriktirme panelinde” bu işi sahiplen” mi? yazıyor. Girişi doğruladıktan sonra, sorunluysa, yönetmek için bir sonraki adımları atabilirsiniz.
Başka Birisinin Doğruladığı Listeyi Kontrol Edin
İstenmeyen bir listelemeyi kontrol altına almanız gerekir, ancak bir başkası bunu daha önce doğruladı. Onaylandığını söyleyebilir, çünkü Google Haritalar’da “bu işletmeyi talep et” özelliğinden yoksun veya bilgi panelinde “bu işi sahiplen” içermiyor.
 • Bu adımları kullanarak Google ile iletişim kurun
 • Google sahibiyle iletişime geçecek
 • Google, bir hafta içinde sahibinden geri haber almazsa, girişi doğrulayabilirsiniz
Sahiplerin, web sitelerinin alanıyla eşleşen, ancak hiçbir garanti veremeyecek bir e-posta adresinin kontrolünü temel alarak bir girişi kontrol etme haklarını Google’a kanıtlayabilecek bazı anekdot hesapları bulunmaktadır. Listenin kontrolünden vazgeçmeyi reddeden üçüncü bir tarafla karara aracılık etmek için hukuk müşavirliği aramanız gerekebilir.
Bir Ticari İşletme İçin Bir Yinelenen Listeyi Yönetme
İşletmeniz bulunduğunuz yerde müşterilere hizmet verir (bir perakende mağazası, restoran, hukuk uygulamasını düşünün). İşletmeyi temsil eden, ya mevcut konumunda, yanlış bir yerde veya daha önceki bir yerde birden fazla liste bulabilirsiniz.
 • Adres, işletmenin doğru, geçerli adresi ile tam olarak eşleşirse, iki listeyi birer birer olarak birleştirmesini istemek için Google’a başvurun.
 • Adres bir hata içeriyorsa ve işletme orada yoktuysa, Google Haritalar’daki “öneri al” bağlantısını kullanın, evet / hayır düğmesini “evet” olarak değiştirin ve “hiç var olmayan” butonunu seçin.
 • Adres daha öncekullanılmışsa bu tablodaki ticari hamle bölümüne bakın.
İncelemeler bir hata içeren bir işletme adresiyle ilişkilendirilmişse, incelemelerin, işletmenin “var olmadığı” Google Haritalar’da belirtilmek üzere yeni adresine aktarılmasını isteyebilirsiniz.
Bir Hizmet Alanı İşi İçin Bir Yinelenen Listeyi Yönetme (SAB)
İşletmeniz müşterilerine kendi bölgelerinde hizmet veriyor (tesisatçı, landscaper veya temizlik hizmeti düşünün). İşletmeyi temsil eden birden fazla liste bulabilirsiniz.
 • Yinelenen girişi doğruladıktan sonra, Google ile bağlantı kurarak iki listeyi birer listede birleştirmesini isteyin.
Google yönergelerinin SAB listeleri için adresleri gizli tutmanızı gerektirdiğini unutmayın.
Çok Ortaklı Bir İşletmeyle İstenmeyen Bir Listeyi Yönetin
İşletmenin birden fazla ortağı var (yasal bir firma veya tıbbi ofiste düşünün). Belirli bir iş ortağına veya artık burada çalışmayan iş ortakları için veya merhum için ortaklar için birden çok giriş keşfediyorsunuz.
 • Ne yazık ki, Google, işyerinde istihdam edilen iş ortakları için çoklu personel listelemelerini kaldırmayacaktır.
 • İş ortağı artık burada çalışmıyorsa, bu listeleri görmezden gelme ile ilgili bu makaleyi okuyun. Ardından, girişin, işletmenin yeni adresine değil, uygulamanın adresine “taşındı” (bir işletme taşındığında olduğu gibi) belirtilmesini talep etmek için Google ile iletişime geçin.
 • Maalesef bir ortak vefat etti, onlara bir ölüm ilanı paylaşmak için Google ile iletişime geçin.
İkinci senaryoda, Google, geçmiş bir iş ortağının girişini, yalnızca girişin doğrulanmamış olması halinde taşınmış olarak işaretleyebilir. Giriş doğrulanırsa, eski ortak sizin için doğrulamayı kaldırırsa yapabilirsiniz ancak bunu yapmak istemiyorsa en azından listeyi yeni konumlarının ayrıntılarıyla bir son başvuru olarak güncellemeye ikna etmeye çalışmak ideal olacaktır. Ne yazık ki, bu ikinci seçenek idealden uzaktır.

Ayrıca bir not, istenmeyen listeleme bir personel uzmanlığı ile ilgiliyse (hem şirketi hem de şirketi işleten tek bir personel içeren bir liste var), iki listeyi bir araya getirmelerini istemek için Google’a başvurabilirsiniz. İsterseniz, iki listenin sıralama gücünü birleştirmek için.

Bir İşletmenin Taşıdığı Bir Listeyi Yönetin
Şirketiniz yeni bir yere taşınıyor. Listelemenin “kalıcı olarak kapanmış” olarak işaretlenmesini istemiyorsanız, tüketicilere yanlış bir bilgi vermemek için düzenlemelisiniz.
 • Web sitenizi yeni iletişim bilgileriniz ve yol tarifi ile güncelleyin.
 • Mevcut GMB listenizi Google My Business kontrol panelinde güncelleyin. Yeni bir liste oluşturmayın!
 • Diğer yerel işletme girişlerinizi yeni bilgilerinizi yansıtacak şekilde güncelleyin. Moz Lokal gibi bir ürün bu büyük görevi büyük ölçüde basitleştirebilir.
Taşınmanızı sosyal platformlarınızdan eksiksiz paylaştığınıza emin olun.

Taşınmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek yeni çoğaltılmış listeleri arayanlardan kontrol edin. Yine, Moz Lokal bunun için faydalı olacaktır.

Google genellikle incelemelerinizi otomatik olarak eski konumundan yeni yerine taşıyacak, ancak istisnaları anlamak için bir süre inceleyecektir.

“Kalıcı Olarak Kapatıldı” İşaretli Bir Listeyi Yönetin
Sizinkinin bir listesi “sürekli kapalı” olarak işaretlenmiş ve tüketicilere işinizden ayrılmış olabileceğini gösteriyor. Daimi olarak kapatılan girişlerin de açık işinizin sıralamalarını olumsuz etkilediği düşünülüyor.
 • “Kalıcı olarak kapalı” etiketi, işletmenin yer aldığı daha önceki bir yer için doğrulanmış bir listeleme varsa, girişin doğrulamasını kaldırın. Ardından, yeni konuma taşınmış olarak işaretlemelerini istemek için Google ile iletişime geçin. Bu, “kalıcı olarak kapalı” sorunu düzeltmelidir.
 • Sürekli olarak kapalı olan giriş, işletmeniz için bir başka kişinin onayladığı bir listede bulunuyorsa (ör. Girişleri kontrol etmiyorsanız), lütfen “Başka Birisinin Doğruladığı Listeyi Kontrol Edin” başlıklı bölümüne bakın. Kontrol panelinizde kontrol edin ve ardından doğrulamasını kaldırın, Googleto’ya onlardan taşınmış olarak işaretlemelerini isteyebilirsiniz.
“Kalıcı olarak kapalı” etiket, işyerinden ayrılan uygulayıcıların listelerinde de görünebilir. “Çok Ortaklı Bir İşletmeyle İstenmeyen Bir Listeyi Yönetin” etiketli bu çizelgeye bakınız.
Birleşmeyi Yönetme / Satın Alma
Bu senaryonun pek çok nüansı belirli adımları belirleyebilir. Birleşme / devralma, yeni adla kamuya açık kalan tüm fiziksel konumları içeriyorsa, yeni adı görüntülemek için mevcut GMB listelerinin ayrıntılarını düzenleyin. Ancak, edinilen yerler kapanırsa bir sonraki adıma geçin.
 • Eski konumların ayrıntılarını yeni adı yansıtacak şekilde değiştirmeyin
 • Eski yerlerin girişlerini onaylat
 • Son olarak, tüm eski konum listelerini yeni yerine taşındı olarak işaretlemelerini istemek için Google’a başvurun.
Birleşmeler ve satın alımlar karmaşıktır ve bu önemli iş etkinliğini dijital olarak yönetmenize yardımcı olması için bir danışman kiralamak isteyebilirsiniz. Olayda yer alan tüm işletmeler için çekirdek atıfların gözden geçirilmesini yönetmek için Moz Lokal gibi bir ürün kullanarak iş yükü önemli derecede hafifletilmiş olabilir.
Bir Spam Listesini Yönetin
Sahte bölgelerde listeleme oluştururken olduğu gibi bir rakibinizin veya başka bir işletmenin Google’ın yönergelerini ihlal ettiğinin farkındasınızdır. Yerel toplulukla olan ilgisini artırmak için sonuçları temizlemek istiyorsunuz.
 • Girişi Google Haritalar’da bulun
 • “Bir öneri öner” bağlantısını tıklayın
 • Evet / Hayır geçişini “evet” olarak değiştir
 • “Spam” işaretleyin
 • Düzenleme kabul edildiğinde Google size genellikle e-posta gönderir
Google her zaman spam konusunda hareket etmez. Ana hatları verilen adımları izlerseniz ve herhangi bir yere ulaşmazsanız, orada bir Üst Düzey Katılımcının meseleye müdahil olabileceği umuduyla, spam örneğini GMB forumuna göndermek isteyebilirsiniz.

Ne yazık ki, spam çok yaygındır. Yakalanan bir spam gönderenin tekrar gelmesi ve spam yapmaya devam etmesi şaşırmayın.

Kötü Yorumlar Alan Bir Listelemeyi Yönetin
Şirketiniz, GMB listesine eklenen olumsuz yorumlardan etkileniyorsa her şeyi ortadan kaldırmak istersiniz.
 • İncelemeler Google’ın politikasını ihlal ederse, harekete geçmek için atacağınız adımlarla açık ihlallere bakılmaksızın Google’ın onları kaldırabileceğini unutmayın.
 • İncelemeler olumsuz ancak orijinalse, Google bunları kaldırmaz. Tüketicilerin, incelemelerde müşterileri ve işletmenizi kurtarabilecek bir şekilde kaynak gösterdiği ve bunlara tepki vermesi ile ilgili sorunları kendi bünyesinde çözebilirsiniz.
 • İncelemelerde değinilen yapısal problemleri çözemezse, şirket başarı için gerekli bileşenlere sahip olmayabilir.
İşletmenizi tamamen yeniden markalaştırmanızın ve işinizi yeni bir yere taşımamanızdan kısa süre önce, işletmeniz negatif değerlendirmeleri yönetmeye hazır olmalıdır. Tüketiciler yasadışı davranışları belirtmedikçe (olumsuz pazarlamadan ziyade avukata ihtiyaç duyarsanız), olumsuz değerlendirmeler müşterilerin gösterdikleri sorunların giderilmesi için ÜCRETSİZ bir plan olarak görülmelidir.

Unutmayın ki birçok mutsuz müşteri şikayet etmek için vakit harcamayacaktır. Sadece sessizlik içinde gidip asla bir daha işinize dönmeyecekler. Bir müşteri şikayet etmek için zaman ayırdığında, onu geri kazanmak için altın bir fırsat olarak ele alırsınız ve gelecekteki tüm müşterilere yönelik olarak işinizi iyileştirir.

Her biri kendi adımlarını gerektiren on bir yaygın Google My Business giriş yönetimi senaryosu. Umuyorum ki bu çizelge yalnızca birkaç vakanın neden Google My Business listelerini silmek için geri adım attığınızı ve neler yapmanız gerektiğini sizlere anlatabilmiştir.

Faydalı Bağlantılar

 1. Sorunlu listelemelerriniz olup olmadığından emin değilseniz, Moz Kontrol Listeleme aracıyla ücretsiz bir arama yapın.
 2. Eğer bir Moz Pro üyesiyseniz, Q & A forumdan erişebilirsiniz. Bir Google My Business listelemesinin sorunlu olup olmadığından emin değilseniz lütfen topluluk sorularımıza sorabilirsiniz.
 3. Google My Business Forumu, sorunlu GMB listeleri hakkında gönüllü En Çok Katkıda Bulunanlardan (Top Contributors) (ve bazen Google çalışanları) tavsiyeler almak için iyi bir yöntem olabilir. Orada paylaşırsanız, senaryonuzun tüm ayrıntılarını öğrenmeye hazırlıklı olun.
 4. Kendinizi zor Google My Business girişiyle ilgili sorunlarla düzenli olarak ilgileniyorsanız sektördeki en iyi teknik yerel SEO’lardan biri olan Joy Hawkins‘in çalışmasını okumanızı öneririm.

   

   

   

 5. Bazen yapabileceğiniz tek şey, zor bir soruyla yardım almak için doğrudan Google ile iletişime geçmektir. İşte Google’ın ana iletişim sayfası. Yardım istemek için başka bir yol da (ve bu bazen en hızlı rota) Google’ın GMB Twitter hesabına tweet atmaktır. Her Google temsilcisinin tam eğitimden yararlanmadığına dikkat edin. Bazı etkileşimler diğerlerinden daha tatmin edici olabilir. Dijital bir pazarlamacıysanız, tüm müşterilerin sorunlarını çözemeyen doğru müşteri bağlantılarını yaşamaya hazır olun. Bazen, Google’ın yerel ürününün sınırlamaları nedeniyle en iyi çabalarınız bile istenen sonuçları vermeyebilir.

Sorunlu Google girişlerini çözmek için neden çaba harcamalısınız?

Toplu olarak konuşmak gerekirse, yanlış ve çoğaltıcı listeler yanlış yönlendirici olabilir ve aynı zamanda sıralamanızı kaybederken tüketicileri yanlış yönlendirir. Yerel işletme girişleri, müşteri hizmetleri biçimidir ve genel pazarlama planınızın bu öğesi ihmal edildiğinde, trafikte ve gelirde önemli bir düşüşe neden olabilir. Ayrıca, müşterilerin taşındıkları bir işletmenin eski yerine ulaştığı yanlış online yol tariflerini veya deneyimlerinden kaynaklanan olumsuz değerlendirmeler şeklinde itibarınız olumsuz etkilenebilir.

Tamamen ele alındığında, bu istenmeyen sonuçlar, tüm işletme girişlerini sorunlar için izleyen ve bunları düzeltmek için gerekli önlemleri alan aktif bir konum veri yönetimi stratejisine duyulan gereksinimdir. Listeleri doğrulamak ve çift girişleri yönetmek cazip bir çalışma değildir, ancak iş için tehlikede olan şeyleri düşünürseniz, bu yalnızca gerekli iş değil, aynı zamanda kahramanca da olur. Yani en acılı durumlarla baş etmeye hazır olun. Başarılar gerçekten ödüllendirici olabilir!

KAYNAK: https://moz.com/blog/delete-gmb-listing

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...