Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Google’da İşletme Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google’da İşletme Doğrulama Nasıl Yapılır? sorusu genel olarak sektör ile haşır neşir olan kişiler için basit bir konu olabilir fakat büyük çoğunluk işletmesinin nasıl doğrulatılabileceğini bilmediği gibi tam olarak ne işe yarayacağını da kestiremiyor.

Google’da işletmeniz ile ilgili hak talebinde bulunabiliyorsunuz. Talepte bulunduktan sonra Google yetkilileri talebinizi değerlendirip olumlu veya olumsuz cevap veriyorlar. İşletmenin siz olduğundan emin olabilmek için işletmenizin türüne göre farklı farklı doğrulama yöntemleri bulunmaktadır. İşletmelerin doğrulanması için en sık posta kartı yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde doğrulama talebinizi ilettiğinizde işletmenizin adresine doğrulama kodu içeren posta yolu ile bir kart gönderilir. Bu yöntemde işletmeniz ile ilgili vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan ve Google yönergelerine uygun olduğundan emin olmalısınız.

Posta Yolu İle İşletme Doğrulama Yönergeleri

  • Tam ve eksiksiz cadde/sokak içeren adres girmelisiniz ve sadece resmi işletme adresinizin olduğu bilgilerin yer vermelisiniz. İşletme adresi verirken semtinizdeki bir dükkandan, bir kavşaktan vs bilgi vermeniz Google Haritalar’da doğru adresinizin bulunmasını engelleyebilir.
  • Adres satırını girerken binanızın ve ofisinizin numarasını cadde ve sokak isminden ayrı olarak girmelisiniz. Adresinize şehir, bölge, posta kodu ve ülke bilgilerinizi eklediğinizden emin olun.

Posta kartının size gelmesi 1 veya 2 hafta sürecektir. Doğrulama postasını beklerken işletme adınızı, adresinizi ve seçtiğiniz kategoriyi değiştirmeyin ve tekrar doğrulama kodu talebinde bulunmayın. Bu verilerdeki bir değişiklik veya tekrar doğrulama kodu talebinde bulunmanız doğrulama işleminin gecikmesine neden olabilir. Doğrulama postası size ulaştıktan sonra Google My Business hesabınıza giriş yaparak doğrulama kodunuzu girdikten sonra talep ederseniz iş bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Eğer doğrulama kodu talebinizden sonra 2 hafta içerisinde doğrulama postası size ulaşmazsa Google My Business Yardım sayfasından durumu ileterek işlemleri hızlandırabilirsiniz.

Bazı işletmelerin doğrulama seçenekleri arasında telefonla doğrulama seçeneği bulunur. Seçmiş olduğunuz kategorideki doğrulama yöntemleri arasında telefonla doğrulama seçeneği bulunuyorsa en hızlı yöntem olduğu için muhakkak bu yöntemi seçmelisiniz. Bu yöntemde talepte bulunurken vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için işletme telefonunuzdan bir telefon alırsınız.

İşletmenize ait web sitesini Google Web Yöneticisi Araçları ile doğruladıysanız, işletme doğrulama işlemini yapmanız çok daha kolay olur. Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanarak doğruladığınız hesabınızla Google My Business’da oturum açmanız işletmenizi doğrulamak için yeterli olacaktır.

Eğer işletmeniz bünyesinde 10 veya daha fazla noktada hizmet veriyorsanız işletme doğrulama işlemini toplu halde yapabilirsiniz. Toplu doğrulama işlemi için özel gereksinimler söz konudur, bu gereksinimleri hakkında detaylı bilgi için Google My Business Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

1 Yorum

Yusuf ÜLKÜ

Kısa da olsa güzel bir yazı olmuş


Yorum yap

Bir Cevap Yazın