Ana SayfaSEOGoogle'da İşletme Doğrulama Nasıl Yapılır?

Google’da İşletme Doğrulama Nasıl Yapılır?

-

Google’da İşletme Doğrulama Nasıl Yapılır? sorusu genel olarak sektör ile haşır neşir olan kişiler için basit bir konu olabilir fakat büyük çoğunluk işletmesinin nasıl doğrulatılabileceğini bilmediği gibi tam olarak ne işe yarayacağını da kestiremiyor.

Google’da işletmeniz ile ilgili hak talebinde bulunabiliyorsunuz. Talepte bulunduktan sonra Google yetkilileri talebinizi değerlendirip olumlu veya olumsuz cevap veriyorlar. İşletmenin siz olduğundan emin olabilmek için işletmenizin türüne göre farklı farklı doğrulama yöntemleri bulunmaktadır. İşletmelerin doğrulanması için en sık posta kartı yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde doğrulama talebinizi ilettiğinizde işletmenizin adresine doğrulama kodu içeren posta yolu ile bir kart gönderilir. Bu yöntemde işletmeniz ile ilgili vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğundan ve Google yönergelerine uygun olduğundan emin olmalısınız.

Posta Yolu İle İşletme Doğrulama Yönergeleri

 • Tam ve eksiksiz cadde/sokak içeren adres girmelisiniz ve sadece resmi işletme adresinizin olduğu bilgilerin yer vermelisiniz. İşletme adresi verirken semtinizdeki bir dükkandan, bir kavşaktan vs bilgi vermeniz Google Haritalar’da doğru adresinizin bulunmasını engelleyebilir.
 • Adres satırını girerken binanızın ve ofisinizin numarasını cadde ve sokak isminden ayrı olarak girmelisiniz. Adresinize şehir, bölge, posta kodu ve ülke bilgilerinizi eklediğinizden emin olun.

Posta kartının size gelmesi 1 veya 2 hafta sürecektir. Doğrulama postasını beklerken işletme adınızı, adresinizi ve seçtiğiniz kategoriyi değiştirmeyin ve tekrar doğrulama kodu talebinde bulunmayın. Bu verilerdeki bir değişiklik veya tekrar doğrulama kodu talebinde bulunmanız doğrulama işleminin gecikmesine neden olabilir. Doğrulama postası size ulaştıktan sonra Google My Business hesabınıza giriş yaparak doğrulama kodunuzu girdikten sonra talep ederseniz iş bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz.

Eğer doğrulama kodu talebinizden sonra 2 hafta içerisinde doğrulama postası size ulaşmazsa Google My Business Yardım sayfasından durumu ileterek işlemleri hızlandırabilirsiniz.

Bazı işletmelerin doğrulama seçenekleri arasında telefonla doğrulama seçeneği bulunur. Seçmiş olduğunuz kategorideki doğrulama yöntemleri arasında telefonla doğrulama seçeneği bulunuyorsa en hızlı yöntem olduğu için muhakkak bu yöntemi seçmelisiniz. Bu yöntemde talepte bulunurken vermiş olduğunuz bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için işletme telefonunuzdan bir telefon alırsınız.

İşletmenize ait web sitesini Google Web Yöneticisi Araçları ile doğruladıysanız, işletme doğrulama işlemini yapmanız çok daha kolay olur. Google Web Yöneticisi Araçlarını kullanarak doğruladığınız hesabınızla Google My Business’da oturum açmanız işletmenizi doğrulamak için yeterli olacaktır.

Eğer işletmeniz bünyesinde 10 veya daha fazla noktada hizmet veriyorsanız işletme doğrulama işlemini toplu halde yapabilirsiniz. Toplu doğrulama işlemi için özel gereksinimler söz konudur, bu gereksinimleri hakkında detaylı bilgi için Google My Business Yardım sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Google Benim İşletmem İşletme Doğrulama Takımı

Başvuru yaptığınızda Google 0212 705 8597 numaralı telefondan size ulaşır.

Google Benim İşletmem’i kullanarak ücretsiz olarak aşağıdaki fırsatlardan yararlanabilirsiniz.

 • Müşterileriniz için bulunur olursunuz.
 • Maps ile işletmenize ait konum bilgilerinizi paylaşabilirsiniz.
 • Çalışma saatleriniz ve iletişim bilgileriniz hakkında müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz.
 • Tek bir kontrol paneli üzerinden Google’da işletme bilgilerinizi düzenleyebilir ve kullanıcıların işletmenizi nasıl bulduğuna ilişkin ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.
 • Google’da dikkatleri üzerinize çeker, müşterileriniz ile iletişim halinde olursunuz.
 • Google Benim İşletmem uygulamasıyla işletmenizi kendi vaktinize göre yönetirsiniz. Telefonunuzdan veya tabletinizden müşteri analizlerini kontrol edebilir, iş saatlerini güncelleyebilir ve müşterilerle fotoğraf paylaşabilirsiniz.
 • Dijital dünyadaki itibarınızı tek bir konumdan yönetebilirsiniz: İşletmenize ilişkin yapılan incelemeleri görüntüleyebilir, işletme sahibi olarak onları yanıtlayabilir ve zaman içinde aldığınız oyları takip edebilirsiniz.
İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

9 YORUMLAR

 1. merhaba işletmemi doğrulamak istediğimde,
  500. bu bir hata
  Hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin. Tüm bildiğimiz bu.
  şeklinde bir ekran açılıyor. hiç bir işlem yapamıyorum lütfen biri yardımcı olsun…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...