Bildiğiniz üzere bu ay 27-28’inde toplam 16 saatlik bir SEO Eğitimi düzenleyeceğiz. SEO Eğitimi ile ilgili duyurular yaptığımızda gördükki hedef kitlemiz olan kişilere öncelikle bu eğitimi neden almaları gerektiğini anlatmamız gerekiyor. Bu nedenle çeşitli gruplara ayırarak neden SEO Eğitimi alınması gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

SEO Uzmanları

1999 yılında internet sitesi yapmaya başladım ve o zaman eğer arama motorlarının nelere dikkat ettiğini biliyorsanız ilk sıralarda yer almak oldukça kolaydı. Ayrıca yapmış olduğunuz bir sayfayı hiç güncellememiş olsanız bile aylarca hatta yıllarca birinci sırada kalabiliyordu. Fakat SEO her gün yeni bir gelişmenin olduğu oldukça dinamik bir konu halini aldı. Haliyle bu konuda tecrübeli bile olsanız kendinizi sürekli olarak geliştirmeniz gerekiyor. Bunun için konuyla alakalı seminer, meetup, konferans ve eğitim gibi etkinliklere katılmanız gerekiyor. Bilmediğiniz konuları öğrenmek, bildiklerinizi pekiştirmek için oldukça önemli.

Üniversite Öğrencileri ve Yeni Mezunlar

SEO artık bir çok alanı ve iş kolunu etkiliyor bu nedenle konu hakkında bilgi sahibi olmanız size alanınızda avantaj sağlıyor. Örneğin İKÜ’de Sanat Tasarım fakültesinde verdiğimiz SEO Eğitimi’nde editör olmak isteyen öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiğini gördük. Şu anda bir haber sitesinde editör olmak isterseniz alacağınız bu tarz eğitimler sizin önplana çıkmanızı sağlayacaktır. Bu da CV’nizde oldukça faydalı olacaktır.

İş Yeri Sahipleri, İş Kurmayı Düşünenler

İnternet üzerinde yeni bir iş kurmayı düşünüyorsanız veya hali hazırda bir girişiminiz varsa SEO konusunda mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Yapılacak çalışmaların bir kısmını kendiniz yapabilirsiniz böylece. Şayet bir firma ile çalışmanız gerekiyorsada firmadan neleri talep edeceğinizi daha iyi biliyor olursunuz.

Satın Alma Birimleri

Şayet firmanızda SEO hizmeti gibi hizmetleri alan, yöneten ve raporları okuyan kişi konumundaysanız bu konuda ne kadar çok bilgi sahibi olursanız aldığınız hizmetin kalitesini o kadar iyi anlayabilirsiniz. Ayrıca bir çok yerden teklif aldığınız zaman fiyatlar arasında uçurumlar olduğunu göreceksiniz, bu uçurumların neden olduğunu ve hangisinin daha iyi bir teklif olduğunu daha rahat öngörebileceksiniz.

Web Tasarımcılar & Front-End Geliştiriciler

SEO’da en önemli aşamalardan birisi site içerisindeki yapının düzgün bir şekilde yapılandırılmış olmasıdır. Bu nedenle tasarım ilk başta tasarlanırken belli kriterleri bilerek tasarlamak fayda sağlayacaktır. Artık arama motorları yapılandırılmış verilere önem verdiği için HTML5 ve javascript ayarlamanızı bunları göz önünde bulundurarak yapmanız gerekmektedir. Yoksa SEO çalışması yapıldığı zaman bir çok noktaya geri dönüp tekrar düzenleme yapmanız gerekmektedir. CSS ve JS dosyalarının sayısı, sıkıştırılmış olması gibi etmenler hızı etkileyeceği için SEO’yu da doğrudan etkileyecektir. Ayrıca seçeceğiniz görseller ve bunların formatlarınında nasıl etkileyeceğini bilmeniz gerekir. Özellikle semantik arama konusunda bilgi sahibi olmanız oldukça faydalı olacaktır.

Yazılımcılar & Sistem Yöneticileri

Web sitesi ön planı olduğu gibi arkaplanda yapılan her işlemde sitenin hızını etkilemektedir. Bu nedenle arkaplanda yapacağınız yönlendirmeler ve optimizasyonlarda oldukça önemlidir. Özellikle siteniz yüksek trafik alıyorsa SEO konusunda en önemli görev size düşmektedir. Yapacağınız tüm optimizasyonlar sitenin açılışını ve doğru yapılanmasını sağlayacaktır. Yapılan en kritik hatalardan bir tanesi basit gibi gözüken www & non-www şeklinde açılışların doğru yapılandırılmamış olmasıdır.

Kısacası bir şekilde yolunuz internet sitesi üretimi ile kesişiyorsa SEO Eğitimi almanız faydalı olacaktır. Bu eğitimi alırken ders saatlerine, anlatan kişilere ve konulara dikkat ederek seçim yapmanız faydalı olacaktır.

Bizim eğitimimize katılmak istiyorsanız ayrıntılar için tıklayın >

 

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.