Snapchat, 2011 yılında kurulan kısa süreliğine fotoğraf ve video paylaşabildiğimiz günümüzün en popüler sosyal ağlarından bir tanesi. Yakın geçmişte Facebook ve Google gibi devlerin 3-4 milyar dolarların telaffuz edildiği yüksek bütçeli satın alma tekliflerini geri çevirerek kendine güvenini herkese gösterdi. Hızla büyümeye devam eden, sürekli geliştirmelerle özellikle genç kitleyi sürekli elinde tutmayı başaran ve geliştirdikleri özelliklerin rakip oyuncular tarafından benzerleri yapılan Snapchat doğru hamleler yaptığını dünyaya hissettirmeye devam ediyor. Snapchat, arama motoru uygulaması Vurb ’u 110 milyon dolara satın alarak geliştirme hamlelerine bir yenisini ekledi.

Girişimci Bobby Lo tarafından 2013 yılında hayata geçirilen arama motoru uygulaması Vurb kullanıcıların mobil aramalarda yaşadığı sıkıntıları çözmek amacıyla projeye başlamış. Mobil kullanıcılar arama sonuçlarına ulaşabilmek için çeşitli mobil uygulamalar arasında geçişler yapmak durumunda kalabiliyorlar, Vurb ise tek uygulama üzerinden aramalara yanıt vermeyi ve mobil kullanıcıların verimli sonuçlar almasını hedefliyor. Çeşitli uygulamalar ile antlaşmaları bulunan Vurb ile bir uygulama üzerinden yaptığınız otel, yemek, emlak vb aramalar ile sonuçlara ulaşmak istediğinizde sizi yönlendirdiği ilgili arama sonucunda açılması gereken bir başka uygulama olması gibi durumların önüne geçmeyi hedefliyor. Birden fazla uygulama arasında geçiş yaparak işlem yapmamanız için imdadınıza yetişiyor ve mobil deneyimine katkıda bulunarak işlevselliğe önemli artılar ekliyor.

Kulislerde yüksek sesle dile getirilmeye başlanan bu satın alma için henüz resmi işlemler yapılmadı ama iki şirket satış konusunda antlaşma yaptı ve imzaların atılması an meselesi. Ödeme detaylarına kadar konuşulan bu satın alma işleminin çok kısa sürede açıklanmasını bekliyoruz. Son konuşulan ödeme detaylarında 110 milyon dolarlık toplam antlaşma tutarının dörtte birinin nakit olarak ödeneceği ve kalan kısmın ise Snapchat hissesi olarak verileceği bilgisi söz konusu. Belki de şu an açıklanmasını geciktiren durum Snapchat’in girişimleri ile dikkat çeken Vurb’un kurucusu Bobby Lo’yu da bünyesine katmak istemesidir.

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.