Ana SayfaSEOKPI Nedir? Key Performance Indicator Nedir?

KPI Nedir? Key Performance Indicator Nedir?

-

KPI (Key Performance Indicator), kısaltmasının anlamı “Anahtar Performans Göstergesi” demektir. Kurum ve şahısların ay sonu, yıl sonu veya işlem sonunda ulaşılan dönüşleri hesaplamak için kullanır. KPI, sadece büyük şirketler için değil şahıs olarak çalışsanız bile işinizi daha iyi analiz etmek ve yönetmek için kullanmanız gereken bir analiz yöntemidir.

KPI Nedir?

KPI, Hedef olarak tanımlanır ve hedeflerinizi belirlemenize aynı zamanda hedeflerinizi kontrol altında tutmanızı sağlar. Hedefleriniz yani KPI her zaman sayısal olmayacağı için KPI sonuçlarını olumlu ve olumsuz gibi sonuçlar çıkartılabilir. Sonuçları kendi sektörünüze ve yapılan işe göre adlandırmak sizin elinizde. KPI değerlerinin doğru sonuçlar verebilmesi için harcama ve kazanç oranlarının doğru ölçülmesi gerekmektedir.

KPI Örnekleri olarak;

  1.  Yeni müşteri sayısı
  2.  Tahsilat bekleyen işlemler
  3.  Yıllık gelir artışı oranı
  4.  Müşterinin mutluluk oranı
  5.  Teknik destek hızı oranı

 

KPI Kullanımı

KPI, Kullanımı her kişinin yapabileceği bir şey değildir. KPI sonuçlarının doğur hesaplanabilmesi ve hedeflerin düzgün bir şekilde koyulabilmesi için bu konuda uzman eğitimini alan kişiler ile çalışılması gerekmektedir. KPI kullanımı en çok internet reklamlarında kullanılır harcama ve reklama tıklayarak gelen kullanıcı analytics bilgileri %100 oranında doğruluğa yakın olduğu için konulan hedefe ulaşılıp ulaşılmadığı rahatlıkla kontrol edilebilir. KPI, hesaplanabilmesi için yapılan yatırımın değerlerinin kesin olması ve dönüşümde sağlanan verilerin doğru ölçülmesi gerekmektedir. Aksi taktirde sonuçlar yanıltıcı çıkabilir. Sonuçların ise iyi incelenmesi doğruluğunun doğrulanması gerekmektedir. Yaptığınız işin gelişimini veya reklam harcamalarınız dan kazanılan müşterilerin oranını ve hedef müşteri kitlesinin doğru olup olmadığını bu yöntem ile ölçüm yapabilirsiniz. Dediğimiz gibi yatırımınız ve dönüşümünüz ölçülebilir mi önce bunun araştırmasını yapmanız gerekmektedir.

KPI Örnek Kullanım Türleri

ROI Nedir?

Yatırımcıların kullandığı anlamı Yatırımın geri dönüş oranı olarak bilinir. Aslında iş hayatında herkesin kullandığı ancak bunun ROI veya bir KPI olduğunu bilmediği bir türdür. 100TL harcama yaparak 150TL kazanmanız 1,5 geri dönüş oranı elde etmeniz demektir.

CR Nedir?

İnternet reklamı verenlerin devamlı karşılaştığı bir türdür. Türkçesi dönüşüm oranı olarak adlandırılır. İnternet reklamcılığında verdiğiniz para, gösterim oranı ve tıklanma sayısını hesaplayarak CR(geri dönüşüm oranı) hesaplanır.

 

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....