Ana SayfaSEOApple App Store Reklam Dönemi Başlıyor

Apple App Store Reklam Dönemi Başlıyor

-

Şu ana kadar mağazalarında reklama yer vermeyen Apple, önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek olan Dünya Geliştiriciler Konferansı öncesinde önemli açıklamalarda bulundu. Apple, App Store’da yapmayı planladığı değişiklikler kapsamında bundan sonra reklamlara yer verecek. Daha önce görmediğimiz bu uygulama marketi içi reklamları Apple App Store’da nasıl görünecek? App Store reklam dönemi başlamasının sebebi ne?

Apple App Store’da nasıl görünecek?

Tanıtım gerçekleştirmek için çok önemli olan reklamlar, kullanıcılar tarafında negatif değerlendirilebiliyor. Daha öncesinde kararlı şekilde karşısında durduğu App Store’da reklam göstermeye karşı gösterdiği direnç artık yok. Yakın zamanda hayata geçecek olan bu uygulamada daha önce alışılageldiği gibi yine Google’dan bağımsız reklamlar üzerinde yoğunlaşacak. Google hizmetlerini sistemlerinde devre dışı bırakan Apple App Store reklamlarında uygulama odaklı bir planlama içerisinde. Apple App Store içerinde yapılan herhangi bir aramada iyi ASO uygulanmış mobil uygulamalar yerine reklam hizmetinden yararlanan uygulama sahiplerinin uygulamaları ilk sırada çıkacak. Reklam olarak çıkan uygulamaların yanında ”AD” yazacak ve organik olmadığını paylaşmış olacak.

Apple bu hizmeti şu an için 13 Haziran’da WWDC 2016 sonrası Amerika’da uygulamaya başlayacağını duyurdu fakat diğer ülkelerde başlanması ve başlangıç zamanı ile ilgili bir açıklama yapmadı. WWDC 2016 sonrası detayların paylaşılması bekleniyor.

Apple App Store’daki bu değişikliğin sebebi ne?

Mobil pazardaki geliştiriciler için önemli bir gelir kaynağı olan reklamlardan gelir elde eden geliştiriciler haricindeki kullanıcılar farklı şekillerde karşısına çıkan reklam uygulamalarından pek de memnun değil. Apple kullanıcılarının nasıl bir reaksiyon vereceğini merakla bekliyoruz.

Philip Schiller, kullanıcıların App Store’daki keşif sürecini ve uygulama değerlendirme deneyimini iyileştirmek için çalıştıklarını, yapılan geliştirmeler ile kullanıcıların günde en az bir kere App Store’a gelmesini hedeflediklerini belirtti. Geliştirmeler sonrasında daha kullanışlı arama sonucu sayfası sunacaklarını da ekledi. Ayrıca Apple’a ödeme yapan geliştiricilerin 200’den fazla seçeneği bulunan abonelik ücretlendirmesinden istediğini tercih edebileceğini ve bölgesel olarak da fiyatlandırma yapılabileceğini söyledi.

Yenilenen App Store’da arama sonuçlarında bir adet uygulama reklam olduğunu belirten şekilde yer alacağını belirten Schiller, App Store’daki gelir paylaşımında da değişikliğe gidileceleceğini ve şu an %70 geliştirici %30 Apple olan paylaşım dilimlerini değiştireğini açıkladı. Schiller ayrıca App Store’un yenilenmesi sonrasında kendi payını %15’e düşüreceğini ve yenilenme sonrasında uygulama değerlendirme sürelerinin iki güne düşürülmesini hedefledikleri de belirtti.

13 Haziran’da yapılacak WWDC 2016 sonrası detayların paylaşılması bekleniyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?