Ana SayfaPazarlamaGoogle Yeni Arama Sonuçları Tasarımını Deniyor

Google Yeni Arama Sonuçları Tasarımını Deniyor

-

Google yakın geçmişte değiştirmek için çalışmalara başladığı yeni arama sonuçları tasarımı için renk düzenlemeleriyle sınırlı kalmayacağının sinyallerini veriyor. Bir süre önce arama sonuçlarında mavi linkler yerine siyah linkler testlerinin başladığını paylaşmıştık. Görünen o ki Google alt yapısını uzun süredir çeşitli geliştirmelerle hazırladığı yeni arama sayfası tasarımında sadeliğe çok fazla önem veriyor.

Bildiğiniz gibi Google 2014 yılında Material Design tanıtımında tüm araçlarında uygulanmak üzere daha dinamik ve standart bir tasarım altında toplamak ve kullanıcı alışkanlıklarını ön plana alıp her uygulama için sürekli kullanıcı deneyimi sağlamayı hedeflediği belirtmişti. 2014’ten bu yana çeşitl araçlarında bu değişikliği yapmaya başlayan Google yakın zamana kadar arama sonuçlarını ve Youtube’u dahil etmemişti. Geçen ay itibarı ile testine başladığı Youtube’dan sonra arama sonuçlarında da bu değişikliği yapacağının sinyallerini veriyor.
Yeni hazırlanan tasarım arama motorlarındaki arama sonuçlarının görünümünde belirgin farklılıklara işaret ediyor. Google, alışkın olduğumuz beyaz fon yerine arama sonuçlarının beyaz fonunu blok halinde ön plana çıkartacak çok açık gri fonda gösteriyor. Arama sonuçlarının algoritmasında bir değişiklik öngörülmüyor yani sıralama ve sonuçların görüntülendiği alanlar aynı şekliyle devam edecek.

Yeni Arama Sonuçları Tasarımı

Kısa süre önce Google’da arama yaptığımız zaman hem üst alanda hem de sağ alanda reklamları görüyorduk, şimdi arama yaptığımızda ise sağ alanda reklamları göremiyoruz. Google arama sonuçları sayfasının tasarımındaki bu geçiş süresinde sağ tarafta yapılan aramalarla ilgili bilgi içeren kartlar görüntüleniyordu. Yeni tasarımda ise bilgilendirici kartlarında arama sonuçları alanında göstermeye başladığını görüyoruz. Şu ana kadar ulaşan bilgilerden çok kapsamlı bir değişiklik yapılmayacağını görüyoruz. Test kullanıcıları üzerinde devam eden çalışmalar sonrasında geliştirmelerin nasıl sonuç vereceğini ve yapılan yeni arama sonuçları tasarımı çalışmaların tüm kullanıcılara sunulup sunulmayacağı henüz belli olmadı.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...