Ana SayfaPazarlamaApple App Store'da Reklam Gösterimleri Başladı

Apple App Store’da Reklam Gösterimleri Başladı

-

Geçtiğimiz haziran ayında Apple yaptığı açıklama ile Apple App Store’da reklam gösterimleri başlayacağını duyurmuştu. Bununla ilgili bilgiler geçtiğimiz yıldan beri olmasına rağmen beklenen açıklamayı Haziran 2016’da reklam gösterimlerini başlatacağını resmi olarak paylaşmıştı. O dönemden sonra Amerika’daki iPhone ve iPad kullanıcıları ve dünyadaki iPhone ve iPad kullanıcılarında test gruplarında olanlar reklamları görmeye başlamıştı. Bugünden itibaren iOS10 kullanan tüm kullanıcılar cihazlarında arama kelimeleri alaka düzeyine göre reklamlarla ile karşılaşacak. Apple App Store’da reklam gösterimleri başladı başlıklı yazımızda detaylarını sizlerle paylaşacağız.

App Store’a gelen bu özellik ile birlikte iOS10 kullanıcıları Google Adwords’te olduğu gibi arama kelimeleri üzerinden alakalı reklamlar görmeye başlayacak. Reklam gösterimleri arama kelimesine uygun olduğunda arama sonuçlarından arka planı mavi olarak görüntülenecek ve uygun olan reklamlar arama sonuçlarında üst sıralarda yer alacak. Arama kelimesine uygun olan reklamlar olmaması durumunda ise reklam gösterimleri olmayacak. Arama kelimesine yakın olan reklamlar da alaka düzeyine göre App Store arama sonuçları sayfasında yer alacak. Google Adwords’te olduğu gibi alaka düzeyine uygun reklamlar arasında bir mücadele söz konusu olacak ve daha yüksek tıklama maliyeti belirlemiş reklamlar  daha öncelikli olarak üst sıralarda yer alacak.

iOS10 kullanıcıları için gelen bu özellik zaman içerisinde reklam alaka düzeylerini de kullanıcı deneyimine göre geliştirecek. Gösterilen reklamlarda daha az tıklanılan ve ilgi görmeyen reklamlar gösterimden kaldırılacak. Apple, reklam verenlere vereceği raporda reklamları tıklayan kullanıcıların geldiği arama kelimelerini gösterecek. Reklam verenler bu sayede anahtar kelimelerini düzenleyip geliştirme imkanına sahip olacak, kullanıcı deneyimine göre reklam setlerini düzenleyebilecek.

Apple App Store Arama Reklamlarının Özellikleri

  • Uygulama geliştiriciler veya yayıncılar reklam yönetim panelindeki anahtar kelime önerme aracı ile tetikleyici kelimeleri ve negatif kelimeleri seçebilecek.
  • Uygulama geliştiriciler veya yayıncılar hedef kitlelerini belirleyip uygun reklamları organize edebilecek.
  • Uygulama geliştiriciler veya yayıncılar reklam raporlarını analiz ederek, reklamların verimliliğini tespit edebilecek.
  • Reklam verirken iPhone ve iPad için ayrı ayrı reklam verilmesi gerekli, bu özellik ile cihazların verimliliği de ayrıca tespit edilebilecek.

Apple App Store Arama Reklamları Fiyatlandırması

  • Uygulama geliştiriciler veya yayıncılar kampanyaları için üst limit belirleyebilecek.
  • İkinci fiyat açık arttırma özelliği ile reklam bütçelerini görerek karşılaştırma yapabilecek.
  • Karşılaştırma sonucunda yayınlanacak reklamların bütçeleri güncelleyebilecek.
  • Reklamlar için belirlenmiş olan bütçeler doğrultusunda Apple gösterim şekline karar verecek.

App Store’da reklam gösterimlerinin başlamasıyla birlikte düşük bütçeli uygulama sahipleri de App Store üzerinde vereceği reklamlar ile daha fazla kullanıcıya ulaşma imkanına sahip olacak. Uygulama geliştiriciler için daha adaletli olacağını daha önce açıklayan Apple bu hamle ile söyleminin arkasında olduğunu da göstermiş oldu.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...