Ana SayfaSEOGoogle'da Gelen Linkler Nasıl Reddedilir?

Google’da Gelen Linkler Nasıl Reddedilir?

-

Arama motoru optimizasyonu için yapılan çalışmalarda On Page SEO ve Off Page SEO olarak iki adımlı hareket edildiğini SEO ile ucundan kıyısından ilgilenen herkes bilir. Site dışında yapılan çalışmalar Penguin 4.0 algoritma güncellemesi sonrası hassasiyetini üst seviyelere çıkartmışken sizinle paylaşmak istediğimiz önemli bir detay bulunuyor; Google’da Gelen Linkler Nasıl Reddedilir?

Arama motoru sıralamalarında gerilemenin önemli nedenlerinden bir tanesi sitenize verilen zararlı bağlantılardır ve muhakkak sitenize verilen bağlantıları takip etmeniz gerekir. Çeşitli analiz araçları kullanarak bilginiz dahilinde olmayan doğal yollarla verilmemiş ve hacklink statüsündeki bağlantıları reddetmek gerekmektedir. Gelen linkleri reddetme işlemi hassas bir konu ve öncesinde ciddi bir analiz yapmak gerekiyor. Bilinçsiz olarak bağlantı reddettiğinizde fayda görmeyi beklerken zarar görme olasılığınız yüksek, bu sebeple doğru analizi yapıp doğru linkleri reddetmelisiniz. Önceden olduğu gibi alınan link sayısı artık önemli değil, alaka düzeyi yüksek az sayıda link ile başarıya ulaşabilirsiniz. Bilginiz dahilinde olmadan sitenize verilen linkler negatif alaka düzeyi etkisiyle size zarar verebilir. Art niyetli kişiler veya rakip firmalar alakasız ve link yığını olan sitelerden size link çıkışları yapmış da olabilir. SEO çalışmalarında sitenize gelen linkleri takip etmek eskiden olduğundan çok ama çok daha önemli.

Hangi Linkler Zararlı Olarak Tanımlanabilir

 • Zararlı içerik barındıran siteler (porno, hack, warez vb)
 • Black Hat SEO çalışması yapan siteler
 • Yoğun link çıkışı olan siteler (link çıkışı için hazırlanmış siteler)
 • Zararlı yazılım barındıran siteler
 • İmleme siteleri
 • Olmayan sayfalara verilen linkler

Gelen Linkleri Hangi Sitelerden Kontrol Edebiliriz?

Sitenize verilen bağlantıları kontrol edebileceğiniz pek çok site bulunmaktadır. Link kontrollerini ücretli olarak yaptırabileceğiniz siteler olduğu gibi ücretsiz hizmet alabileceğiniz siteler de bulunmaktadır. Aşağıda gelen link kontrolleri yapabileceğiniz sitelerden örnekler bulabilirsiniz.

Zararlı Linkleri Nasıl Tespit Edeceğiz?

Yukarıda verdiğimiz örnekler arasında ücretsiz olan Google Search Console üzerinden yapabileceğiniz işlemleri adım adım paylaşacağız.

 • Google Search Console hesabınıza giriş yapın
 • Zararlı linkleri kontrol etmek istediğiniz siteyi listeden seçin
 • Açılan sayfada sol menüden “Arama Trafiği” seçin
 • Açılan alt menüden “Sitenize Bağlantılar” seçin
 • “En Çok Verilen Bağlatılar” altında yer alan “Diğer” tıklayın
 • Açılan sayfada”Daha fazla örnek bağlantı indir” tıklayıp CSV veya Google Dokümanlar formatında indirin
 • Belirli bir tarih aralığı veya tarih bazlı görmek istiyorsanız “Son bağlantıları indir” ile indirin
 • İndirdiğiniz dosyayı açın ve gelen linkleri analiz yapıp zararlı linkleri seçin
 • Zararlı olduğu tespit ettiğiniz bağlantıları Bağlantı Reddet aracına yükleyin

Webmaster Tools Bağlantı Reddetme

Herhangi bir metin editörü ile .txt uzantılı dosyayı açın ve her satıra bir link gelecek şekilde düzenleyerek kaydedin. Reddedeceğiniz linkleri tespit ettiğiniz dosyanın biçimini UTF-8 olarak ayarlamanız gerekiyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

UX Design (User Experince) Nedir?

UX Design (User Experince) Nedir?

0
Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (User Experience), mobil uygulama veya web sitesi gibi dijital ürünlerin kullanıcı deneyimini gözlemleyip, kullanıcı için en iyi hale getirmek üzere tasarlanmasıdır....