Ana SayfaSEOArama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

-

Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade eder. Kullanıcı, bir yol tarifi almak, bir ürün satın almak veya başka bir konu hakkında bilgi edinmek gibi farklı niyetlerle arama yapabilir. Kullanıcılar, aradıkları konuyu tam olarak ifade edemeyebilirler veya bilgi eksikliği yaşayabilirler, ancak arama motorları bu durumu dikkate alarak kullanıcıların istedikleri sorguyu anlamaya çalışır ve uygun içerikler sunar.

İçerik stratejileri oluşturmak için arama niyeti türlerini anlamak oldukça önemlidir. İşte bazı arama niyeti türleri ve buna uygun içerik oluşturma stratejileri.

Arama Niyeti Türleri

Arama niyeti temelde 4 türe ayrılır. Arama niyeti türleri şunlardır;

Bilgi Edinme Amaçlı Aramalar

İnsanların bir konu hakkında bilgi edinmek için yaptıkları sorgulardır. Örneğin, Schrödinger’in kedisi sorgusu yapan bir kullanıcının amacı kedi satın almak değil, ilgili konu hakkında bilgi edinmektir.

Gezinme Amaçlı Aramalar

Gezinme amaçlı arama niyeti, bir web sitesi veya kaynağı bulmak amacıyla gerçekleştirilen sorguları ifade eder. Bu tür aramalarda kullanıcılar, belirli bir web sitesine gitmek için sorgular yaparlar. 

Gezinme amaçlı arama yapan kullanıcılar, genellikle aşağıdaki gibi sorgular kullanırlar.

  • İnstagram giriş sayfası
  • Gmail Giriş
  • Facebook Ayarları

Ticari Amaçlı Aramalar

Ürün veya hizmet satın almayı veya almayı hedefledikleri şeyi araştıran kişilerin yaptığı aramalardır. Bu aramalara, kablosuz klavye ve en iyi laptop araması örnek olarak verilebilir. Alınacak şeyle ilgili araştırma veya satın alma amacı taşıyan aramalar,  bilgi edinme ve aksiyon amaçlı aramaların arasında veya aksiyon amaçlı aramaların altında yer alır.

Aksiyon Amaçlı Aramalar

Direkt bir aktivite yapacak kişilerin yaptığı aramalardır. Örneğin, hababam sınıfı izle, kişilik testi gibi faaliyet amacı taşıyan faaliyet odaklı sorguları içerir.

Arama Niyetini Göz Önünde Bulundurarak İçerik Hazırlamak

Arama niyeti hedef kitlenize göre değişen genel bir kavramdır. Hedef kitlenizin ne istediğine tam olarak hakim olmanız gereken en önemli unsurdur.  Asıl amacınız bilgilendirici içerikler oluşturmak olmasa bile,  sitenizde blog gibi bilgilendirici içerikler bulundurmak, arama hacmi çok yüksek olan bilgilendirici sorgularda da sitenizin ziyaret edilmesine ve bunun sayesinde de hem site güvenilirliğinin hem de marka bilinirliğinin artmasına olanak tanır. Kitlenizi size getiren anahtar kelimeleri bulmak ve o sorguyu yapan kullanıcıların sitenizdeki başka nelerle ilgilenebileceğini analiz etmek, oluşturacağınız içeriklerin belirlenmesinde belirleyici olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

0
Müşteri segmentasyonu, müşterilerin benzer özellikleri, ihtiyaçları ve davranışları temelinde gruplara ayrılması ve bu gruplara özgü pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi anlamına gelir. Bu segmentler genellikle coğrafi,...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?