Ana SayfaSEOTaranabilirlik Nedir ve Neden Önemlidir?

Taranabilirlik Nedir ve Neden Önemlidir?

-

Taranabilirlik, arama motorunun web sitenizin içeriğine erişme, dizine ekleme ve gezinme becerisini ifade eder. Google gibi arama motorları, web sayfalarını keşfetmek ve taramak için tarayıcılar ve botlar adı verilen otomatik yazılımları kullanır. Web sayfalarının incelenmesi sürecine tarama denir. 

Taranabilirlik Nedir?

Google gibi arama motorları robot ya da örümcek olarak adlandırılan botlarla çalışır. Taranabilirlik ise bu botların sayfa içeriğinize erişmesi, gezinme ve dizine ekleme işlemlerini yapmasına verilen isimdir. Botlar öncelikle sitenizi tarar ve Google, sitenizi indeksler. İndeksleme, sitenizin Google’ın veri tabanına eklenmesi anlamına gelir. Arama motorları da veri tabanlarında ki verilerle arama terimlerini kıyaslayıp ilgili olanları eşleştirir.

Milyarlarca sayfa olduğundan, botlar tüm siteleri aynı anda tarayamaz. Her siteyi farklı frekanslarda tararlar. Botların sitenizi tarama sıklığı, sayfanızın Google için önemi ya da siteye içerik ekleme sıklığı gibi faktörlere göre değişir.

Taranabilirlik Neden Önemlidir?

Eğer siteniz taranmazsa, veritabanında indekslenmiyor ve arama sonuçlarında gözükmüyor anlamına gelir. Arama sonuçlarında gözükmeyen bir site doğrudan bağlantılar haricinde trafik alamaz ve ziyaretçi elde edemez. Botlar, doğru taranan sitelerde son eklenen sayfaları uzun süre beklemeden indeksler ve arama yapan kullanıcılar için bir seçenek haline getirir.

Taranabilirliği Arttırmak İçin Neler Yapılabilir?

Sitenizin botlar tarafından daha rahat taranabilmesi için onlara iç bağlantılar aracılığıyla bir yol haritası sunmak önemlidir. Tüm sayfalarınıza sitenizin diğer bölgelerinden bağlantı vermek, arama motoru botlarının sayfalarınızı bulmasını kolaylaştırır. Site yapısını planlı ve düzenli bir hiyerarşi içinde oluşturmak, işlevsel ve rahat iç linkleme yapmanızı sağlar. Ana sayfanızı kategorilere, kategorileri de ilgili alt başlıklara bağlayarak tasarlamak, siteniz için sağlam bir yapı iskeleti oluşturur.

Botların ilk olarak taradığı yer olan Robot.txt dosyanızdaki sınırlamalara dikkat ederek sayfalarınızı yanlışlıkla engellemediğinizden emin olunmalıdır. XML haritasını doğru oluşturup, önemli sayfaları ve yönlendirmelerle taranması zor olabilecek sayfaları bu haritada belirtmek, site taranabilirliği açısından önemlidir. Taranabilirlik, teknik bir terim olsa da içerik kalitesi bu konuda da çok önemlidir. Arama motorları, kullanıcılarına en iyi sonucu sunmak ister. Bunun neticesinde özgün, özenli yazılmış ve doyurucu içeriği gelişmiş robotlar fark ederek ödüllendirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?