Ana SayfaSEOArama Sonuçları Mobil Öncelikli Hale Gelecek

Arama Sonuçları Mobil Öncelikli Hale Gelecek

-

Google yaptığı yeniliklere bir yenisini daha çok yakında ekleyecek ve üst üste yaptığı yeniliklerin sonucunda arama sonuçlarında köklü bir değişikliğe imza atacak. Search Engine Journal’da verilen haberde paylaşılan bilginin özetle bize aktardığı arama sonuçları mobil Öncelikli hale gelecek! Google, geliştirmeye devam ettiği mobil öncelikli arama sonuçlari indeksini yakın zamanda devreye alması beklentisi oldukça yüksek.

Yapılan geliştirmeler ile şu an güncel olarak kullanılan arama sonuçları indeksi yerine yepyeni ve mobilin ön planda olacağı yeni bir bilgi değil. Yaklaşık bir seneden fazla bir süredir bununla ilgili bilgiler servis ediliyordu. Mart 2015’te Gary Illyes açıklamasında mobil özelinde bir çalışma yapıldığı ve arama sonuçları indeksinin mobil öncelikli olarak geliştirileceğini paylaşmıştı. Bir kaç gün önce Pubcon‘ın konferansında arama sonuçları indeksiyle ilgili güncel bir açıklama yapan Gary Illyes arama sonuçlarında yapılacak olan devrim niteliğindeki bu değişkliğin önümüzdeki bir kaç içinde aktif olarak kullanılmaya başlayacağını söyledi.

 

Mobil Öncelikli Arama Sonuçları Beklentileri

Arama sonuçları algoritmasında yapılacak değişiklik sonrası mobile arama indeksi öncelikli olarak kullanılacak ve masaüstü arama sonuçları indeksi ikinci planda yer alacak. Mobil arama sonuçları indeksinin devreye girmesi ile birlikte masaüstü arama sonuçları algoritması çalışmaya devam edecek fakat yeni mobil arama sonuçları indeksi kadar güncel olarak hayatımızda yeri olmayacak. Güncel durumda mobil arama sonuçlarındaki sıralamayı masaüstü içerikleri dikkate alarak sıralama belirliyor. Belki de değişiklik sonrası arama sonuçları algoritmasının sadece mobil içeriği dikkate alacak şekilde çalışması söz konusu olabilir.

Google’ın arama sonuçlarında sorumlu başkan yardımcısı Amit Singhal’ın Code Mobile konferansında paylaştığı Google’da yapılan aylık 100 milyardan fazla aramanın yüzde ellisinden fazlasının 6 inçten küçük ekrana sahip mobil cihazlardan yapıldığını açıklaması yapılan bu geliştirme hamlesinin haklılığını ortaya çıkartıyor. Google aramalarında mobil cihazların lokomotif hale gelmesi çok önemli bir veri ama geliştirilen mobil arama sonuçları indeksi hakkında henüz bilinmeyen çok detay bulunuyor. Henüz duyumlar üzerinden konuşlan detayların gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceği ve masaüstü arama sonuçlarının etkilenip etkilenmeyeceği veya ne kadar etkileneceği şu an bilinmiyor. Merakla Google’ın konu hakkında açıklamasını beklemeye ve gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...