Ana SayfaSEORankbrain Algoritması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Rankbrain Algoritması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

-

RankBrain, arama algoritmasının son halkası olarak Google tarafından duyurulduktan sonra hem RankBrain tanımı hem de RankBrain algoritması hakkında pek çok yanlış anlaşılma söz konusu olmuştur. En çok dillendirilen konulardan biri RankBrain SEO çalışmalarına ne kadar etki edebilir? Google tarafından  doğrulanmış bilgilerle beraber RankBrain algoritması – SEO ilişkisi hakkında her şeyi sizlerle paylaşacağız. Keyifli okumalar.

RankBrain Algoritması Nasıl Çalışır?

RankBrain, 2015 yılında yapılan duyuru ile başlatılan makinelerin otomatik öğrenme algoritması (machine lerning algorithm) olarak tanımlamak en özet haliyle mümkün. Bu algoritmanın çalışmaya başlamasındaki amaç Google’ın arama sorgularını anlamlandırıp kategorilendirmesine destek olmak ve daha önceden keşfedilmemiş özellikleri tanımlayabilmek. RankBrain algoritması aktif olarak çalışmaya başladıktan sonra daha önceden tespit edilemeyen günlük aramaların yaklaşık %15’ini anlamlandırma gibi çok önemli bir katkı sağladığı tespit edilmiş. Analiz yapılmasını sağladığı %15’lik dilimin içerisinde çok popüler sorguların etkileşimlerini de tetiklemesi olağan görünüyor.

RankBrain, zaman sınırlamasından bağımsız arama kelimelerinin türleri yerine o sorgu ve bağlantılı sorgularda önem derecesini ön plana çıkartarak Google arama sonuçlarının gelişimine katkıda bulunur. Makinelerin insanları taklit etmeye çalışarak sorulan sorulara daha mantıklı ve doğru cevaplar vermeyi hedefler. Arama çubuğuna yazdığınız kelimeleri tamamlarken diğer kullanıcıların ağırlıklı olarak aradığı tamamlayıcı kelimeleri sunar ve arama sonuçlarında alakalı olduğunu düşündüğü sayfaları arama sonuçlarında gösterir.

Bir başka deyişle RankBrain algoritması arama sonuçlarındaki sıralamaları değiştirmek için çalışmaz. “Olmadan / -siz -suz (without)” veya negatif tamamlamaları da sorgulara ekleyerek en iyi arama sonuçlarını getirmeye odaklanır.

RankBrain Nasıl Öğrenir?

Makinelerin otomatik öğrenme algoritması (machine lerning algorithm) arama sorgularını geliştirmek için hali hazırda aramalar yapan Google kullanıcılarının verilerini analiz eder. Hangi kelime ve/veya kelime grupları  başka kullanıcılar tarafından hangi olumlu veya olumsuz kelimeler ile tamamlanmış, arama sonuçlarından hangisinde daha doğru sitelere gidilmiş, kelime ve/veya kelime grupları hangi kelimeler ile tamamlanınca kullanıcılar daha doğru sonuca ulaşmış gibi veriler ışığında daha iyi arama sonuçları getirmeye odaklanır.

Arama Sonuçlarına Etkisi

Direkt Etki

Tüm arama sonuçları RankBrain’den etkilenmektedir. Google ne kadar önemli olduğunu ifade edebilmek için arama sonuçları algoritmasının üçüncü en önemli parçası olduğunu özellikle vurguluyor. Arama sonuçlarının sıralamasını değiştirmeyen  ama kullanıcı deneyimine katkıda bulunmak için çok önemli olan bir etkiden bahsediyoruz.

Dil Seçenekleri

Rankbrain algoritması tüm ülkelerde ve tüm dillerde efektif olarak çalışır. RankBrain çalışması dillerin anlaşılabilir ve Google arama sonuçları algoritmasının uygulanabilir olması manasına gelir.

RankBrain Hakkındaki Yanılgılar

Dijital dünyanın içerisindeki ilgili herkesin ve hatta sektördeki pek çok SEO uzmanının da çok fazla yanılgısı söz konudur. Google tarafından özellikle vurgulanan RankBrain yanılgılarını aşağıda paylaşıyoruz.

Reklamlar ile RankBrain Algoritması İlişkisi

Kurgulanan stratejik planlamalarda etkili olduğu konuşaln önemli başlıklardan biri reklamın RankBrain üzerinde etkili olup olmadığıdır. Yapılan reklam harcamaları RankBrain algoritmasını etkilemez. Hiç reklam vermeseniz veya 1.000.000 TL reklam verseniz hiç bir etkisi söz konusu olmaz ve organik arama sonuçları reklam harcamalarından etkilenmez.

Sosyal Paylaşımlar ile RankBrain Algoritması İlişkisi

Sosyal paylaşımlar SEO için kullanılan farklı yöntemlerden biri olarak düşünülebilir fakat RankBrain algoritması buradan etkilenmez. Çok paylaşılması, favorilere alınması ne kadar olursa olsun yani RankBrain algoritması etkileşiminden bağımsız olarak çalışmaya devam eder.

Pazar Yerleri ile RankBrain Algoritması İlişkisi

RankBrain, rekabetçi alanlar olan pazar yerleri için daha etkin bir rol almaz. Rekabetçi sistem içerisindeki arama sorguları yoğun sitelerdeki veriler çok nadiren de olsa değerlendirmede yer alabilir.

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?