Ana SayfaSEOArama Sonuçlarında Devrim: Elveda Haberler, Merhaba Önemli Hikayeler

Arama Sonuçlarında Devrim: Elveda Haberler, Merhaba Önemli Hikayeler

-

Google, 2014 Ekim’inde “Haberler” alanında geleneksel haberlerin düşey sonuçlarını web genelinde daha geniş bir kaynak yelpazesiyle değiştirerek başlattı. Geçtiğimiz hafta Google’ın haber sonuçlarında bir değişikliğe gitti ve kart stili özellikli önemli hikayeler (en çok okunan haberleri) “Top Stories” hayata geçirerek gündemi sarsıtı. O yüzden Elveda Haberler, Merhaba Önemli Hikayeler diyoruz.

“John Glenn” için bir aramaya bir örnek:

john glenn arama sonuçları

John Glenn’in ölümü bile bir şekilde Trump hikayesi olmaktan kurtulamıyor ancak bu başka bir zamanın konusu. Top Stories’e geçme konusunda ne biliyoruz? Bu Google’ın neyi haber olarak tanımladığı konusunda bir değişiklik olduğunu gösteriyor mu? Verilerle incelemeye başlayalım…

Önemli istatistikler

Aşağıdaki veriler, 9 Aralık Cuma günü 10.000 anahtar kelimelik bir izleme setinden edinilmiştir. Bu anahtar kelimeler çok çeşitli kategorileri ve türleri kapsamakta. Geçen hafta yapılan değişikliklerden önce “Haberler” alanındaki bir haftalık döngüde dalgalanma oldu ve hafta ortasında pik yapan siteler olduğu gibi düşüş yaşayan siteler de oldu ancak günlük olarak izlediğimiz anahtar kelimelerin % 10-15’inde dalgalanma gerçekleşti.

elveda-haberler-merhaba-onemli-hikayeler-1

Cuma günleri “Haberler” alanında izleme kümesindeki aramalar % 2’nin daha azına düşmüştü ve Top Stories hemen hemen % 13’e hızla sıçradı (daha önceki “Haberler” ile aynı orana ulaştı). İzleme kümemizdeki aramaların hiçbirinde Haberler ve Top Stories aynı sonuç sayfasında içermiyordu. Top Stories tüm haber aramalarının yerini alıyor gibi görünüyor ve Haberler alanının yakında tamamen yok olmasını bekleyebiliriz.

Yeni Top Stories kullanıcı arayüzü, iki farklı tasarıma sahiptir. Yukarıdaki kart tarzı tasarım, veri setimizdeki Top Stories sonuçlarının % 78’ine eşitti. Kalan 22% grip belirtileri (flu symptoms) sonucu aşağıdaki gibi görünüyordu.

elveda-haberler-merhaba-onemli-hikayeler-2

Eski Haberler alanında olduğu gibi dikey Top Stories listesi bir ile üç arasında haber gösterebilir. Yatay versiyon, veri setimizdeki her örnekte üç hikakeye sahip (toplam 1,011).

Haber kuruluşları

Top Stories özelliğindeki haberleri kim yayınlıyor? İzleme verilerimizde, Top Stories bölümünde görünen 3.605 URL kaydedildi. (bazıları birden çok kez görüldü). Bu 3.605 top stories, 1.319 farklı alandan geldi ve bu Top Stories’in hala çok geniş bir kaynak grubunu örnek aldığını gösteriyor. İlk 10 şu şekilde:

  1. Forbes.com (2.1%)
  2. NYTimes.com (2.0%)
  3. USAToday.com (1.7%)
  4. FoxNews.com (1.2%)
  5. Bankrate.com (1.0%)
  6. Reuters.com (1.0%)
  7. WSJ.com (1.0%)
  8. CBSNews.com (0.9%)
  9. CNBC.com (0.9%)
  10. WashingtonPost.com (0.9%)

İlk 10 kaynak tüm öykülerin yaklaşık % 13’ünü oluştururken, ilk 50 kaynak neredeyse % 25’ten azını oluşturuyordu. İlk 10 saygın haber kaynaklarını temsil ederken Bankrate.com’u bir haber kaynağı olarak düşünmeyebilirsiniz. Bankrate ticari aramalar üzerinde görünmektedir. Örneğin “araba satın al” (Buy cars):

elveda-haberler-merhaba-onemli-hikayeler-3

Bu özel arama bağlamında, bunlar oldukça saygın kaynaklardır ancak aramanın kendisi genellikle haber değeri olarak düşündüğümüz bir şey değil. Bundan öncede haberler alanında olduğu gibi, Google Top Stories ile geniş bir ağda yayınlıyor gibi görünüyor.

Haber Dolandırıcıları

Sahte haber hikayelerine olan son ilgi göz önüne alındığında, bazı insanlar Top Stories alanında şüpheli haber kaynaklarını adres göstermek için Google’ın girişimi olduğunu düşünüyorlar. Google, Top Stories alanının algrotiması hakkında oldukça sessiz ancak bizim kaynaklarımız bir tasarım/kullanıcı arayüzü değişikliği olduğunu gösteriyor. Bu argüman, “Top Stories” alanının görsel ve Twitter sonuçları için güncellenmiş tasarımları da dahil olmak üzere daha geniş bir yeniden tasarımla sunulması gerçeği ile desteklenmektedir. Buna ek olarak Top Stories birkaç ay boyunca masa üstünde tanıtılmadan önce, mobil arama testine tabi tutuldu.

Verilerimiz ayrıca Top Stories alanında yer alan kaynak sayısının hala çok geniş olduğunu göstermektedir. 2016 yılının tartışmalı haber kaynaklarının herhangi bir kanıtı var mı? Hızlı bir kontrol gösteriyor ki Breitbart.com için “ikinci değişiklik”ten “Kellogg’s”un aralığına kadar değişen aramalarla birlikte bir dizi Top Stories şu şekilde sonuçlanıyor:

elveda-haberler-merhaba-onemli-hikayeler-4

Bu biraz belirsiz bir konu; Kellogg’s’un boykot hikayesinin haber değeri varken ve Breitbart’ın ilanı bu boykotun kaynağı iken birçok kişi bu konuyla ilgili bir kaynak olarak alıntı yapmak için onları çok fazla önyargılı olarak değerlendirir. Bunların dahil edilmesi, Google’ın web sonuçlarına göre çok geniş bir yelpazede kaynakları göz önünde bulundurduğunu ve bu kaynakların içeriğini incelemek zorunda kalmadığını gösteriyor.

Siyaset bir yana, diğer sahte kaynaklar Top Stories da açıkça ortaya çıkıyor. “Keman(violin)” araması üzerine bu üç sonuç dizisine dikkatle bakın:

elveda-haberler-merhaba-onemli-hikayeler-5

Şahsen Onion’un hayranı olsam da hiç kimsenin üçüncü karttaki makaleyi gerçek haber olarak görmemesi gerektiğini düşünüyorum. İkinci makale, kesinlikle meşru iken açıkça kişisel bir görüştür. Veri setimiz ayrıca Snopes.com’dan da bir avuç dolusu makale içeriyordu. İşte “lyme hastalığı” (lyme disease) için bir araştırma;

elveda-haberler-merhaba-onemli-hikayeler-6

Eminim ki Noel Ağaçlarımıza hastalığa neden olan kenelerin muhtemelen musallat olmadığını öğrendiğimiz için rahatladık ancak Snopes kötü bilgileri sızdırmak için güvenilir bir kaynak haline gelirken kesinlikle insanların gözünde geleneksel bir haber kaynağı değil.

Haber Nedir?

Google’ın işi hiçte kolay değil. Haberler, artık 30 dakikalık bir gece televizyon programında bize sunulan bir şey değil, artık aynı dünyadaki elle seçilen bilgileri herkes için tekrar etmesidir. Haberler, içeriğe bağlıdır ve aradığımız bilgilere dayanır. Örneğin, neredeyse hiç kimse Nintendo.com’u bir haber kaynağı olarak görmeyecektir ancak aşağıdaki Top Stories sonuçlarına bi bakın;

elveda-haberler-merhaba-onemli-hikayeler-7

Bu sonuçlar, “3DS oyunları” aramasıyla ortaya çıktı. Bu bağlamda, Nintendo’nun sitesinde yayınlanan yeni bir yayın hem zamanansal anlamda hem de geniş anlamda haber değeri yüksekti. Suriye’deki tartışmalar hakkında haberler ararken Nintendo ile bağlantı oluşturmayı ummazdık fakat bu durumda saygın bir kaynaktır.

Top Stories öncelikle bir tasarım revizyonuysa da, “haberler” kelimesinin bilinçli olarak kaldırılmasının Google’ın kontrolünde olduğuna inanıyoruz. Geleneksel, saygın haber kaynakları mevcut olmadığında bile (veya en azından kaynağı bilinmediğinde), herhangi bir konuda hikaye sunabiliyor olmalılar.

Google, güvenilirlik eşitliğini çok yüksek olarak ayarlarsa veya “Top Stories” elle seçilen kaynaklarla sınırlarsa, o zaman sadece son haberleri çok küçük bir arama grubunu sonucundan gönderebilir. Eğer bunu çok düşük seviyeye getirirlerse sahte haberlerle boğuluruz. Bir makineye hızlı kontrol mekanizması öğretmekten hala çok uzaktayız ve Google’ın önünde zorlu bir yol var.

KAYNAK: https://moz.com/blog/goodbye-news-hello-top-stories

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...