Ana SayfaSEOAramalarda en önemli 8 Google sıralama kriteri

Aramalarda en önemli 8 Google sıralama kriteri

-

SEO stratejiniz için en önemli Google sıralama kriterleri nelerdir? İşte SEO çalışmalarınızda sitelerinize katkı sağlayacak en önemli 8 Google sıralama kriteri.

Gelişmiş resim optimizasyonu ve SEO için resim ekleme ayarları

En önemli Google sıralama kriterleri nelerdir?

Kuşkusuz sıralama sinyalleri, yalnızca bu listeyle sınırlı değil. Ancak listede yer alan kriterlerin her biri Google sıralama kriterlerinden en etkili olanları. Google’da sıralama için en önemli kriterler şunlardır:

  • Yüksek kaliteli içerik
  • Mobil uyumluluk
  • Sayfa deneyimi
  • Sayfa hızı
  • Sayfa içi optimizasyon
  • Dahili bağlantılar
  • Backlinkler
  • Yerel

Yüksek kaliteli içerik yayınlayın

İçerik sıralamalar için en önemli kriterlerden birisi. Doğru bir içerik ile daha üst sıralarda yer alabilecek web siteleri, böylece daha fazla ziyaretçi çekebilecektir. SEO odaklı olarak hazırlanacak içeriklerde en önemli detaylardan birisi içeriğin değerli bilgiler sağlaması. Google’ın Panda ve Fred gibi ana algoritma güncellemeleri artık değersiz, fayda sağlamayan ve ziyaretçilerin okumadan siteden ayrıldığı içerikleri arka plana atıyor. Yüksek kaliteli içerik; sayfada geçirilen süreyi artıran, hemen çıkma oranını düşüren ve kullanıcı için yararlı faydalar sunan içeriklerdir.  Bir içerik yazarken ana konuyla ilgili kullanıcıların öğrenmek istediği diğer bilgilere de içerikte yer verilmelidir. Bunun için başta Google olmak üzere çeşitli kaynaklardan kullanıcının ana konu ile ilgili nasıl sorgulamalar yapıldığı araştırılmalıdır. İçerikleriniz için gireceğiniz rekabette aynı zamanda aynı anahtar kelime ve konulara odaklanan rakip internet sitelerinin aldığı sıralamalara, içeriklerine bakılması ve farklılık yakalanması gerekir.

Sitenizde mobil uyumu yakalayın

Google’ın mobil öncelikli endekslemesi Mart 2021’de tamamlandı. 2017’de başlayan sistem 2021 yılı itibariyle artık sitelerin kapsamlı bir sıralama çalkantısı yaşamasına yol açtı. Bununla birlikte mobil uyumu kusursuz bir şekilde yakalayan siteler, yükselmeye başladı. Bu nedenle Google sayfa hızı ve mobil uyum araçlarını kullanarak mutlaka sitenizi sık sık kontrol edilmeli ve olası aksaklıklara karşı teknik düzenlemeler yapılmalıdır.

Sayfa deneyimini geliştirin

Kullanıcı deneyimi, SEO çalışmalarının olmazsa olmazıdır. UX üzerinde yapılacak iyileştirmeler, ziyaretçilerin sitede daha iyi deneyim elde etmesini sağlar. Bunun için ana sayfadan itibaren doğru bir hiyerarşi takip edilerek tüm kategoriler ve alt sayfalar belirli bir düzen içerisinde olmalıdır. BU durum sadece siteye ziyaret edecekler için değil, Google botları için de siteyi daha anlamasını sağlar. Kullanıcının bir içeriğe ulaşmak için 3-4 tıktan fazla seçim yapması gerekiyorsa, mutlaka sitede sadeleşmeye gidilmelidir.

Sayfalarınızı hızlandırın

Sayfa hızı hem masaüstü hem de mobil için önemli bir sıralama kriteri. Bir site ne kadar yavaş yüklenirse, o kadar çok ziyaretçi kaybeder ve günden güne sıralamalarda da arkaya düşer. Yapılan araştırmalarda “Amazon için sadece bir saniye, her yıl 1,6 milyar dolara mal olabilir.” gibi sonuçlara ulaşılması, rekabetin yüksek olduğu alanlarda 1 saniyenin dahi önemli olduğunu net bir şekilde göstermektedir. Site hızı için öncelikli olarak Google PageSpeed Insights üzerinden denetimler sağlanmalıdır. Böylece site hızının artması adına yapılması gerekenleri öğrenerek site hızınızı ideal hale getirebilirsiniz.

Sayfa optimize edin

Web sitesinin giriş sayfası başta olmak üzere tüm sayfalarda hem okuyucular hem de Google için gerekli optimizasyon çalışmaları yapılmalıdır. Sayfalardaki sadece başlıklar üzerinde yapılacak bir düzenleme dahi ziyaretçi sayesinde ciddi bir artış yaşanmasını sağlayabilir. Web sitesini optimize etmek, mevcut yüksek kaliteli içeriğin arama motorları ve kullanıcılar tarafından daha hızlı bulunmasına yardımcı olabilir. Sayfa optimizasyonunda göz ardı edilmeyecek önemli kriterler ise şöyle; meta veriler, schema.

Dahili bağlantı yapısı

Dahili bağlantı yapısı, kullanıcıların ve arama motorlarının web sitesindeki diğer içerikleri daha kolay bulmasına yardımcı olur. Ayrıca sitedeki bir içeriği okumayı seven kişiler, sitedeki diğer içeriklere geçiş yaparak faydalı içeriklerden yararlanmaya devam edebilir. Bu konuda yazı bir yazıda konuyla ilgili sitede yer alan diğer içeriklere atıflarda bulunabilir, içerik serileri yazabilir, sitenizin kategori ve içerikleriyle yeni içeriğinizi hiyerarşik bir yapı içerisinde kurgulayabilirsiniz.

Backlink kazanın

İyi bir sıralama için backlinklerin önemi hala fazla. Ancak bunlar yapay değil, doğal olması gerekiyor. İlgisiz, sektör ile aynı olmayan farklı sitelerden alınacak bağlantılar site için çok bir değer katmayacağı gibi sitenin hedef kitlesiyle aynı kitleye sahip farklı bir web sitesinden alınacak yönlendirme çok daha değerli.  Backlinklerin önümüzdeki yıllar içerinde değerlerini kaybedebileceği konuşulsa da hala aktif bir sıralama sinyali.

Yerel etkiler

En önemli 8 Google sıralama kriteri arasında son sırada ise yerel etkiler bulunuyor. Google, yerel yani bulunan bölge odaklı sıralamalarda 3 farklı kritere göre bir sıralama gerçekleştiriyor. Bunlar; alaka düzeyi, mesafe ve değer. 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Binance Smart Chain Nedir?

0
Blokzinciri ekosisteminde, yeni ağlar geliştirilmeye devam ediyor ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyor. BSC, yani Binance Smart Chain ağı bunlardan biridir. Kullanıcılara, token -...