Ana SayfaSEOEAT Google sıralama kriteri mi?

EAT Google sıralama kriteri mi?

-

Google, arama sıralaması için kullandığı algoritmada EAT’ı kullanıyor mu? EAT Google sıralama kriteri mi? 

Aramalarda en önemli 8 Google sıralama kriteri

Google EAT nedir?

Google EAT “Expertise, Authority, and Trust”ın kısaltması olarak kullanılmaktadır. Google, EAT olarak adlandırılan ve Türkçe’de uzmanlık, yetkinlik ve güvenilirlik olarak çevrilen kriterleri, web sitelerinde önemli hale getirdi. Google tarafından hazırlanan ve geçtiğimiz yıllarda güncellenen arama kalitesi değerlendirme yönergelerinde 167 sayfa içerisinde 135 kez EAT tanımına yer verildi. Hazırlanan online kaynaklarda da sürekli bu kavramlara vurgu yapılması, Google’ın bu özelliği, bir sıralama kriteri olarak kabul ettiğine yönelik bir algı oluşturdu. EAT için Google’dan ilk resmi açıklama ise 2019 yılında geldi.

2019 yılında Danny Sullivan tarafından yapılan açıklamada, “Sıralama sistemimiz, herhangi bir içeriğin amacını veya olgusal doğruluğunu belirlemez. Anca yüksek uzmanlık, yetki ve güvenilirlik göstergelerine sahip siteleri belirlemek için özel olarak tasarlanmıştır.” denildi.

Google, “Sonuçta elde edilen derecelendirmeler herhangi bir web sitesinin sıralamasını etkilemez, ancak sonuçlarımızın kalitesini karşılaştırmamıza yardımcı olur. Bu da yüksek kalite kriterlerini karşılayan sonuçları küresel olarak tanıyan algoritmalar oluşturmamıza olanak tanır” diyor. Bu bakımdan sıralamaları doğrudan etkilemese de EAT kavramı, Google için önemli veriler sunuyor.

EAT’in Google sıralamalarına etkisi ne?

EAT, bir web sitesinin güvenilirlik, uzmanlık ve yetkinlik konusundaki durumunu göstermektedir. Bu doğrultuda Google’ın bir puanlama ya da derecelendirme üzerinden yaptığı bir EAT sıralaması olmadığı net bir şekilde görülüyor. Bir sıralama faktörü olmayan ve bir kriter olarak değerlendirilmemesi gereken EAT, web sitelerinin bir kullanıcı dostu olması ve güven vermesi için kullanabileceği bir dizi teknik ve yönergeye anlatan kavram olarak değerlendiriliyor. 

Bir web sitesinin güvenilir olduğunu kanıtlaması, alanında uzman bilgiler paylaştığını gösterebilmesi ve yetkinliğini sunabilmesi adına Google’ın bu güncellemelerine uyum sağlaması önemlidir. Doğrudan bir sıralama faktörü olmamasına karşın web sitelerinin içeriklerinin sevilerek okunması, sitenin takip edilmesi, insanların marka ya da internet sitesine güvenmesi ve olumlu yorumlar yapması site için internete oldukça önemli detaylardır. Bir web sitesinde tüm bunlar başarıldığında ise SEO’da başarıya ulaşılacak ve Google arama sonuçlarında site daha iyi sıralama almaya başlayacaktır. Bu nedenle SEO çalışmalarının ayrılmaz bir parçası olarak görülmesi EAT, için mutlaka her web sitesinin bir planı olmalıdır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...