Ana SayfaSEOKasım 2021 Google yerel arama güncellemesi neler getiriyor?

Kasım 2021 Google yerel arama güncellemesi neler getiriyor?

-

Google 30 Kasım 2021 tarihinde başlattığı yeni güncelleme, yerel aramalarda yeni sıralama kriterlerinin öğrenilmesini sağladı. Google tarafından yapılan resmi paylaşım ile duyurulurken Google yerel arama güncellemesi ile yerel aramalara getirilen yenilikler ve yeni sıralama kriterler paylaşıldı.

Google tarafından resmi Twitter adresi üzerinden yapılan açıklamalarda, Kasım 2021 yerel arama sonuçları için güncelleme yapıldığı ve bu güncellemede yerel arama sonuçları için sıralama kriterlerinde dengelenme yapıldığı belirtildi. Resmi hesap üzerinden yapılan bu paylaşım ile kesinlik kazanan Kasım 2021 yerel arama güncellemesi, güncelleme tarihine de not olarak düşüldü. 30 Kasım 2021’de başlayan ve 8 Aralık 2021 tarihi itibariyle sona eren güncelleme ile yerel aramalarda yeni sıralama faktörleri üzerinden yerel arama sonuçları şekillendirildi. 

Google, Türkiye’de 2021’e damga vuran arama trendlerini açıkladı

Google yerel arama güncellemesi

Google tarafından güncellenen rehber bölümünde yerel arama güncellemesi kapsamında getirilen yenilikleri dair bilgiler verildi. Google’ın açıklamalarına göre yerel arama sonuçlarında üç farklı kriter ön plana alındı. Alaka düzeyi, mesafe ve önem olarak adlandırılan bu kriterler, işletmelerin ve konumların arama sonuçlarında daha ön planda olmasını sağlıyor.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi için yapılan bu değişikliklerde ilk olarak dikkate alınan detay alaka düzeyi. Aramalar, işletme profili ve konum için ne kadar uygunsa ve eşleşiyorsa arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak o kadar kolaylaşıyor. Bu nedenle de Google, işletme profillerinde verilerin eksiksiz bir şekilde girilmesinin ve kurumların doğrulanmasının çok önemli olduğunu belirtiyor.

Google yerel arama güncellemesi ile önem kazanan bir diğer kriter ise mesafe. Arama yapılan konum ile hedeflenen bölgedeki işletmelerin kişiye olan uzaklığı, arama sonuçlarında artık çok daha önemli hale geliyor. Hizmet alınabilecek ve kişinin ihtiyacını karşılayacak en yakın konumlar, daha üst sıralarda yer alabilecek.

Getirilen bir diğer kriter önem ise işletmenin ne kadar iyi bilindiğini kapsıyor. “Önem de uzaklık gibi, Google’ın bir işletmeyle ilgili olarak web’den edindiği bağlantı, makale ve dizin gibi bilgiler temel alınarak belirlenir. Yerel arama sıralamasında Google yorum sayısı ve yorum puanı dikkate alınır. Daha fazla yorum ve pozitif puan, işletmenizin yerel sıralamasını yükseltebilir. Web sonuçlarındaki konumunuz da bir faktör olduğundan, arama motoru optimizasyonu (SEO) en iyi uygulamaları da geçerlidir.” denilerek açıklanan bu kriter, Google yerel aramalarda yepyeni bir dönem başlatıyor.

Yeni güncelleme için Google işletme profili yardım sayfasında “Google’daki yerel sıralamanızı yükseltme” başlığı ile yayınlanan rehberde üstelik daha iyi görünürlük ve üst sıralar için işletmelere öneriler de sunuluyor. Öneriler ise şöyle;

  • Verileri eksiksiz şekilde girin
  • Konumlarınızı doğrulayın
  • Çalışma saatlerinizin her zaman doğru olmasına dikkat edin
  • Yorumları yönetin ve yanıtlayın
  • Fotoğraf ekleyin

Getirilen yeni kriterler ve Google tarafından sunulan öneriler doğrultusunda Kasım 2021 yerel arama güncellemesinden olumlu bir şekilde etkilenmek isteyen tüm işletmelerin mutlaka öneriler doğrultusunda profillerini yapılandırması gerekiyor. Böylece yerel aramalar ile bölgede ön plana çıkarak hizmetleri ya da ürün satışlarını artırabilmek mümkün olabilir.  Google tarafından Twitter’da yapılan paylaşımı aşağıda görebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...