Ana SayfaSEO301 yönlendirmeleri Google sıralama kriteri mi?

301 yönlendirmeleri Google sıralama kriteri mi?

-

301 yönlendirmelerinin Google sıralamalarında nasıl bir etki yaptığı merak ediliyor. Özellikle organik sıralamalar üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığı araştırılan 301 yönlendirmeleri için artık çok daha fazla bilgiye sahibiz. Google etkinliğinde konuyla ilgili açıklamalarda bulunan John Mueller, bu açıklamalarıyla 301 yönlendirmelerine dair pek çok soru işaretini giderdi. 301 yönlendirmeleri Google sıralama kriteri mi?

301 yönlendirmesinden sonra URL’nin sıralanması ne kadar sürer?

301 yönlendirmeleri ne anlama geliyor?

301 yönlendirmeleri, bir web sitesinin kalıcı bir şekilde taşınması halinde arama motorlarına durumun bildirilmesi için kullanılan bir sistem. Sitenin farklı bir alan adına ya da adrese yönlendirilmesi gerektiğinde 301 yönlendirmeleri SEO ve kullanıcılar için önemli bir durum. Bu nedenle de 301 yönlendirmelerinin kullanılması herhangi bir olumsuz yaratmadığı gibi hem SEO hem de kullanıcılar için avantaj sağlayabiliyor. 301 yönlendirmelerinin kullanılmasındaki yaygın durumlar şöyle;

  • HTTP’den HTTPS’ye geçiş
  • Eski bir alan adından yeni bir alan adına geçiş
  • Sitedeki bazı sayfa ve içerikler için URL yapısında yapılacak değişim

Bu tür durumlarda 301 yönlendirmeleri ile birlikte sorunsuz bir şekilde geçiş yapılabiliyor. Ancak yönlendirme sonrasında yönlenen sayfa ile yönlendirme yapılan sayfaların kalite ve otoritelerinde nasıl bir değişiklik yaşanıyor?

301 yönlendirmeleri Google sıralama kriteri mi? Google 301 yönlendirmelerini nasıl değerlendiriyor?

301 yönlendirmeleri hakkında Google tarafından yapılan açıklamalarda bugüne kadar dikkat çekenler şöyle oldu;

2012 yılında Matt Cutts tarafından yapılan açıklamalarda 4-5 yönlendirmenin aşılması halinde Google’ın artık takibi bırakabileceği ve bu nedenle de yönlendirmelerin belirli limitler dahilinde tutulması gerektiğini söyledi.

2013 yılında yine Matt Cutts, 301 yönlendirmeleri ile birlikte PageRank değerlerinde küçük bir kayıp yaşandığını söyledi.

2016 yılında ise John Mueller tarafından yapılan açıklamalarda ” Büyük site değişikliğinde dalgalanmalar olabilir. Herhangi bir garanti veremiyoruz, ancak sistemlerimiz genellikle HTTP-> HTTPS hareketlerinde iyidir. HTTP’den HTTPS’ye 301 veya 302 yönlendirmeleri için hiçbir PageRank kaybolmaz. Denildi. Bu yıl itibariyle 301 yönlendirmeleri için çok daha olumlu mesajlar yayınlanmaya başlandı.

2019 yılında ise SSL’in önem kazanmasıyla birlikte HTTPS’nin az da olsa sıralamalarda etkili olduğu belirtilerek 301 yönlendirmeleriyle web site sahiplerinin sıralamalarda kayıp yaşamadan yeni sistem geçiş yapabileceği belirtildi.

2021 yılına gelindiğinde ise Google tarafından SEO rehberlerinde yer alan yönlendirmeler bölümünü ve Google Arama rehberlerini güncelledi. Bu güncellemede 301 yönlendirmenin doğru bir şekilde yapılandırılması halinde sorunsuz bir şekilde yönlendirmelerin sağlanacağı belirtildi.” …bir sunucu tarafı yönlendirmesi, Google tarafından doğru bir şekilde yorumlanma şansı en yüksek olanıdır. Geçici HTTP ve meta yenilemeleri, Googlebot’lar tarafından en az doğru şekilde işlenme şansına sahiptir.” denilen rehberlerde kullanıcıların gerekli görüldüğü takdirde herhangi bir endişe yaşamadan 301 yönlendirmelerini kullanabileceği ifade edildi.

Ancak tüm bu açıklamalar 301 yönlendirmelerinin Google sıralamalarında bir etkisi olmadığını gösteriyor. Doğru kullanıldığında, 301 yönlendirmelerinin web siteni üzerinde hiçbir etkisi olmamalı. Bu konudaki tek istisna ise HTTP’den HTTPS’e geçişler.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...