Ana SayfaSEOAlan adı satın alırken alan adı tescil firması nasıl seçilmelidir?

Alan adı satın alırken alan adı tescil firması nasıl seçilmelidir?

-

Kişisel bir blog, bir e-ticaret sitesi veya kurumsal bir web sitesi mi kurmak istiyorsunuz?

Cevabınız evet ise, atmanız gereken ilk adım bir alan adı satın almaktır. Alan adı, temel olarak, insanların ziyaret etmek için tarayıcı URL’sine yazdıkları web sitenizin adresidir.

Alan adı satın alabileceğiniz yüzlerce alan adı kayıt kuruluşu vardır. Fakat bir alan adı kayıt kuruluşunda aramanız gereken bazı özellikler vardır.

Şimdi hep beraber bir alan adı kayıt kuruluşunda aranacak özellikleri inceleyelim.

Bir alan adı tescil firması için aranacak özellikler nelerdir?

Tüm alan adı kayıt şirketleri aynı temel işlevi yerine getirir ve alan adlarını kaydetmenize olanak tanır. Fakat iş kayıt kuruluşları arasında tercih yapmaya gelince, göz önünde bulundurmanız gereken bazı faktörler vardır.

1. Güvenlik

Alan adı hırsızlığı oldukça yaygındır. Bu yüzden bilgisayar korsanları, alan adı kayıt şirketi hesabınıza girmeye veya e-posta adresinizin kontrolünü ele geçirmeye çalışacaktır. Bu sayede daha sonra alan adlarınızı ele geçirebilir ve diğer kayıt şirketlerine aktarabilirler. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, alan adınızı geri almak için çok geç olabilir (veya pahalı bir dava gerektirebilir).

Bu nedenle, bir alan adı kayıt şirketi seçerken arayacağınız ilk şey güvenlik olmalıdır. Bazı kayıt şirketleri güvenlik konusunda iyi bir üne sahipken, bazıları ise güvenliğe hiç önem vermez.

Sizin tabii ki güvenliği önemseyen tarafta olmanız ve kayıt kuruluşunda güvenlikle ilgili bazı kriterlere bakmanız gerekir.

Aranacak en önemli güvenlik özelliklerinden biri, iki faktörlü kimlik doğrulamadır. Çoğu kayıt şirketi, kullanıcılarına iki faktörlü kimlik doğrulama sunar. İki faktörlü kimlik doğrulama açıldığında, cep telefonunuza ikincil bir şifre gönderilir. Bu, hesap şifrenizi öğrenen bir bilgisayar korsanının, cep telefonunuz olmadığı sürece hesabınıza giriş yapamayacağı anlamına gelir.

2. Fiyat

Alan adlarınızı kaydederken (ve yenilerken), özellikle de alan

adlarınız çok fazlaysa, fiyatlandırma önemli bir husustur. Neyse ki, ufak bir araştırma ile kayıt şirketleri arasındaki fiyatları karşılaştırabilirsiniz.

Fakat sadece fiyatları karşılaştırmak yetmez. Ayrıca, sizi tüm gün boyunca istenmeyen e-posta’lardan ve otomatik aramalardan kurtarabilecek whois gizliliği gibi ek özellikler için alan adı kayıt kuruluşunun ne kadar ücret aldığını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Atak Domain, ucuz yenilemelerle çoğu yeni alan ve aktarılan alan adlarında ücretsiz whois gizliliği sunar.

3. Müşteri Desteği

Müşteri desteği, birçok insanın gerçekten ihtiyaç duyana kadar umursamadığı bir şeydir. Ancak bir sorun olduğunda, karşı tarafa ne kadar kısa sürede ulaşabilir ve sorununuzu ne kadar süre içinde çözebilirsiniz, buna odaklanmanız gerekir.

Tabii ki hizmeti satın almadan önce bir şirketin desteğinin ne kadar iyi olduğunu anlamak biraz zor olabilir. Bazen, ne kadar hızlı yanıt verdiklerini görmek için bir satın alma işlemi yapmadan önce şirkete destek araçları aracılığıyla bir soru göndererek, bu hızı ölçümleyebilirsiniz.

Atak Domain, müşteri desteğiyle gurur duyar ve canlı destek, e-posta ve telefon aracılığyla müşterilerinin tüm sorunlarını en kısa sürede çözer.

4. Hesap Yönetimi

Hiç bir hizmete kaydoldunuz ve sonra onu nasıl kullanacağınız konusunda kafanız karıştı mı? Müşteri hizmetleri desteğine sahip olmak oldukça kullanışlıdır, ancak şirket arayüzünü tasarlarken iyi bir iş çıkarsa, çoğu zaman ekstra yardıma ihtiyaç duymaktan kurtulabilirsiniz.

Alan adı yönetim sisteminin anlaşılması kolay mı? Ad sunucularınızı değiştirmek gibi basit güncellemeleri nasıl yapabileceğiniz sezgisel mi? Tarayıcınızda iyi çalışıyor mu?

Atak Domain, alan adlarını, barındırmayı ve diğer hizmetleri yönetmek için merkezi bir hesap kontrol paneli sunarak yenileme tarihlerini kontrol etmeyi ve yeni ürünler satın almayı kolaylaştırır.

Bir Alan Adı Kaydetmek İçin Neden Atak Domain’i Seçmelisiniz?

Alan adınızı Atak Domain’e kaydetmeden önce, domain satın almak için neden Atak Domain’i seçmeniz gerektiğine değinelim.

Türkiye’nin, en popüler alan adı kayıt kuruluşlarından biri olarak kabul edilen Atak Domain’de milyonlarca alan adı barındırılır. Ancak Atak Domain sadece alan adı kaydı yapmakla sınırlı değildir, aynı zamanda hosting, hazır site, e-posta, SSL ve satılık domain gibi hizmetler de sunar.

Atak Domain ile bir alan adı kaydettiğinizde; alan adınızın kimlik bilgilerini ücretsiz olarak saklayabileceğiniz “Ücretsiz Whois Gizleme”, A kaydı, name server Kaydı, MX kaydı gibi işlemleri ücretsiz olarak yapabileceğiniz “Ücretsiz DNS Yönetimi”, domain adresinizi farklı bir domain adresine ücretsiz yönlendirebileceğiniz “Ücretsiz Yönlendirme”, alan adınızı olası izinsiz transferlere karşı ücretsiz kilitleyebileceğiniz “Ücretsiz Domain Kilidi” ve alan adınızı Atak Domain’deki farklı hesaba ücretsiz transfer edebileceğiniz “Ücretsiz İç Transfer” gibi ücretsiz hizmetler de sunar.

Atak Domain, bir alan adı kaydederken süreci çok kolaylaştıran etkileyici bir “Domain Sorgulama” özelliğine sahiptir. Ayrıca kullanımı çok kolay bir arayüzü vardır. Bu da domain satın alırken hiç zorlanmayacağınız anlamına gelir.

Atak Domain ile ilgili en kullanışlı özelliklerden biri de hesap kontrol panelidir. Alan adınızı Atak Domain ile satın aldığınızda, gerekli değişiklikleri vb. kolayca yapabilmeniz için tüm alan adlarınızı Türkçe panelden ücretsiz yönetebilirsiniz.

Atak Domain’i rakiplerinden ayıran en büyük avantajlarından biri de, alan adı fiyatlarının diğer alan adı kayıt şirketlerinden çok daha düşük olmasıdır.

Atak Domain’den Domain Nasıl Satın Alınır?

Atak Domain’den alan adı satın almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Öncelikle almak istediğiniz domain’in müsait olup olmadığını öğrenmek için domain sorgulama yapmanız gerekir.
  • Atak Domain üzerinden domain sorgulama yapmak isterseniz, linke tıklayabilir ve sorgulama işlemini direk gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğer sorgulama kutusuna “abcsirketi.com” gibi bir domain ismi yazarsanız ve “Sorgula” butonuna tıklarsanız, karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran açılır. Bu istediğiniz domain’in müsait olduğu ve satın alma yapabileceğiniz anlamına gelir. Eğer satın alma işlemini gerçekleştirmek isterseniz, alan adınızı sepete ekleyerek satın alma işlemine geçebilir ve Atak Domain’in “Ücretsiz Whois Gizleme, Ücretsiz Yönlendirme, Ücretsiz İç Transfer, Ücretsiz DNS Yönetimi, Ücretsiz Domain Kilidi, Ücretsiz Domain Paneli” gibi ücretsiz domain servislerinden yararlanabilirsiniz.
  • Markanızı güvence altına almak isterseniz seçtiğiniz domain’in, .net, org vb. gibi alan adı uzantılarını da satın alabilirsiniz.

Özetle diyebiliriz ki, Atak Domain, tüm alan adı kayıt kuruluşları içinde hem fiyatları hem de yüksek kalitesi ile ön plana çıkan Türkiye’nin en popüler alan adı kayıt şirketlerinden biridir. Bu yüzden alan adı satın almadan önce mutlaka Atak Domain’i ziyaret ederek alan adınızla birlikte size sunacağı özellikleri keşfetmelisiniz.

İlginizi Çekebilir:

Alan adında anahtar kelime geçmesi avantaj sağlamıyor

Alt dizin mi yoksa alt alan adı mı?

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...