Ana SayfaSEOAlan adında anahtar kelime geçmesi avantaj sağlamıyor

Alan adında anahtar kelime geçmesi avantaj sağlamıyor

-

Google’dan John Mueller, bir alan adında anahtar kelime geçmesi ile ilgili o anahtar kelime için bir web sitesinin sıralamasına yardımcı olup olmayacağı ile ilgili açıklama yaptı.

John Mueller, SEO’lara ve site sahiplerine, bir alan adında anahtar kelimelere sahip olmanın hiçbir sıralama avantajı olmadığını belirtiyor.

Alan adında anahtar kelime geçmesi avantaj sağlar mı?

Bu konu, anahtar kelime tabanlı alan adı uzantıları (üst düzey alan adları olarak da adlandırılır) hakkında bir soru içeren en son Ask Google Webmasters videosunda ele alınmıştır.

İşte gönderilen soru:

.Jobs alan adı Google’daki sıralamayı iyileştirir mi?

Buna yanıt olarak Mueller, üst düzey alan adlarındaki (TLD – Top Level Domain) anahtar kelimeleri ve genel olarak alandaki anahtar kelimeleri ele aldı.

İlk olarak, işte Mueller’in .jobs TLD’leri hakkında söyledikleri:

“Bu, yeni üst düzey alan adları için ortaya çıkan gerçekten yaygın bir sorudur. Kısacası hayır. Üst düzey alan adınızda bir anahtar kelimeye sahip olmanız böyle özel bir bonus kazandırmaz. Sizi ilgilendiren herhangi bir şeyi arayarak organik sonuçlarda bunu görebilirsiniz.

En iyi sonuçların alan uzantısı olarak bu anahtar kelimelere sahip olmadığını tahmin edebiliyorum. Çoğu zaman URL’de bile değildir. Bu tasarım gereğidir. “

Dolayısıyla, TLD’lerdeki anahtar kelimeler sıralama faydası sağlamaz ancak URL’nin herhangi bir yerindeki anahtar kelimeler ne olacak?

Alan adlarındaki anahtar kelimelerin sıralamaya yararı yok

Mueller, domain’de anahtar kelime geçmesi o anahtar kelime için bir site sıralamasını daha iyi yapmayacağını söylemeye devam ediyor.

“Bir web sitesinin alan adında bir anahtar kelime olması, o anahtar kelime için diğerlerinden daha alakalı olduğu anlamına gelmez. Kısacası, alan adında anahtar kelime olmasına gerek yok. “

Bu, bazı sıralama faktörü çalışmalarının bir alan adındadaki anahtar kelimeler hakkında söyleyecekleriyle çelişir. Google’ın resmi paylaşımlarında bir alandaki bir anahtar kelimedir, sitenin o anahtar kelimeyi içeren aramalar için alaka düzeyini artırmaz. Bahsedilen paylaşım en az birkaç yıldır bu şekilde.

Mueller, bir alan adında bir anahtar kelime kullanmanın siteyi dezavantajlı duruma getirebileceğini bile öne sürüyor.

Mueller, bir sitenin kendi alanında belirli bir anahtar kelimeyle takılıp kaldıklarında farklı bir nişe dönmesinin zor olacağını söylüyor.

“Pratik bir bakış açısıyla, işletmelerin zaman içinde geliştiğini ve etki alanlarının taşınmasının zor olduğunu da unutmamak gerekir. Bu nedenle, uzun vadede kullanabileceğiniz ve bugün sunduğunuz ürünle de eşleşen bir alan adı seçmek çoğu zaman mantıklıdır.

Örneğin, harika mavi widget’lar yapmaya odaklanırsanız ve alan adınızı BestBlueWidgets.com olarak seçerseniz, kırmızı widget’lar sunmaya başladığınızda ne yapacaksınız? ”

Sitenizin alan adı ve belirli bir anahtar kelime için sıralama yapmanıza yardımcı olup olmayacağı konusuna kafa yormak yerine, zamana karşı değişikliğe uygun olup olmayacağına odaklanın.

İşletmenin kendisinin nasıl değiştiğine bakılmaksızın uzun vadede kullanılabilen bir alan adı, içinde anahtar kelime bulunan bir alandan daha değerlidir.

Mueller bunu şöyle ifade ediyor:

“Bu nedenle, alan adına veya üst düzey alan adına çok fazla zaman harcamak yerine, uzun vadede kullanmaya devam edebileceğiniz bir site oluşturmaya odaklanın.”

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...