Ana SayfaSEOGoogle Search Console raporlarında gecikmeler olduğunu kabul etti

Google Search Console raporlarında gecikmeler olduğunu kabul etti

-

Google, site sahiplerine Search Console raporlamasında “normalden daha uzun” gecikmeler yaşadığını bildirdi. Google Search Console raporlarında gecikmeler olduğunu Google Webmasters Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile duyurdu.

Google Search Console, Dizin Kapsamı raporunun güncellenmesinde gecikmelere neden olan bir sorundan etkilendiğini 14 Eylül’de Türkiye saati ile 12:11’de Twitter’da onaylandı.

“Şu anda Search Console Dizin Kapsamı raporunda normalden daha uzun gecikmeler yaşıyoruz. Bu yalnızca raporlamayı etkiler, web sitelerinin taranmasını, dizine eklenmesini veya sıralamasını etkilemez. Bu sorun çözüldüğünde burada güncelleme yapacağız. Sabrınız için teşekkürler!”

Search Console Dizin Kapsamı raporu ne için kullanılır?

Search Console’daki Dizin Kapsamı raporu, bir sitedeki hangi sayfaların dizine eklendiğini ve dizine eklemeyle ilgili karşılaşılan sorunları gösterir.

Google Search Console dizin kapsam raporu nasıl kullanılır?

Bu sorunun Google’ın web sayfalarını tarama, dizine ekleme veya sıralama belirlemesini etkilemiyor yalnızca raporlamayı etkiliyor.

Yakın zamanda yayınlanan sayfaların, aslında dizine alınmış olsalar bile Dizin Kapsamı raporundan çıkarılabileceği anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

Sorun çözülene kadar bir sayfanın dizine eklenip eklenmediğini kontrol etmenin en iyi yolu Google Arama’da “site:” operatörünü kullanmaktır.

Örnek: “site:aramamotoru.com Google Search Console raporlarında gecikmeler olduğunu kabul etti”

Ne zaman düzeltilecek?

Bu sorunun ne zaman çözüleceğini söylemek şimdilik mümkün değil. Google bile doğru bir tahmin sağlayamadı ve üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Şu anda Dizin Kapsamı raporunuza bakarsanız, en son 31 Ağustos’ta güncellendiğini görürsünüz. Google’dan John Mueller 9 Eylül’de sorunu kabul ederek raporun kısa sürede düzelmesi gerektiğini söyledi.

https://twitter.com/JohnMu/status/1303594983379918848

John Mueller’in paylaşımı üzerinden 6 gün sorun başlamasından bu yana 15 gün geçmesine rağmen hala sorunun çözüldüğüne dair bir bilgi bulunmuyor. Ne yazık ki böyle bir gecikme ilk kez yaşanmıyor. Google Search Console raporlaması, geçmişte birkaç kez gecikme yaşadı ve günlerden haftalara kadar süren sorunlar yaşandı.

Site sahiplerinin yapabileceği tek şey sabırlı olmak ve beklemeye devam etmektir. Google bir düzeltme olduğunu bildirdiğinde sizlerle paylaşacağız.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Binance Smart Chain Nedir?

0
Blokzinciri ekosisteminde, yeni ağlar geliştirilmeye devam ediyor ve kullanıcılara iyi bir deneyim sunuyor. BSC, yani Binance Smart Chain ağı bunlardan biridir. Kullanıcılara, token -...