Ana SayfaSEOGoogle Arama ve Google Haberler'de bilgi kalitesi iyileştirmesi yapıldı

Google Arama ve Google Haberler’de bilgi kalitesi iyileştirmesi yapıldı

-

Dünya genelinde krizler yaşanmaya ve anlık olaylar gelişmeye devam ederken, Google alakalı ve güvenilir haber sağlama konusundaki hassasiyetini artırıyor.

Google, arama sonuçlarında vandalizmi önlemek ve bilgilerin alakalı ve güvenilir kalmasını sağlamak için yeni çabalara yatırım yapıyor.

Ayrıca Google, flaş haberlerin öncekinden çok daha hızlı dizine alınmasını sağlamak için halihazırda uygulanmakta olan önlemlerle ilgili geliştirmeler de sağladığı açıkladı.

Google Arama ve Google Haberler’de bilgi kalitesi iyileştirmesi ile ilgili olarak bugün duyurulanları sizler için özetledik.

Son dakika haberleri daha hızlı verildi

Google, potansiyel bilgi tehditlerini aktif olarak izleyen ve tanımlayan bir istihbarat masası geliştirdi. Bu, yıllardır dünya çapındaki olayları gerçek zamanlı olarak takip eden Google’ın kriz müdahale ekibinin bir uzantısıdır.

“İstihbarat Masası, haber olaylarını 7/24 izleyen, doğal afetler ve krizleri, son dakika haberlerini ve COVID gibi devam eden konulardaki en son gelişmeleri kapsayan küresel bir analist ekibidir.

Olaylar meydana geldiğinde, analistlerimiz sistemlerimizin nasıl yanıt verdiği hakkında veri toplar ve COVID tedavileriyle ilgili yeni iddialar gibi ortaya çıkan anlatılar hakkında raporlar derler. “

Google’ın Intelligence Desk raporları, sistemlerinin, insanların aradığı tüm konular için amaçlandığı gibi çalışmasını sağlamak için kullanılır.

Bu çaba, Google’ın son dakika haberleri ve krizler için bilgi sağlama biçiminde önemli bir gelişme sağlamıştır. Artık Google’ın sistemleri, son dakika haberlerinin sonuçlarını birkaç dakika içinde otomatik olarak tanıyabiliyor. Bu süre geçmiş yıllarda 40 dakika civarındaydı.

Google, bu otomatik sistemin doğru olduğunu ve mevcut en güvenilir bilgileri getirdiğini söylüyor.

Bilgi grafiği panellerinde daha doğru bilgi

Devlet kurumları, sağlık kuruluşları ve Wikipedia ile yapılan ortaklıklar sonucunda Bilgi Grafiği (Knowledge Graph) panellerindeki bilgiler daha doğrudur.

“COVID-19 için, insanları güvende tutmak için yerel rehberlik ve bilgi sağlamak üzere dünyanın dört bir yanındaki sağlık kuruluşlarıyla birlikte çalıştık.

İşsizlik yardımı arayan insanlarda gördüğümüz artış gibi, ortaya çıkan bilgi ihtiyaçlarına yanıt vermek için, doğrudan ABD’deki ve diğer ülkelerdeki devlet kurumlarından gelen bilgilere kolay erişim sağlıyoruz. “

Zaman zaman fark etmiş olabileceğiniz gibi, Bilgi Panelleri’ndeki Wikipedia bilgileri vandalizmin hedefidir. Bu, Wikipedia sayfalarının kasıtlı olarak yanlış veya yanıltıcı bilgi sağlamak için düzenlendiğinde gerçekleşir.

Google artık Wikipedia vandalizm vakalarının % 99’unu tespit edebiliyor ve bu da ekibinin hızla harekete geçmesine olanak tanıyor.

Doğruluk kontrollerinde iyileştirmeler

Google, arama sonuçlarında doğruluk kontrolleri kullanarak arama yapanların yanlış bilgileri belirlemelerine yardımcı olur.

Bu yıl şimdiye kadar, arama yapanlar Google arama sonuçlarında 4 milyardan fazla kez doğruluk kontrolü gördü. Bu, 2019’un toplamından daha fazlası.

Google, doğruluk kontrollerinde uzmanlaşmış kuruluşlara ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlara 6,5 ​​milyon ABD doları bağışlayarak doğruluk kontrol sistemini daha da güvenilir hale getirmek için yatırım yapıyor.

Ayrıca Google, haberler ve mevcut doğruluk kontrolleri arasındaki eşleşmeyi iyileştirmek için BERT kullanmaya başladı. BERT, Google’ın sistemlerinin bir doğruluk kontrol iddiasının haberin ana konusuyla ilgili olup olmadığını daha iyi anlamasına olanak tanır.

Google daha sonra, çeşitli kaynaklardan tam bağlam sağlayan bir özellik olan haber hikayelerinin “Tam Kapsam” bölümünde doğruluk kontrollerini belirgin bir şekilde görüntüler.

Arama özellikleri için daha fazla koruma

Google’ın organik arama sonuçlarında ve arama özelliklerinde nelerin görünebileceğine ilişkin politikaları vardır.

Örneğin, Otomatik Tamamlama, önerilmekten kaynaklanan nefret dolu ve uygunsuz tahminlerle ilgili politikalara sahiptir.

Google, sorgunun güvenilir içeriğe yol açmayacağını belirlerse tahmin göstermemesi için otomatik tamamlama düzenlemeleri için otomatik kontrol sistemlerini geliştiriyor.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...