Ana SayfaSEOGooglebot, siteleri HTTP2 üzerinden taramaya başlayacak

Googlebot, siteleri HTTP2 üzerinden taramaya başlayacak

-

Google, Kasım 2020 itibarıyla bazı siteleri HTTP2 üzerinden taramaya başlayacağını açıkladı. Kasım ayından itibaren Googlebot, bazı web siteleri için HTTP2 üzerinden taramayı desteklemeye başlıyor. HTTP2, HTTP’nin bir sonraki büyük revizyonudur.

Http/2 Nedir? Faydaları Nelerdir? Neden Geçmemiz Gerekir?

Google, bu gelecek güncellemeyi bugün şirket blogunda yaptığı bir duyuru ile açıkladı ve Google Webmasters Twitter hesabından da paylaştı.

https://twitter.com/googlewmc/status/1306563662740705282

Googlebot, siteleri HTTP2 üzerinden taramaya başlıyor

HTTP2, geliştirilmiş mimarisi nedeniyle HTTP’nin üst versiyonudur. Üzerine inşa edildiği mimari, istemciler ve sunucular için daha fazla özellik sunmasına olanak tanır. Çoğu kişinin HTTP2 hakkında bilmesi gereken şey şudur: HTTP’den daha sağlam, verimli ve daha hızlıdır.

Google, bu değişikliğin sunucu ve kaynak kullanımı açısından taramayı daha verimli hale getirmek için yapıldığını söylüyor.

“H2 ile Googlebot, sunucuya tek bir TCP bağlantısı açabiliyor ve birden fazla bağlantı gerektirmek yerine sunucu üzerinden birden çok dosyayı verimli bir şekilde paralel olarak aktarabiliyor.

Ne kadar az bağlantı açılırsa, sunucu ve Googlebot’un tarama için harcaması o kadar az kaynak olur. “

HTTP2 taramanın uygulanmasının nasıl çalışacağı aşağıda açıklanmıştır.

Googlebot HTTP2 üzerinden tarama nasıl olacak?

Bazı siteleri HTTP2 üzerinden taramaya geçiş aşamalı olarak gerçekleşecek. İlk aşamada Googlebot, HTTP2 üzerinden az sayıda siteyi tarayacak ve kademeli olarak, desteklenen özelliklerden yararlanan daha fazla siteye kademeli olarak genişletecek.

Googlebot, HTTP2 üzerinden hangi sitelerin taranacağına, sitenin destekleyip desteklemediğine ve Googlebot’un HTTP2 üzerinden taramanın faydasını göreceğine karar verir.

Siteler, aşağıdaki durumlarda bağlantı yükseltmesi için uygun olabilir:

  • Sitenin sunucusu HTTP2’yi destekliyor
  • Googlebot siteyi zaten çok sık tarıyor

Değişikliğe hazırlanmak için site sahiplerinin yapması gereken hiçbir şey söz konusu değil. Google, sitenizin sunucusunun hala yalnızca HTTP / 1.1 olmasının bir sorun olmadığını da belirtiyor.

HTTP üzerinden taramanın herhangi bir sakıncası yoktur ve siteniz için Googlebot’un normal tarama modellerinde herhangi bir kesinti olmayacaktır.

Ön testlerde herhangi bir olumsuz etki gösterilmemesine rağmen Google, sitelerin isterlerse bu değişikliği devre dışı bırakmaları için bir yol sunmaktadır.

Googlebot sitenizi H2 üzerinden taramaya çalıştığında, sunucuya bir 421 HTTP durum kodu ile yanıt vermesi talimatını vererek Google’ın sitenizi HTTP2 üzerinden taramasını devre dışı bırakabilirsiniz. Google, HTTP2 ile ilgili diğer endişeleri ve sık sorulan soruların yanıtlarını da paylaştı.

SSS: Googlebot ve HTTP2

Googlebot neden şimdi yükseltiliyor?

Googlebot’un HTTP2 üzerinden taramasına izin veren yazılım, nihayet üretimde kullanılabilecek kadar olgunlaştı.

Site sahiplerinin bu değişikliğe hazırlanmak için sunucularını yükseltmeleri gerekiyor mu?

Google, kararın site sahibine bağlı olduğunu söylüyor. Googlebot, HTTP2 üzerinden yalnızca “onu destekleyen ve bundan açıkça yararlanacak” siteler için geçiş yapacaktır. Bu, HTTP2 üzerinden taramanın net bir yararı yoksa Googlebot’un HTTP üzerinden taramaya devam edeceği anlamına gelir.

Sitemin HTTP2’yi destekleyip desteklemediğini nasıl anlarım?

Google, bir sitenin HTTP2’yi destekleyip desteklemediğini test etmek için farklı yöntemleri olan Cloudflare’in blog yazısına yönlendiriyor.

Sitemi HTTP2’ye nasıl yükseltirim?

Google, sunucu yöneticinizle veya barındırma sağlayıcınızla konuşmanızı önerir.

Googlebot’u HTTP2 üzerinden taramaya nasıl zorlayabilirim?

Google, bunun mümkün olmadığını paylaştı. Belirtildiği gibi, sunucu destekliyorsa bir site HTTP2 üzerinden taranacak ve hem site hem de Googlebot bundan yararlanacaktır.

Örneğin, HTTP2 üzerinden taramak kayda değer bir kaynak tasarrufu sağlamazsa, Googlebot siteyi HTTP / 1.1 üzerinden taramaya devam edecektir.

Googlebot’un HTTP2 üzerinden taramasının faydaları nelerdir?

Hem sunucu hem de Googlebot için birincil fayda, kaynak tasarrufu sağlamaktır. HTTP2 üzerinden tarama, site dizine eklemeyi veya tarama sıklığını etkilemez.

HTTP2 üzerinden taranan bir site için sıralama avantajı var mı?

Hayır, kesinlikle sıralama avantajı yoktur.

KAYNAK: Google Blog

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...