Ana SayfaSEOGoogle çalışanları direkt mesajlarınıza neden cevap vermez?

Google çalışanları direkt mesajlarınıza neden cevap vermez?

-

Bir Google çalışanı hiç direkt mesajınızı okudu mu? Web yöneticilerine özel olarak yanıt vermemek şirket politikası olduğu için bunu göremezsiniz. Peki Google çalışanları direkt mesajlarınıza neden cevap vermez?

Google’ın Arama İlişkileri (Search Relations) ekibi, şirket politikasına göre neden SEO uzmanlarından ve site sahiplerinden gelen doğrudan mesajları yanıtlayamadıklarını açıkladı.

John Mueller Kimdir? Google’daki Görevi Nedir?

Google’s Search Off the Record podcast’inin 21 Eylül bölümünde bu konu gündeme geldi.

Google’dan John Mueller, Gary Illyes ve Martin Splitt, özel mesajlarda sorulan SEO sorularıyla nasıl başa çıktıklarını anlattılar.

Hepsi, “eşit şartlar altında oyun alanını” korumak için tasarlanmış bir şirket politikası uyarınca bu tür soruları yanıtlamalarının yasak olduğunu kabul belirtiyor. Durum böyle olunca, e-posta veya Twitter yoluyla özel olarak gönderilen soruları ele almak için hepsinin benzer bir yöntemi var.

Google’ın “dürüst sonuçlar” politikası ve her Google çalışanının direkt mesajlarını nasıl yönettiği hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Google Dürüst Sonuçlar politikası

Google’da, oyun alanını web’deki herkes için eşit tutmaya yardımcı olan dürüst sonuçlar adlı bir politika söz konusu. Google’ın Arama İlişkileri ekibinin bu politikaya uymasının bir yolu, hiç kimseye ayrıcalıklı muamele göstermemektir.

Bu, site sahiplerine özel kanallar aracılığıyla yardım sağlamamak anlamına gelir. Bir Google çalışanı bir soruyu özel olarak yanıtlarsa, potansiyel olarak başkalarının erişemeyeceği bilgileri sağlayabilir ve bu da oyun alanını eşitliğini bozmuş olur.

Illyes, doğrudan mesajları kimin gönderdiği fark etmeksizin nasıl yanıt vermediğini açıklıyor:

“Yani, temelde küçük bir yayıncı veya büyük bir yayıncı olmanız, 1 dolar harcamanız veya Google ile hiçbir şey harcamamanız veya Google Ads ile milyonlarca dolar harcamanız önemli değil… önemli değil. Oyun alanını herkes için eşit tutmalıyız. Bu politikaya dayanarak, cevap vermemeyi tercih ederim. “

Mueller biraz farklı bir yaklaşım benimsiyor. Direkt mesajlara cevap vermemek yerine, onları halka açık kanallardan yönlendirmeye çalışıyor.

Google çalışanlarına herkese açık sorular sormak, özel mesajlar göndermeye göre kabul edilebilir bir alternatiftir ve yanıt alma olasılığı çok daha yüksektir.

İçerik pazarlama efsanelerini unutun, işte oyunun yeni kuralları

Google’dan yardıma ihtiyacınız varsa herkese açık kanallarda sorun

Google çalışanları direkt mesajları yanıtlayamaz ancak bu soruları hiç yanıtlayamayacakları anlamına gelmez.

Aslında, Google’ın Arama İlişkileri ekibi, herkese açık olarak sorulan soruları yanıtlarken Twitter’da oldukça aktiftir.

Herkesin görebileceği yanıtlar sağlamak, oyun alanını tüm SEO uzmanları ve site sahipleri için eşit tutmaya yardımcı olur.

Twitter’da herkese açık sorular göndermenin yanı sıra diğer uygun kanallar şunları içerir:

  • Google WebMasters Yardım Forumları
  • John Mueller’in WebMasters Hangout’ları
  • Martin Splitt’in WebMasters Hangout’ları
  • Konferanslar ve halka açık gösteriler

Herhangi bir kamu platformunun kabul edilebilir olması gerektiği için bunlar sadece birkaç örnektir. Mueller’in bazen Reddit’teki soruları yanıtladığı da biliyoruz.

Mueller soruları özel olarak yanıtlamasa da, sistemik sorunları tespit etmede yardımcı olduklarını söyleyerek direkt mesajlarını kontrol ediyor.

Bazen Mueller, doğrudan yanıt vermese de sorunları DM aracılığıyla iletiyor. Illyes de bunu yapıyor ve direkt mesajların ve e-postaların Google’ın geçmişte yaşadığı aksaklıkları takip etmesine yardımcı olduğuna dikkat çekiyor.

Google çalışanları, aramayla ilgili konularda kendi arkadaşlarına ve ailelerine özel olarak bile yardımcı olamaz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

Dijital Pazarlama da Web Tasarımın Önemi

0
İş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan dijital pazarlamada, internetin de yaygın kullanımıyla beraber markaların online varlıklarını sürdürmeleri önemli hale geldi. İşletmelerin web site tasarımları...