Ana SayfaSEOBreadcrumb Google sıralama kriteri mi?

Breadcrumb Google sıralama kriteri mi?

-

Breadcrumb bir web sitesinde kullanıcıların bulunduğu sayfadaki hiyerarşik yapıyı görmesini sağlar. Web sitesinin hangi kategorisinin hangi sayfasında olduğunu breadcrumb üzerinden görebilen kullanıcılar için bu araçlar, kullanıcı dostudur. Üstelik Google tarafından hazırlanan rehberlerin büyük bir bölümünde de kullanıcılara bu tür yardımcı özelliklerin sunulmasının avantaj sağlayacağı belirtilir. Ancak breadcrumbın Google sıralama kriteri olup olmadığı, SEO çalışmalarında cevaplanması gereken bir soru.

Breadcrumb Nedir? Sitelerde Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Google arama sonuçlarında sıralamaları etkiliyor mu?

Breadcrumb özellikle 2009 yılında arama sonuçlarında yer almaya başladı ve SEO çalışması yapan uzmanların da dikkatini çekti. Arama motorunun site hiyerarşik yapılarını daha iyi bir şekilde algılamasını sağlayan breadcrumb sistemi, arama sonuçlarındaki görünümün de değişmesini sağladı.

2009 yılından günümüze kadar yaşanan süreçte ise bu özellik, hemen hemen her sitede yer almaya başladı. Bu özelliğin sıralama kriteri olacağına yönelik genel bir kanı da oluştu. 2010’ların başında, breadcrumb yalnızca web sitesinde gezinmeyi kolaylaştıran bir araç olarak değil, aynı zamanda optimize edilecek bir dahili bağlantı yapısı olarak da görülüyordu. 2010 tarihinde Josh McCoy tarafından yapılan açıklamalarda breadcrumb için şöyle denilmişti;

“En iyi breadcrumb bağlantısı oluşturmak için, site içeriğinizin ve kategorilerinin yanı sıra anahtar kelime stratejinizi de uyguladığınızdan emin olun. URL yapınız, zengin anahtar kelime ve içerikle ilgili kategori/klasör adlandırma kurallarını içermeli ve site içeriğinin uygun kategorilere girmesini sağlamalıdır.”

Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

2012 yılında ise Matt Green tarafından kaleme alınan bir blog yazısında, “Linklerde kullanılan bağlantı metni, Google’ın önemlerini azalttığı bildirilen son algoritma güncellemelere rağmen, önemli bir sıralama faktörü olmaya devam ediyor. Bir web sitesinde breadcrumb etkinleştirildiğinde, web sitesinin her sayfasında sitenin ana sayfasına bağlantı oluşturulur. Bayanlar ve baylar, hedeflenen anahtar kelimeler için olumlu bir sıralama faktörü olarak breadcrumb kullanabilirsiniz.”

Tüm bu gelişmeler, web sitesinde bu özel araçların kullanılmasının çok etkili olduğunu net bir şekilde gösterirken 2021 yılında Google tarafından gerçekleştirilen özel bir etkinlikte breadcrumb ve arama sonuçları arasındaki ilişki Google John Mueller’e soruldu. John Mueller ise Google’ın tarama (dahili bağlantıları bulmak için) ve zengin sonuçlar (yapılandırılmış veriler) için breadcrumb kullandığını net bir şekilde söyledi. Ayrıca, bir web sayfasındaki breadcrumb konumunun “SEO için önemli olmadığını” da belirtti. Bu açıklamalar ile 2021 yılında da Google’ın breadcrumbı önemsediği bir kez daha vurgulandı.

Google, geliştiricilere ve web sitesi sahiplerine breadcrumbı kullanılmasını önerse de Breadcrumb, SEO ve sıralamanın aksine UX ve kullanılabilirlik açısından siteye daha fazla değer katmaktadır. Bu nedenle de kullanılması önerilmektedir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?