Ana SayfaSEOBreadcrumb Nedir? Sitelerde Nasıl Kullanılır?

Breadcrumb Nedir? Sitelerde Nasıl Kullanılır?

-

Arama motoru optimizasyonu ilgilenenlerin aklındaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağımız bu yazımızda Breadcrumb Nedir? sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kullanıcılar bir yolunu bulup sitenize geldiğinde üzerinde bulunduğu sayfalarda yerlerini kaybetmemeleri ve sitenizin içerisinde daha kolay gezinmelerini için en kolay yol Breadcrumb kullanmaktır.

Peki Breadcrumb Nedir?

Breadcrumb, Türkçe anlam olarak ekmek kırıntısı olarak kullanılmaktadır, terim olarak anlamı ise sayfa işaretleri yolu. Ekmek kırıntısı denmesinin nedeni Hansel ve Gretel masalından gelmektedir, bilindiği üzere masalda bu iki kardeş eve dönüş yolunu hatırlamak için gittikleri yollara ekmek kırıntısı bırakırlardı. Siz de bulunduğunuz web sitesi üzerinde hızlıca yolunuzu bulmak için Breadcrumb’dan yararlanırsınız yani Breadcrumb gezinmeyi kolaylaştıran bir çeşit gezinti menüsüdür.

Bu navigasyon sistemi yardımıyla istenildiği zaman bir üst menüye veya daha önce ziyaret edilmiş bir sayfaya hızlıca ulaşılabilir. Breadcrumb ile SEO arasındaki ilişki ise genel olarak tartışılan ve tartışması devam edecekmiş gibi görünen bir konu.

Arama motoru botlarının ve kullanıcıların site üzerinde gezerken site haritanızın nasıl olduğunu bilmesini ve bu iskelete göre hareket etmesini sağlar. Birden çok kırılımı olan alt kategorileri fazla olan web sitelerinde sayfalar arasında daha hızlı gezinmeyi sağlayan bir navigasyon sistemidir breadcrumb.

Görmeye alışkın olduğumuz şekliyle yatay olarak sayfa başlıklarının veya üst menünün altında yer alırlar.Bir sayfayı ziyaret ettiğinizde o sayfaya ait bir alt sayfaya veya o sayfanın kategorisindeki başka bir sayfaya geçiş yaptığınızda geri dönmek isterseniz breadcrumba tıklayarak geçiş yapabilirsiniz. Alt sayfalar ile üst sayfalar arasında kolay ve hızlı geçişler yapılmasını sağlar.

Neden Breadcrumb Kullanılmalı?

Hem kullanıcı deneyimine olumlu katkısa sağlar hem de SEO performansına fayda sağlar. Google güncellemelerle birlikte kullanıcı deneyiminin ön plana çıktığını düşünürsek web sitelerinde kullanıcıların kolaylıkla gezinmesini sağlayacak bir navigasyon sistemi kurgulanması kaçınılmazdır. Aynı zamanda güçlü bir navigasyon sistemine sahip olan web sitelerinde dahi breadcrumb fayda sağlayan bir unsur olarak kendine yer bulmalıdır.

.

Breadcrumb Kullanıcı Deneyimi İlişkisi
Kullanıcıların sitenizdeki kategori yapısını daha kolay kavramasına yardımcı olur.
Kullanıcıların benzer sayfalar arasında gezinmesine destek olur.
Kategoriler ve sayfalar arasında hızlı gezinmeye imkan tanır.
Sayfa tasarımında görünümü rahatsız edici değildir ve kullanıcıları siteniz içerisinde yönlendirir.

.
.

Breadcrumb SEO İlişkisi
Web sitesinde yer alan alt sayfalar alt kırılımlardan gelen breadcrumb linkleri sayesinde site içi linklere sahip olur.
Arama motoru botlarının sitenizi daha iyi anlamasına yardımcı olur.
Breadcrumb yapısında yer alan kullanılan anchor text sayesinde hedeflenen anahtar kelime veya kelime gruplarını içererek arama motoru botlarına sayfaların içeriği hakkında yönlendirme yapar.
Ayrıca Schema entegrasyonu ile birlikte arama motoru botlarına breadcrumb link yönlendirmesi yapılarak link yapısı hakkında bilgi verilebilir.

.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...