Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

-

Google arama sonuçları sayfalarını (SERPS) güncelledi. Yeni güncelleme ile Google arama sonuçlarına breadcrumb eklendi. Daha çok sitelerin üst kısmında görmeye alışık olduğumuz breadcrumb, Google’ın arama sonuçları sayfalarında yaptığı yeni güncellemesi ile artık bilgilendirici arama sonuçlarında, bilgilendirme yazıları ve görsellere eşlik edecek.

Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

Mobil öncelikli güncellemelerin bir parçası olarak gerçekleştirilen güncelleme ile birlikte kullanıcılar arama kısmına bilgi edinme soruları sorduklarında karşılarına çıkacak olan breadcrumb, arama sonucu ile alakalı görsel ve bilgilendirme metnine eşlik edecek. Örneğin “Who are the presidents of Turkey?” (Türkiye Cumhurbaşkanları kimdir?) şeklinde bir arama yapıldığında aşağıdaki sonuç karşımıza çıkıyor;

Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

Görselin Büyük Hali İçin Tıklayın

Google’ın Mobil Öncelikli İndekslemesi Yeniden Değerlendiriliyor

Google, mobil öncelikli indekslemeye geçiş yapıyor ve Google’ın yaptığı duyurulara göre, Google’ın arama sonuçlarında, öncelikle mobil cihazlarda iyi performans gösteren siteleri tercih edeceği anlaşılıyor. Google ayrıca, mobil cihazların bilgiye daha kolay erişebilmeleri için yeni güncellemeler gerçekleştiriyor. Arama sonuç sayfalarına breadcrumb’ların eklenmesi de bu yeni güncelleştirmelerin bir parçası olarak görülüyor.

Google tarafından, sayfa başına eklenen breadcrumb hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmazken, bu özelliğin henüz tüm kullanıcılara açık olmadığı ve her dilde yapılan aramalar için çalışmadığı gözlemleniyor.

Google Aramalarında Breadcrumb Örnekleri

“Prime Ministers of India” (Hindistan Başbakanları) sorgusu için arama sonucu şu şekilde olacaktır;

Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi
Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

Yukarıda gösterilen ekran görüntüsünde kırmızı ok ile gösterilen yere dikkat edin. (Bu görünüm mobil cihazlarda farklı olabilir.) Kırmızı ok ile gösterilen kısım breadcrumb ve sorgumuz ile doğru orantılı olarak şekilleniyor. Sorgumuz “Prime Ministers of India” (Hindistan Başbakanları) şeklindeydi. Çıkan sonuçta yer alan breadcrumb ise “India > Prime ministers” (Hindistan > Başbakanlar) şeklinde. Eğer breadcrumb altında listelenen hindistan Başbakanlarından birine tıklanırsa sorgu yeniden şekillenir ve aşağıdaki hali alır;

Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi
Google Arama Sonuçlarına Breadcrumb Eklendi

Yukarıdaki görselde bulunan ilk kırmızı ok ile gösterilen alan seçilen Hindistan Başbakanının adı ile değişti. İkinci kırmızı ok ile belirtilen alanda bulunan breadcrumb ise seçilen Başbakanı da kapsayacak şekilde genişledi.

 

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/breadcrumb-serps/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...