Ana SayfaSEOAşırı SEO ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşırı SEO ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

-

Önceden sadece yoğun link alarak yapıldığı düşünülen ve belirli ölçülerde de olsa sonuç veren çalışmalar ön planda, 25 TL’lik 50 TL’lik 100 TL’lik bilmem kaç adet PR 8 siteden link, PR 7 sitede tanıtım yazıları vb paketler çok revaçtaydı. Şimdilerde sayıları nispeten çok daha az. Arama motoru algoritmaları da karşılarına çıkan kötü niyetli kullanımlara ve kullanıcıların alışkanlıklarına bağlı olarak güncellenmeye devam ediyor. Arama motoru algoritmaları kendini geliştirdik eskiden yapılıp da şimdilerde boşa düşen hatta zarar vermeye başlayan pek çok teknik ve tanım var, aşırı SEO da bunlardan bir tanesi.

Aşırı SEO Nedir?

Yapılan SEO geliştirmeleri ile birlikte kullanıcıların işine yaramayacak ama arama motoru botlarını maniple edecek şekilde hazırlandığı tespit edilen ve özgün olmasına rağmen anlam bütünlüğü veya okunma süreleri düşük ve anahtar kelime yoğunluğu dengelemek için yazılan makaleler ve bu bağlamda çeşitli varyasyonlarıyla birlikte yapılan çalışmalar aşırı SEO olarak adlandırılmaktadır.

Arama motoru botları web sitelerini gezerlerken belirledikleri kalite standartları doğrultusunda analizler gerçekleştirirler. Kontrollerini yaptıkları sayfalarda olması gerekenleri ve olmaması gerekenleri tespit ederek yapılan tüm doğru ve yanlışları inceleyerek web sitesi hakkında bir karar verirler ve arama sayfasındaki sıralamaları doğrudan etkileyen bir değerlendirmedir. SEO çalışmaları için arama motorlarının belirledikleri kriterler ve bunların uygulanması ile başarılı bir SEO işlemi gerçekleştirebilirsiniz fakat yaptığınız işlemlerin belirli bir yoğunluğu olmalı ve yazılarınız öncelikle kullanıcılar için olmalıdır. Arama motorları için sitenizde yer verdiğiniz yazılarda aşırı SEO olarak algılanmaması için yapılması gerekenler aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

.

Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar
Sadece anahtar kelime veya kelime grubu içeren başlıklar
Web sayfasında yer alan yazıların içerisinde sadece anahtar kelime ve kelime gruplarının belirgin olarak işaretlenmesi (bold, italik, altı çizili)
Köprü sayfalar olarak adlandırdığımız arama motoru botlarına farklı, ziyaretçiye farklı sayfalar göstermek
Site içi verilen linklerde sadece anahtar kelimelere odaklanılması
Bir bot yardımıyla veya manuel olarak oluşturulan kopya içerikler
W3 hatalarından oluşan görsel veya içerik hataları
Web sayfalarında yer alan düzensiz ve alakasız bağlantılar
Sayfalarda yer verilen gizli bağlantılar
Kod içerik oranını düşürmek için eklenmiş gizli yazılar
Aşırı backlink alımları
Yoğunluğu düzensiz yapılan backlink çalışmaları
Bir anahtar kelimeye aşırı yoğun çalışma yapılması
Bir sayfada birden fazla kelimeye çalışma yapılması

.

Doğru SEO çalışması yapabilmek için öncelikle stratejinizi iyi belirlemeniz gerekiyor. Sitenizin mevcut durumunu analiz edip geliştirmeleri belirlemeli ve ihtiyacınızın ne olduğunu bilerek başlamalısınız. Daha önce SEO çalışması yaptıysanız raporları inceleyip doğruları ve yanlışları tespit etmeli, ilk defa çalışma yapacaksanız sitenizin genel durumunu çeşitli analiz araçlarında yararlanarak tespit etmeli ve ondan sonra stratejinizi geliştirmeye başlamalısınız. Bununla birlikte rakip analizi de önemli bir unsurdur ve düzenli olarak takip etmenizi gerekmektedir. Varılmak istenilen sonuç aynıdır fakat her web sitesi için yapılması gereken çalışmalar bulunduğu konuma ve döneme göre farklılık gösterir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...