Ana SayfaSEOGoogle Chrome, iOS'ta da AMP'yi Desteklemeye Başladı

Google Chrome, iOS’ta da AMP’yi Desteklemeye Başladı

-

Son zamanlarda adını daha sık duymaya başladığımız AMP (Accelerated Mobile Pages) kavramı kullanım alanlarımızda daha fazla yer bulmaya devam ediyor. Google tarafından mobil web sayfalarının çok daha hızlı açılabilmesi için geliştirilmiş bir framework çalışması olan AMP teriminin Türkçe karşılığı hızlandırılmış mobil sayfalar olarak önümüze çıkıyor. Aşağıda detaylarını paylaşacağımız bugünün konusu özetle Google Chrome iOS’ta da AMP’yi Desteklemeye Başladı

Google tarafından belirtilmiş standart şablonlar ve protokller ile birlikte farklı bir URL adresi üzerinden hazırlanarak kullanıcılara ulaştırılma esasına dayanan hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) hakkında geçtiğim günlerde geniş bir makale paylaşmıştık.

Tarayıcı piyasasında yüksek bir kullanım oranına sahip olan Google Chrome yapılan son güncelleme sonrası iOS için de arama sonuçları sayfasında AMP desteğini getirdiğini ve çok hızlı yüklenecek mobil sayfaları Apple ürünlerde de hayata geçtiğini açıkladı. Google AMP teknolojisini hayata geçirmesiyle birlikte yaptığı bu yeniliğin mobil arama sonuçlarında ilgili makalelerin alt kısmında yıldırım ikonu ve yanında AMP ibaresi ile birlikte bizimle paylaşıyor. Masa üstü ve Android sürümlerine daha önce gelen bu özellik artık iOS kullanıcıları için de aktifleştirildi.

Google yapılan bu güncelleme sonrasında arama sonuçları sayfasının en üstünde yer vereceği yıldırım ikonu ve AMP yazısıyla birlikte yer alacak bu arama sonuçları bölümündeki hızlı yüklenen sayfaları zaman kaybetmeden keyifle okunabileceğini iletti. Kullanıcı deneyimini geliştirmeye yönelik yapılan bu geliştirmenin artık küçük ama çok önemli bir güncelleme ile iOS kullanıcıları için de hayata geçtiğini bildirdi.

Ekim ayında AMP duyurulduğundan bu yana tam bir yıl olacak ve Google hızlandırılmış mobil sayfa desteğini tüm uygulamalarına yaymaya devam ediyor. iOS kullanıcıların çok tercih ettiği bir tarayıcı olan Safari’nin bundan sonra Google Chrome alt yapısını tercih etmesi ile hızlanan bu süreç ile birlikte daha hızlı arama sonucu sayfasına ulaşan iOS kullanıcıları göreceğiz, gerçekten yeni ve hız bir deneyim olacak.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Video içerikli e-ticaret siteleri neden video SEO hizmetleri almalı?

E-ticarette müşteri davranışı nasıl takip edilir?

0
E-ticaret altın çağını yaşarken artan rekabet e-ticaret firmalarını zorluyor. Rekabette sıyrılmak isteyen firmalar, sağladıkları müşteri deneyimi ile öne çıkmaya çalışmaktadır. Müşteri memnuniyetini artırmak ve...