ASO, Türkçesi “uygulama market optimizasyonu” olan App Store Optimization kelimelerinin baş harflerinin yanyan gelmesiyle oluşan dijital pazarlamanın yükselen değerlerinden bir tanesidir. ASO Nedir? sorusunun cevabı SEO Nedir? sorusunun cevabındaki gibi arama motoru için yaptığımız optimizasyonun app store olarak bahsettiğimiz uygulama marketlerinde yapılması olarak özetle tarif edebiliriz.

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse arama motoru optimizasyonu için sitemizde yaptığımız geliştirmeleri uygulama marketlerinde yer verdiğimiz uygulama sayfalarımızda gerçekleştirerek uygulamalarınızın Play Store ve/veya Apple App Store üzerinde daha üst sıralarda çıkmasını sağlamak için yaptıımız işlemlerin tamamına verilen isimdir.

Uygulama market optimizasyonu yaptığınızda reklam maliyetlerinin azaltılması, uygulama marketlerinde üst sıralarda yer alma, rakiplerinizde daha önde yer alma, anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alma ve Google arama sonuçlarında yer alma gibi ciddi kazanımlar elde edersiniz.

Forester’ın yaptığı bir araştırmada mobil telefonlarında yeni uygulamalar keşfetmeyi seven kişilerin %63’ü o an araştırdıkları yeni uygulamaları uygulama marketlerinde keşfediyorlar. Farklı araştırma şirketlerinin yaptığı benzer araştırmalarda ise yüzdelik dilimler 52 ile 68 arasında değişiyor. Mobilin bu kadar ön plana çıkmasından sonra bahsedilen bu yüzdelik dilimler gerçekten uygulama market optimizasyonunun artık mobil uygulama geliştiriciler tarafından ne kadar önemli olduğu hatta olmazsa olmaz olduğunu anlayabilirsiniz.

Uygulama marketlerindeki sayfalarınızın görselleri, seçtiğiniz anahtar kelimeler, tanıtım metinlerindeki kullandığınız kelimeler, rekabet içerisinde olduğunuz rakiplerinizin uygulama marketlerindeki durumları, uygulamalarınızın aldığı yorumlar ve uygulamalarınızın reytingi birbirini tamamlayan bir yapıda uygulama marketinde bulunmalıdır. Bu verilerle birlikte uygulamalarınızın ismi, uygulamalarınızın tasarımı ve uygulamanızın işletim sistemine uygun olması da ASO Nedir? sorusunun alt başlıklarını oluşturmaktadır.

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.