Ana SayfaSEOASO Nedir?

ASO Nedir?

-

App Store Optimization (ASO), bir uygulama marketindeki arama sonuçlarında sunmuş olduğunuz uygulamanın görünürlüğünü artırmaya yarayan bir takım çalışmalardır. Türkçe karşılığı Uygulama marketi optimizasyonu olan hizmetin çalışma mantığı ise uygulama marketlerinin arama sonuçları algoritmasına uygun çalışmalar yapıp uygulamanızın görüntüleme sayfalarını optimize etmektir. En uygun anahtar kelimeleri, kullanıcıya bilgi veren görüntüler ve açıklayıcı metinler kullanarak uygulamanızın görünürlüğünü daha üst sıralara taşıyabilir ve daha fazla indirme alabilirsiniz.

ASO ve SEO arasındaki farklar nelerdir?

ASO Genellikle SEO ile çok karıştırılır fakat ASO: Bir uygulama mağazasının arama sonuçları ve sıralamalarıyla alakalıdır. Bununla birlikte SEO ve ASO’nun birleştiği bir nokta vardır bu da arama motorlarında uygulama adresinizin sıralanmasıdır.

ASO nasıl yapılır? 2021 Rehberi

ASO Nedir sorusunu daha detaylı anlatmak gerekirse arama motoru optimizasyonu için sitemizde yaptığımız geliştirmeleri uygulama marketlerinde yer verdiğimiz uygulama sayfalarımızda gerçekleştirerek uygulamalarınızın Play Store ve/veya Apple App Store üzerinde daha üst sıralarda çıkmasını sağlamak için yaptığımız işlemlerin tamamına verilen isimdir.

ASO Neden Önemli?

Uygulama market optimizasyonu yaptığınızda reklam maliyetlerinin azaltılması, uygulama marketlerinde üst sıralarda yer alma, rakiplerinizde daha önde yer alma, anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alma ve Google arama sonuçlarında yer alma gibi ciddi kazanımlar elde edersiniz.

ASO, sunmuş olduğunuz uygulama veya oyunun hedef kitlesini yakalamanızı ve uygulamanızın satış oranını artırmanıza yardımcı olur. Eğer kaliteli bir ASO çalışmasına sahipseniz yüklemeleriniz ve satın almalarınız önemli bir ölçüde artacak ve uygulama pazarlamacıları için değerli hale geleceksinizdir.

Forester’ın yaptığı bir araştırmada mobil telefonlarında yeni uygulamalar keşfetmeyi seven kişilerin %63’ü o an araştırdıkları yeni uygulamaları uygulama marketlerinde keşfediyorlar. Farklı araştırma şirketlerinin yaptığı benzer araştırmalarda ise yüzdelik dilimler 52 ile 68 arasında değişiyor. Mobilin bu kadar ön plana çıkmasından sonra bahsedilen bu yüzdelik dilimler gerçekten uygulama market optimizasyonunun artık mobil uygulama geliştiriciler tarafından ne kadar önemli olduğu hatta olmazsa olmaz olduğunu anlayabilirsiniz.

ASO Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Android ve iOS tabanlı cihazlarının mağazalarında birbirinden farklı faktörleri var fakat her iki mağaza için de ortak faktörler mevcut, ASO Sıralama Faktörleri;

  • Uygulama Adı
  • Güncelleştirme
  • Uygulama İçi Satın Alma
  • İndirme ve Etkileşim
  • Hemen Silme Oranı
  • Derecelendirme ve Yorumlar

Uygulama marketlerindeki sayfalarınızın görselleri, seçtiğiniz anahtar kelimeler, tanıtım metinlerindeki kullandığınız kelimeler, rekabet içerisinde olduğunuz rakiplerinizin uygulama marketlerindeki durumları, uygulamalarınızın aldığı yorumlar ve uygulamalarınızın reytingi birbirini tamamlayan bir yapıda uygulama marketinde bulunmalıdır. Bu verilerle birlikte uygulamalarınızın ismi, uygulamalarınızın tasarımı ve uygulamanızın işletim sistemine uygun olması da ASO Nedir? sorusunun alt başlıklarını oluşturmaktadır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...