Ana SayfaPazarlamaGüçlü bir marka profili nasıl oluşturulur?

Güçlü bir marka profili nasıl oluşturulur?

-

Marka profili oluşturmak, markalaşmak isteyen şirketler için gerçekten çok büyük bir mesele. Güçlü bir marka profili oluşturmak dijital pazarlama açısından da oldukça önemlidir. Marka profili oluştururken dikkat ve özen gösterilmeli. Eğer dikkat ve özen gösterilmezse markanızın çekiciliğini ve gücünü kaybedebilirsiniz. İyi ve etkili yönetilen bir marka profili dönüşüm sağlar ve potansiyel müşteriler kazandırır. Bunun nedeni ise güçlü bir marka profili hedef kitlenizi motive eder, markanıza güven kazanmasını sağlar ve müşteriler üzerinde olumlu izlenimler bırakır.

Güçlü marka profili unsurları nelerdir?

Dijital çağda güçlü bir marka profili oluşturmak size kurumsallık, güvenilirlik ve dönüşüm oranlarınızda artış yaşatacaktır. Şu anda okuduğunuz yazının yanı sıra E-Ticaret sitelerinde dönüşüm oranı nasıl artırılır yazımızı da inceleyebilirsiniz. Güçlü bir marka profili logo ve slogandan ibaret değildir. Güçlü bir marka profili oluşturmanın birden çok unsuru vardır.

 1. Logo:
  Güçlü bir marka profili oluşturmanın ilk adımı markanızın misyonunu yansıtacak bir logo oluşturmak. Zamanla markanızın misyonu değişeceği gibi periyodik olarak logonuzda da güncellemelere gitmelisiniz. Ancak logonuzda markanız ile bağdaşmış simge ve kelimeleri güncelleyeceğiniz logonuza da eklemelisiniz. Buna örnek verecek olursak “Red Bull”un logosundan kırmızı boğanın kaldırıldığını düşünün. Örnekte olduğu gibi markanızla bağdaşmış simge ve kelimeleri de logonuzda yer vermelisiniz.
 2. Slogan:
  Güçlü bir marka profilinde sloganlar müşterilerinize verdiğiniz teminatı simgeler. Doğru ve anlamlı slogan seçilmesi marka profili ile ayrılmaz bir parça haline gelir. Örnek verecek olursak “Herkes için teknoloji” denildiğinde aklımıza Teknosa gelmekte.
 3. Web varlığı:
  Bir markanın internet varlığı güçlü bir marka profili oluşturmanın olmazsa olmazı haline geldi. Çünkü dijital bir çağda yaşıyoruz ve markete gidiyor olsak bile öncesinden konumuna, internet sitesine, yorumlarına, vb… bakıyoruz. Webde var olmak, güçlü bir marka profili oluşturmanın yanı sıra potansiyel müşteriler ve müşterileriniz ile etkili iletişim kurmanızda büyük bir fayda sağlayacaktır.

Güçlü marka profili varlıkları nelerdir?

Harika bir marka profili oluşturmak için aşağıda listelenmiş marka varlıklarına sahip olmanız gerekiyor.

 • Logo tasarımı
 • Markanızı temsil edecek renk paleti
 • Markanıza uygun yazı tipleri
 • Kartvizit tasarımları
 • Vitrin ve tabela tasarımları
 • E-Posta imzaları
 • E-Posta bülten tasarımları
 • Sosyal medya varlıkları
 • Profesyonel bir web site tasarımı
 • Mobil uygulama varlığı
 • Güçlü bir dijital pazarlama stratejisi
Kadir Kılıç
Kadir Kılıç
1999 yılında Ordu'da doğdum. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik 4. sınıf öğrencisiyim. Üniversite yıllarımda kendimi yazılım ve dijital pazarlama alanlarında geliştirmeye başladım. İmza İnternet Teknolojileri firmasında Staj yaparak kendimi bu alanlarda geliştirmeye devam ediyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?