Ana SayfaE-TicaretB2B ve B2C için SEO önerileri

B2B ve B2C için SEO önerileri

-

Şirketlerin kendi aralarında yaptıkları alım-satım B2B şeklinde ifade edilir. B2B, “İşletmeden işletmeye” tanımının, İngilizce kısaltmasıyla “Business-to-business” kavramını temsil eder. B2B, firmalar arasında gerçekleşen pazarlama ve satış uygulamalarının genel ismidir.

E-ticarette ve geleneksel ticaret anlayışında B2B kavramı farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. İşletmeden işletmeye işlemlerde, şirketler tüketicilere değil perakende veya toptan ürün alım satımı yapan işletmelere ulaşır.

Yani alım ve satım işlemleri gerçekleşirken taraflardan ikisi de işletmedir. Son zamanlarda Türkiye’de en çok kullanılan e-ticaret modeli B2B tipi yada yeni versiyonu e-B2B olmuştur. B2B ve e-B2B, bir firmanın kendi içerisinde yada farklı firmaların birbirleri arasında yaptıkları ticaret ve e-ticaret işlemidir.

Bu e-ticaret modelinde, alıcı ve satıcı firma aynı web sitede buluşur. B2B’nin gerçekleştiği platformlar, satılması hedeflenen ürünün veya hizmetin online olarak gerçekleştiği platformlardır. B2B tipinde fiyat sunulması ve teklif alıp-verme gibi işlemler gerçekleştirilir. Buna ek olarak, satıcı firmaların verdiği fiyatlandırmalar alıcı firmalar tarafından değerlendirilebilir.

B2C Nedir?

Firmadan tüketiciye yapılan alım-satım, B2C şeklinde ifade edilir. “Business to  Consumer” ifadesinin kısaltılmış hali B2C’dir. Şirketlerin tüketiciler ile direkt olarak kurduğu ticari ilişkiyi açıklayabilen B2C iş modeli, firmadan tüketiciye ilkesini benimser.

Girişimciler ve şirketler B2C modelini kullanarak tüketicilerle doğrudan ticari ilişki kurarlar. Kullanıcıların bireysel olarak yaptıkları tüm alışverişler B2C modeli kapsamındadır. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte B2C modeli iki farklı bakış açısı kazanmıştır. 

İlk bakış açısı ürünlerin fabrika çıkış fiyatları ile doğrudan tüketiciye sunulmasıdır. Burada üretici firmalar sanal mağazalarında doğrudan tüketiciye satış yapar. İkincisi ise, B2C modelinin sanal pazar olduğu yerlerdir.

B2C modeli gelişen e-ticaret ile ortaya çıkan yeni e-ticaret modeli olarak kabul edilir. Tedarikçiden alınan ürünler üzerine kâr payı konularak tüketiciye sunulur.

E-ticaret siteleri, kullanıcıya sağladıkları ödeme kolaylıklarıyla ve sundukları geniş ürün yelpazesiyle alışveriş için en sık tercih edilen adreslerdir. 

B2B ve B2C İçin SEO Önerileri Nelerdir? 

B2B ve B2C promosyon,reklamcılık ve ilan gibi yöntemler açısından benzerlik gösterselerde pazarlama teknikleri açısından farklılık göstermektedir. B2B ve B2C yalnızca pazarlama teknikleri olarak değil aynı zamanda çalışma alanı ve SEO açısından da farklılık gösterir.

Bu iki iş modelinde de ortak amaç satışı arttırmak ve trafik sağlamak gibi etkenler olsada kullanılan yöntemler, metotlar ve öneriler farklılık gösterir. Bu farklılıkları daha net anlayabilmek için bu iş modellerinin SEO’ya ilişkin önerilerine, beklentilerine ve uygulamalarına bakmak gerekir.

  • B2B firmalarında, satın almaya karar veren birçok kişi bulunur; fakat B2C firmalarında satın alma kararı tek bir kişiye bağlıdır.
  • B2B’de pazarlanan ürünler, B2C ürünlerine kıyasla çoğu zaman daha pahalıdır. 
  • B2B firmaları genellikle internet üzerinde olduğu için satın alma süreçleri uzundur. Çünkü kullanıcıların araştırma aşamaları, karar verme ve onaylama noktasına geçişleri daha uzun bir süreci kapsamaktadır. 
  • B2B firmaları eğitim ve bilgilendirmeye önem gösterir. Ürünleri tanıtırken; ürünlerin kullanımı, kullanım alanları ve teknik detaylarına ilişkin müşteriyi bilgilendirici içerikler oluştururlar. B2C firmaları ise daha çok sayfa değerlerini yükseltmek, siteler arası trafik sağlamak ve içerik çalışmalarına odaklanır.
  • B2B ve B2C’de de ürünleri araştırma süreçleri bulunur. Fakat B2B firmalarında toptan ürün alışverişi olduğu için, ürünlerin detaylı araştırma süreçleri de uzamaktadır.

B2B ve B2C Arasındaki Farklar Nelerdir?

B2B ve B2C arasındaki bu ve buna benzer farklılıklar SEO uygulama ve yöntemlerini de etkilemektedir. Her iki model için uygulanması gereken SEO tekniklerini her zaman için dikkate almak büyük önem taşımaktadır.

B2B ve B2C arasındaki en önemli fark müşterinin kim olduğudur. Eğer müşteriler bir şirket ise Business To Business (B2B), müşteriler birer şahıs ise Business To Customer (B2C) terimleri kullanılır. Örneğin kullanıcılara ürün satan bir internet sitesi B2C tarzındadır, tekstil şirketlerine tekstil ürünü satan bir şirket ise B2B tarzını kullanmış olur.

B2B işletmeye sahipseniz, SEO stratejilerinizi iyileştirmek sizler için çok daha önemlidir. B2C iş modelinde işletmelerin alıcı ve satıcı konumda olduğu, işletmeler ve tüketiciler arasında başka bir bağlantının yer almadığı geleneksel bir iş modelidir. B2C modeli perakende satışa dayanır. Bu nedenle hedef kitle doğrudan ürün ve hizmet alan kişidir.

B2C iş modelinde yer alan işletmeler ve girişimciler SEO’larda ön plana çıkabilmek için iş stratejilerini ve planını düzgün yönetmeleri gerekmektedir. Aynı zamana pazarlama faaliyetlerine, reklam çalışmalarına ve müşteri ile ilişkilerini iyileştirmeye yönelmeleri gerekmektedir.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...