Ana SayfaSEOSite trafiği düşükse hangi SEO çalışmaları yapılmalı?

Site trafiği düşükse hangi SEO çalışmaları yapılmalı?

-

Sürekli içerik üretmenize rağmen sitenizde trafik az veya siteniz trafik almıyor ise yapmanız gereken organik trafik oluşturmaktır. Organik trafik, reklam vermeye oranla web sitenizde daha kalıcı trafik oluşmasını sağlar. Sitenizin trafiğini arttırmak için aşağıdaki adımları uygulayarak siz de organik trafik elde edebilirsiniz.

Hedef Kitleyi İyi Tanımak

Web sitenizin trafiğini arttırmanın en iyi yollarından biri, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıları iyi tanımanızdır. Web siteniz için içerik üretirken hedef kitlenize uygun içerik üretmek sizi bir adım daha öne çıkaracaktır. Hedef kitleyi tanımanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır.

SEO etkinliği

Web Site Analizini iyi Yapmak

Yapılan web sitesi analizleri ile kullanıcılarınızın hareketlerini izleyip hedef kitlenizi daha yakından tanıyabilirsiniz. Web sitenizi iyileştirme konusunda da bu analizlerin size çok faydası olacaktır.

Sezgisel analiz yapmak, en pratik analiz yöntemidir. Bu yöntemde:

  • Sayfa içeriği yeterince açık mı?
  • Site içerisinde dikkat dağıtıcı bir unsur var mı?
  • İçerikler hedef kitlenin ihtiyacını karşılıyor mu?
  • Etkileşim iyi mi, site kullanıcıları bir sonraki adım için motive ediyor mu?
  • Site içerisinde kullanıcıyı şüpheye düşüren ve tedirgin eden etken var mı?

Web siteniz için yapabileceğiniz bir başka analiz ise fare izleme analizidir.

Fare izleme analizi sayesinde site içerisinde kullanıcıların fare hareketlerini izleyebilirsiniz. Fare hareketi analizi ile de 2 tür veri elde edebilirsiniz:

  1. Web sitesi üzerinde kullanıcıların tıkladığı veya tıklamadığı bölgeleri analiz edebilirsiniz.
  2. Kullanıcıların site içerisinde ne kadar aşağıya indiğini analiz edebilir ve içeriklerinizi ona göre yerleştirebilirsiniz.
SEO ile keywrods gap analizi nasıl yapılır?

Anahtar Kelimeleri İyi Seçmek

Kullanıcıların, içeriği bulmak için arama yaparken kullandığı kelime ve kelime topluluklarına anahtar kelime denir. Anahtar kelimeleri doğru kullanmak içeriğin sıralamadaki yerini ileri taşımada yardımcı olur. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanarak ürün ve hizmetinizi almak isteyen kullanıcıları daha iyi bilgilendirebilirsiniz. 

Kullanıcının Sitede Bulunma Amacını Anlamak      

Kullanıcıların sitenizde bulunmasının birden fazla amacı olabilir. Kullanıcılar içerikleri birkaç farklı amaç üzerinden arayabilir. Bunlar:

Bilgilendirici içerik elde etmek: Bir konu veya ürün hakkında bilgi sahibi olmak.

Gezinti yapmak: Belirli bir web sitesi veya sayfa araması.

Ticaret amacı: Kullanıcının bir ürünü satın almak amacıyla arama yapması.

Hedef kitlenizin amacına göre hizmet verebilir ya da kullanıcılarınızı amaçları için için doğru sitelere yönlendirebilirsiniz. Bu da tıklanma sayınızı arttırmanıza yardımcı olur.

Rakiplerinizi Tanımak

 Rakiplerinizden bir adım öne çıkabilmeniz için rakiplerinizi daha iyi tanımanız gerekir. Web sitenizde 2 farklı tür rakibiniz olabilir:

  1. Aynı ürünü sattığınız veya aynı hizmeti sunduğunuz rakipler.
  2. Aynı anahtar kelimeleri kullandığınız rakipler.

Yüksek Kaliteli İçerik Oluşturmak   

Web sitenizin trafiğini arttırmak ve rakiplerinizden öne çıkmak için uygulanacak bir diğer adım Web sitenizde kaliteli içerikler üretmek olacaktır.

Sitenizdeki içeriklerinizin; kolay okunması, bilgilendirici olması, eyleme geçirmesi, profesyonel yazılmış ve güvenilir olması içeriklerin kalitesini arttırır. Kaliteli içeriklerin sitenizin trafiğini arttırmasına katkı sağlamasının yanı sıra kalıcı kullanıcılar elde etmenize de yardımcı olur.

Sosyal Medya Kullanmak

Günümüzde milyarlarca kullanıcısının bulunduğu sosyal medya platformları site trafiği arttırmak için kullanılabilecek en iyi alanları oluşturmakta. Sosyal medyada oluşturduğunuz büyük bir takipçi kitlesi ise organik trafik almak daha kolay olacaktır. Büyük bir takipçi kitleniz olmasa bile ücretli tanıtım aracılığı ile  büyük kitlelere ulaşmanıza imkan sağlar. Sosyal medya platformları arasından hedef kitlenizin bulunduğu platformlarda yer almak önemlidir.

Örnek olarak: B2B hizmet sektöründe yer alıyorsanız bulunmanız gereken ilk sosyal medya platformu LinkedIn’ dir. Görsel içerik hizmeti sağlıyorsanız, YouTube, Pinterest ve Facebook platformları aracılığı ile hedef kitlenize daha rahat ulaşabilirsiniz. Sosyal medya gönderilerinizde, ilgili açıklamalar yapmak, ilgili hashtagler kullanmak, yarışmalar düzenlemek ve hediyeler vermek kitlenizi çekmenizde yardımcı olur.

E-posta ile Kullanıcı kitlenize Ulaşmak 

Yeniliklerden haberdar olmak için haber bülteninize kayıt olan kullanıcılar site trafiğini arttırmanıza yardımcı olacak bir başka yoldur. Blog yazılarınızı veya yeniliklerinizi aboneleriniz ile e-posta ile paylaşabilirsiniz. Bu yöntem ile ihtiyaç duydukları hizmetler için uygun web sitesi olduğunuzu kullanıcılarınıza hatırlatabilirsiniz.   

Meta Düzenlemelerini Kullanmak

Meta etiketleri, web sitesi ile ilgili yapılandırılmış olan meta verilerini arama motoru botlarına aktarma amacı ile HTML ve XHTML belgelerinde kullanılır. Meta etiketleri, meta verilerini arama botlarlarına aktarır ve web sitesi ile ilgili kullanıcıya sağladığı ön bilgi sayesinde SEO çalışmaları için büyük önem taşır. Meta etiketleri sayesinde kullanıcılar aradıkları içerik ile ilgili ön bilgiye sahip olabilirler.

İç Linkleme Yapmak

Web sitenizde, blog yazılarınızda yapacağınız iç linkleme sayesinde kullanıcılar birbirleri ile ilgili içeriklere kolaylıkla geçiş yapabilir. Bu yöntem ile kullanıcılara ek bilgi sunabilir ve kullanıcıların ilgisini çekebilecek bir başka yazıyı daha okumasını sağlayabilirsiniz.

Uygulayacağınız bu birden fazla SEO çalışmaları ile sitenizde kalıcı trafik oluşturabilir ve uzun ömürlü kullanıcılar elde edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?