Ana SayfaSosyal MedyaInstagram Satışlarında Vergi Vermek Gerekir mi?

Instagram Satışlarında Vergi Vermek Gerekir mi?

-

En çok vakit geçirdiğimiz mecralardan olan Instagram satıcılar için de oldukça önemli bir platform. Kullanıcıların dikkatlerini pazarladıkları ürün veya hizmetlere çekerek satışlarını artırabilirler.

Özellikle de Instagramın aktif ettiği Instashop özelliği ile satışlarınızı artırabilirsiniz. Instagram’dan satış yapanlar ve yapmayı düşünenlerin merak ettiği bir konu olan “Instagram’dan satış yapanlar da vergi ödemeli mi?” sorusunun cevabına değineceğiz.

Evet, Instagram’dan satış yapanlar da vergi ödemeliler. Instagram’dan satış yapanlar için özel bir vergilendirme sistemi bulunmasa da ülkemizde bulunan yasalar gereği faturasız ürün veya hizmet pazarlanamaz satış nereden yapılırsa yapılsın bir fatura ve irsaliye düzenlenmek zorundadır ve faturası kesilen her işlemden de vergi alınmaktadır.

Ödeyeceğiniz vergi miktarı firmanızın yapmış olduğu satışın türüne bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca kullanıcılara faturalı ürün göndermek de firmanın güvenirliğini artıracağın için firmaların fatura kesmesini öneriyoruz.

Instagram Satışlarında Vergi Vermek Gerekir mi?

Instagram satışı yapan firmalar nasıl vergi ödeyebilir?

Instagram satışı yapabilmek için de bir şirketiniz olmalıdır. Minimum bir şahıs şirketi açabilirsiniz. Şirketinizi açmak için bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine gidip gerekli işlemleri yapabilirsiniz. Şirketiniz onaylandıktan sonra bir muhasebe bürosu ile görüşerek, faturalarınızı bastırabilirsiniz. Faturalarınız hazır olduktan sonra Instagram üzerinden yaptığınız satışlarda fatura göndermeye başlayabilirsiniz.

Instagram’dan vergisiz satış yapmanın cezası var mı?

Evet var. Tüm vergisiz satışlarda olduğu gibi Instagram üzerinden yapılan vergisiz satışların da bir cezası var. Eğer faturasız ürün gönderdiğiniz bir müşteriniz sizi vergi dairesine şikayet ederse görevliler adresinizi teşhis eder ve denetlerler. Faturasız işlem yaptığınız ortaya çıkarsa o ana kadar gönderdiğiniz her işlemden ve vergi kaçırma suçundan sorumlu tutulursunuz.

Instagram’dan satış yapan herkes vergi ödemek zorunda mı?

Aslında evet Instagramdan satış yapan her firma vergi ödemek zorunda fakat burada istisnai bir durum var. Eğer yanınızda hiç eleman çalıştırmıyorsanız ve evde yaptığınız havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dantel, dikiş-nakış işleri turistik eşya, hasır, vb. ürünleri satmak istiyorsanız geliriniz o yılın asgari ücretinin toplamını geçmeyecek miktarda ise vergi ödemek zorunda değilsiniz fakat vergi ödemeden yapılan Instagram satışlarının da belli bazı zorlukları olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu zorluklar da ödeme alımlarda oluşabilecek olan riskler ve ödeme yöntemlerinin kısıtlı olması, iade süreçlerinde yaşanan zorluklar, kargolar ile anlaşma yapamamanız ve bu yüzden kargo ücretlerinin fazla çıkması, müşterinin hesabınıza güvenmemesi, vergi daireleri ile yaşayabileceğiniz sorunlar gibi sebepler ile bir şirket sahibi olmanızı ve satışlarınızı faturalandırarak yapmanızı öneriyoruz. Bu şekilde tüm bu sorunlardan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

Dijital Reklam Modelleri Nedir?

0
Günümüz Dijital Dünyasında, reklam ve pazarlama stratejileri hızla değişmektedir. Bu değişimde en önemli rol oynayan şeylerden biri de farklı dijital reklam modellerinin olmasıdır.  Interstitial Reklamlar Interstitial...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?