Ana SayfaSEOCDN kullanmak arama sıralamalarını iyileştirir mi?

CDN kullanmak arama sıralamalarını iyileştirir mi?

-

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller, SEO ofis saatleri (SEO-office hours) videosunda bir CDN’nin sıralamayı iyileştirip iyileştiremeyeceğine ilişkin bir soruyu yanıtladı.

John Mueller, bu soruya sayfa hızını, taramayı ve ayrıca SEO’yu da ele alan derinlemesine bir yanıt verdi.

İçerik Dağıtım Ağı (content delivery network = CDN)

İçerik dağıtım ağı (CDN), bir web sayfasına erişmeye çalışan site ziyaretçisinin yakınında bulunan bir sunucudan web sayfalarının verilerinin ulaşmasını hızlandıran dünya çapında sunucu ağı sağlayan bir hizmettir.

Bir sunucu bir web sitesi ziyaretçisine ne kadar yakın olursa, web sayfasının o ziyaretçiye ulaşmak için internet üzerinden yapması gereken “atlama(hops)” o kadar az olur. Bu da bir CDN’in web sayfası hızını önemli ölçüde artırabileceği anlamına gelir.

CDN kullanmak arama sıralamalarını iyileştirir mi?

Google’a soru soran kişi, geleneksel sunucu barındırmaya karşı bir CDN kullanmanın herhangi bir sıralama avantajı olup olmadığıyla ilgili bir soru sordu.

Soru soruldu: “Bir web sitesini bir CDN’in arkasına kullanmak sıralamayı iyileştirir mi?

Trafiğimizin çoğunu belirli bir ülkeden alıyoruz. Web sitemizi o ülkede bulunan bir sunucuda barındırdık. Dünya çapındaki kullanıcılar için sayfa hızını artırmak için tüm web sitemizi bir CDN’in arkasına koymayı mı öneriyorsunuz? Yoksa bizim durumumuzda bu gerekli değil mi?”

CDN ve SEO etkisi

John Mueller, özetle bir CDN’in SEO etkisi olmadığını söyledi.

John Mueller’in bu soruya verdiği yanıt:

“Yani, açıkçası bu şeylerin çoğunu yapabilirsiniz. SEO açısından Google üzerinde büyük bir etkisi olacağını düşünmüyorum.”

Mueller, bunun büyük bir etkisi olmayacağını düşündüğünü söylese detaya iniyor ve durumu netleştiriyor.

“Oabileceğini hayal edebildiğim tek etki, kullanıcıların sonunda gördükleridir. Bahsettiğiniz gibi, sunucunuz aynı ülkede bulunduğu için kullanıcılarınızın çoğu zaten çok hızlı bir web sitesi görüyorsa, o zaman doğru şeyi yapıyorsunuz demektir. Elbette, başka yerlerdeki kullanıcılar ülkenizle iyi bir bağlantıya sahip olmadığı için çok yavaş bir sonuç görüyorsa, o zaman bu durumu geliştirmek için bazı fırsatlara sahip olabileceğiniz bir şeydir.

Bunu bir tür fırsat olarak görebilirsiniz, şu anlamda, tabii ki web siteniz ülkeniz dışındaki diğer kullanıcılar için gerçekten yavaşsa, o zaman web sitenize ulaşmaları daha nadir olacaktır çünkü bu gerçekten can sıkıcıdır. Web siteniz diğer kullanıcılar için oldukça hızlıysa, en azından sizin web siteniz olabilecek makul hızlı bir web sitesi görme fırsatına sahip olurlar.

Bu açıdan bakıldığında, web siteniz için global olarak bir şeyler geliştirmek için yapabileceğiniz bir şey varsa, CDN kullanmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Kritik olduğunu düşünmüyorum.”

CDN ve tarama üzerindeki etkisi

Mueller, SEO konusuna geri döndü ve bu sefer tarama sorununa ve CDN’in faydalarına değindi.

“Google’ın bunu çok hızlı bir şekilde görmesi SEO açısından önemli bir şey değil. Ancak bu, web sitenizi şu anki ülkenizin dışına taşımak için yapabileceğiniz bir şeydir.

Belki de açıklığa kavuşturmam gereken bir şey var, eğer Google’ın taraması gerçekten çok yavaşsa, o zaman elbette ne kadar tarama yapabileceğimizi ve web sitesinden dizine ekleyebileceğimizi etkileyebilir. Bu farklı bir bakış açısı.

Baktığım web sitelerinin çoğunda, milyonlarca sayfası olmayan herhangi bir web sitesi için bunu gerçekten bir sorun olarak görmedim. Bu açıdan bakıldığında, tarama istatistiklerinde Search Console’da Google’ın ne kadar hızlı taradığını kontrol edebilirsiniz.

Buradaki veriler normal görünüyorsa, süper hızlı olmasa bile bunun için gerçekten endişelenmezdim.

Yavaş veya yetersiz bir web sunucusu, hem yasal hem de kötü amaçlı botların yoğun taramasını kaldıramayabilir. Paylaşılan bir sunucuda bu tür bir durum, sunucunun istenen web sayfalarını sunamaması nedeniyle sunucunun pes etmesine ve 500 sunucu yanıt kodu ile yanıt vermesine neden olabilir.

Bu durumun, ana bilgisayarın özel veya sanal bir sunucu ortamına yükseltmeyi önerdiği paylaşılan bir sunucuda olduğunu gördüm.

CDN, gerçek sayfaların barındırıldığı sunucudan değil, CDN’den web sayfaları sunarak yavaş paylaşılan bir sunucunun etkilerini azaltır.”

CDN ve Google arama sıralaması

John Mueller’in cevabı, CDN kullanmanın herhangi bir SEO etkisinin olmadığını gösteriyor.

Bir siteyi tarama zorluğunun milyonlarca ve milyonlarca sayfaya sahip büyük sitelerin dışında yaygın bir sorun olmadığını da vurguladı. John Mueller’e göre CDN kullanmak için birçok neden var ancak SEO avantajı bunlardan biri değil.

John Mueller’in bu soruları cevapladığı videoyu aşağıda paylaşıyoruz. 2:50 ‘den itibaren bu konuyu izleyebilrisiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Pinterest'te Nasıl Takipçi Kazanılır?

Pinterest’te Nasıl Takipçi Kazanılır?

0
Pinterest, dijital ortamda pazarlama yapıyorsanız her yönden yararlanabileceğiniz sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Pinterest’in bir yıl içerisinde edindiği aktif aylık kullanıcı sayısı,...