Ana SayfaSEOİçeriğinizin kolay ve hızlı taranmasını sağlayan 5 ipucu

İçeriğinizin kolay ve hızlı taranmasını sağlayan 5 ipucu

-

SEO ile içeriklerinizin daha hızlı ve üst sıralarda görünmesini sağlamak ister misiniz? Sitenizi ve içeriğinizi yavaşlatan hatalardan bir an önce kurtulmalısınız. İçeriklerinizi SEO çalışması yaparak daha üst sıralara çıkarmanızı sağlayacak 5 ipucunu sizlerle paylaşacağız. 

Google gibi arama motorlarının içeriklerinizi hızlıca keşfedip arama sonuçlarında ön sıralara eklemesi için yapmanız gereken bazı doğal yöntemler vardır. Google algoritmasını kavradıktan sonra siteniz daha hızlı ve aktif bir şekilde arama sonuçlarındaki yerini alabilir. 

İçeriğiniz nasıl daha hızlı taranabilir ve ilk sıraya çıkabilir?

SEO, açık ve net içeriklerden hoşlanır. İçeriğinizi anlatan anahtar kelimeleri doğru yerlere yerleştirmezseniz arama motorları sitenizi üst sıralara çıkarmayabilir. Bu da, içeriğinizin rakip sitelerin arasında kaybolmasına neden olur. Aşağıda verilen hatalar sıkça karşılaşılan hatalardan birkaçıdır:

 • Tarama ve indekslemede önemli gecikmeler
 • Aylık olarak paylaşılan içeriğin az olması
 • Arama motorunu yeteri kadar iyi tanımamak
 • Benzer içeriklerin araştırılmaması

1. İpucu: İçeriğinizin mükemmel bir şekilde keşfedilebilir olduğundan emin olmalısınız

Arama motorları için SEO en önemli çalışmadır. Eğer SEO çalışmasını doğru bir şekilde tamamlarsanız, içeriğiniz taranabilir ve ön sıralara çıkarılabilir. Bunun için içeriğiniz hakkında arama motorlarına açıkça bahsetmeniz gerekir. Ek olarak bilinirlik elde etmek için içeriğinizin kolay bir şekilde taranabiliyor olması gerekir. İçerisinde zararlı bağlantılar gibi hasar verecek çalışmalar olmamalı. Buna örnek olarak içeriğinizi öne çıkarmayı kolaylaştıracak ipuçları şu şekildedir:

 • Güncel olmayan XML site haritalarınızı güncelleme
 • İçeriğe iç linkleme yapmak
 • Çeşitli ağlarda içeriğe link vererek tanıtmak

2. İpucu: Arama motorlarının engellenmesinden kaçınmalısınız

Arama motorlarının sitenize erişimi konusunda kısıtlamalardan kaçının. Bu konuda sıkça yapılan çalışmalar şunlardır:

 • Canonical etiketi sorunları
 • Site haritasının okunmaması
 • Robots.txt sorunları

3. İpucu: Alakalı ve kaliteli backlink almalısınız

İçeriğinizin bilinirliğinin artması için backlink çalışması başarılı sonuçlar getirebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, link alacağınız veya vereceğiniz sitenin sizin kendi sitenizle alakalı olması. Ek olarak diğer sitenin kalite puanının düşük olmaması, yani spam veya virüslü bir içeriği barındırmıyor olması gerekir.

4. İpucu: Log dosyaları

Log dosyaları sizlere sitenizin arkasındaki karmaşık yapı hakkında detaylı bir liste sunar. Bu sayede olası bir arızada içeriklerinizi ve sitenizin yapısını koruyabilirsiniz. Bu dosyaları güncel olarak daima kaydetmek ve saklamak gerekir. Bu konuda farkında olmanız gereken konular şunlardır:

Google, sitedeki yeni sayfaları taradı mı?

Google, güncellediğiniz sayfaları yeniledi mi?

Google, hata veren sayfaları yeniden taramayı denedi mi?

Sayfalarınız ortalama olarak ne sıklıkla yeniden taranıyor?

Tüm bu konular doğru bir şekilde tamamlanırsa, siteniz eksiksiz bir şekilde kaydedilmeye devam eder.

5. İpucu: Google Search Console ile sitenizi kontrol etmelisiniz

Günlük olarak sitenizi taramanızı ve analiz etmenizi sağlayan Google Search Console sayesinde anlık olarak sitede oluşan hataları ve eksiklikleri tespit edebilirsiniz. Sunduğu pratik ve kapsamlı ara yüzü sayesinde daha sağlıklı bir siteye ve içeriğe sahip olursunuz. Ücretsiz olarak kullanılan Google Search Console’a sitenizi tanımladıktan sonra limitsiz bir şekilde analiz yapabilirsiniz. Bu aracı günlük olarak kontrol ederek sitenizin taranma hızını ve trafik oranını artırabilirsiniz.

Kısaca Google Search Console’un özellikleri:

 • Sitenize trafik çeken anahtar kelimeleri sıralar
 • Sitedeki sayfa hatalarını tespit eder
 • Site haritasını dizine ekler
 • Sitenizin aldığı veya verdiği bağlantıları gösterir
 • Dilediğiniz bir URL’yi kaldırmanıza izin verir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...