Ana SayfaSEOChrome yer işaretleri Google sıralama kriteri mi?

Chrome yer işaretleri Google sıralama kriteri mi?

-

Google tarafından geliştirilen Chrome tarayıcısında, sitelerin yer işaretlerine eklenmesinin SEO çalışmalarında etkili olabileceği düşünülüyor. Google arama sonuçlarında yüzlerce sinyalin kullanılması nedeniyle bu tip iddialar ve genel yaygın düşünceler etkin olsa da Google farklı servislerindeki verilerini çoğu zaman ayrı olarak değerlendiriyor.

Chrome yer işaretleri ile ilgili en çok ön plana çıkan düşünce ise şöyle;

“Google, yer işaretlerine eklenen sayfaların kaydını kendi sunucusunda tutuyor. Bunu bir hızlandırma faktörü olarak kullanıyor. Google, kullanıcının tarama verilerini Google Chrome’dan da topluyor.”

Bu inanış uzun bir süre etkisini koruduğundan dolayı özellikle yabancı sitelerde yer işaretlerine sitenin eklenmesi için pek çok farklı taktik geliştirdi. Peki, Google arama sonuçları ile Google Chrome yer işaretlerine eklenen siteler arasında bir bağ var mı?

Bağlantı reddetme aracı Google sıralama kriteri mi?

Chrome yer işaretlerinin Google sıralamalarında etkisi var mı?

Google 2006 yılında “Kullanıcı profillerine ve kişiselleştirmeye dayalı arama özelleştirmesi” adlı bir patent başvurusu bulundu. Patent içerisinde yer imleri ve sıralamalar şeklinde ifadelerin yer alması Chrome ile arama sonuçlarını birbirine daha fazla yaklaştırdı. IBM ve Microsoft gibi pek çok sektör devinin de benzer çalışmaları var.   Ancak tüm bunlar ve genel yaygın düşüncelere rağmen Google, Chrome verilerini sıralamalarda bir sinyal olarak kullanılmıyor. Bu nedenle bir web sitesinin milyonlarca tarayıcıda yer işaretlerinde yer alması, onun sıralamalarda herhangi bir artış elde etmesini desteklenmiyor.

Google, tek bir tarayıcıdan alacağı verilerden çok daha fazlasına sahip. Sorgular, cihaz, konum, önceki ziyaretler, sorgular, ilgili alanları gibi kişisel daha fazla veriyi direk cihazlardan alabilecek Google için tek bir tarayıcı verisindeki yer işaretleri daha önemsiz kalıyor. Sitenin yer işaretlerine eklenmesi, Google için bir şey ifade etmiyor. Kullanıcı niyeti belli olmadan, kişisel aramaların buna göre kişiselleştirilmesi de mümkün görünmüyor.

Tüm bu nedenlerden dolayı Google, Chrome yer imleri verilerini bir arama sıralama sinyali olarak kullanmaz. Bu nedenle site sahiplerinin yer imlerine eklenmesi ile arama sıralamalarında artış kaydedeceğini düşünmemesi gerekiyor. Ancak Chrome tarayıcıda yer alacak bir yer iminin kullanıcılar tarafından daha hızlı erişime imkan tanıması, siteye ziyaretçi kazandırma noktasında fayda sağlayabilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?