Ana SayfaSEOBağlantı reddetme aracı Google sıralama kriteri mi?

Bağlantı reddetme aracı Google sıralama kriteri mi?

-

Kötü ya da spam sitelerden gelen bağlantılar için web sitelerinin korunabilmesi adına Google tarafından kullanıma sunulan bağlantı reddetme aracı (Disavow Tool), büyük bir kolaylık sunmaktadır. Temiz bağlantılara sahip olmak isteyen site sahipleri tarafından kullanılan bu araç, temelde istenmeyen bağlantıların kullanılmasını sağlamaktadır. Ancak bu araç, SEO ile ilişkilendiren pek çok farklı soruya da neden olabiliyor. Öyle ki Google’ın bu aracını kullanarak daha üst sıralarda yer almanın mümkün olup olmadığı çoğu web site sahibinin aklında yer alabiliyor.

Google arama konsolu içerisine dahil edilen araç, spam içeriklerin siteye olumsuz bir etki yapmasını engelliyor. 2012 yılında yapılan Penguen güncellemesi sonrasında toksik bağlantılar giderek daha büyük bir problem hale gelirken, spam siteler üzerinden yapılan bağlantılar ile elde edilen avantajlar bu güncelleme ile yok edildi. Böylece SEO’nun arka yollarında dolaşan pek çok ajans ve firma da böylelikle temiz tekniklere yönelmek zorunda kaldı. Güncelleme sonrasında sitelerin düşüş yaşaması için başlayan spam site bağlantı saldırıları sonrasında ise Google reddetme aracını getirmek zorunda kaldı. Peki, Google arama aracını sıralama kriteri olarak görüyor mu? Yoksa herhangi bir etkisi yok mu?

Bağlantı reddetme aracı Disavow Tool Google Search Console’a taşındı

Bağlantı reddetme aracının kullanılması siteleri nasıl etkiler?

Pek çok sosyal ağda ve forumlarda ciddi tartışmaların yaşandığı bu konuda doğrulanabilir bir kesin ve net bir cevap bulunmuyor. Google reddetme aracını tanıtırken, “Sitenize doğal olmayan bağlantılar için sitenize karşı manuel bir işlem yapıyorsanız veya böyle bir manuel işlem yapmak üzere olduğunuzu düşünüyorsanız (ücretli bağlantılar veya kalite yönergelerimizi ihlal eden diğer bağlantı şemaları nedeniyle), diğer siteden sitenize olan bağlantıları kaldırmak için aracı deneyebilirsiniz. Bu bağlantıları kendiniz kaldıramazsanız, web sitenize bağlantı veren şüpheli sayfaların veya alan adlarının URL’lerini reddetmelisiniz.” diyor. Bu açıklamalar ile yetki alanı dışındaki sitelerden alınan spam bağlantılar için aracın geliştirildiği net olarak anlaşılabiliyor.

Google tarafından geliştirilen bu aracın kullanılması siteye Google gözünde herhangi bir iyileştirme yapmıyor. Ancak kullanıcıların dikkat etmesi gereken en önemli detay aracın kullanılmasının sağladığı avantajlar. Zira bağlantılar, Google için en ciddi sıralama kriterlerinden birisi olduğundan dolayı spam bağlantılardan sitenin temizlenmesi, sitenin SEO çalışmalarında olumlu bir etki yaratacaktır. Böylece site düşüş yerine daha gerçekçi ve hak ettiği yerlerde sıralama alabilecektir. Bu nedenle aracın kullanılması ile birlikte spam bağlantılardan temizlenecek olan site ile SEO sıralamalarında olumlu bir destek sağlanabilir.

Bu aşamada sadece aracın kullanılmasının herhangi bir avantaj sağlamayacağı da unutulmamalıdır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...