Ana SayfaPazarlamaÇocuklara Özel Arama Motoru: Kiddle

Çocuklara Özel Arama Motoru: Kiddle

-

Ebeveynlerin önünü alamadığı önemli hususlardan bir tanesi internet kullanımı yaşının oldukça aşağılara düşmüş olması. Gerek bilgisayar gerekse mobil cihazlar üzerinden internet kullanımına yönelen çocukların interneti doğru kullanabilmesi ve çocuklar için kötü etiketi altında toplayabileceğimiz her şeyden uzak kalması önemli bir detay. İşte bu noktada çocuklara özel arama motoru Kiddle devreye giriyor.

İnternetin hayatımızın her noktasına nüfuz ettiği günümüzde çocuklar artık ev ödevlerini yapabilmek, bilgi alabilmek ve oyun oynamak için internet ile ilişki halinde oluyorlar. İnternet dünyasında tabii ki sadece bu başlıklar yok. Web dünyasında psikolojik rahatsızlara yol açabilecek oyunlar, suça, kötü alışkanlıklara ve kötülüğe teşvik edecek ögeler, zararlı içeriğe sahip siteler, cinsel içerikli siteler vb pek çok web sitesine ulaşmak mümkün. İşte bu uçsuz bucaksız dünyada çocuklarımızın iyiyi ve kötüyü ayırt etmesi zor ve ebeveynlerin bunu sürekli takip etmesi de bir o kadar zor ve yorucu.

Çocuklarımızın güvenli internet kullanabilmesi için hazırlanmış bir arama motoru olan Kiddle, çeşitli filtrelemeler ile özelleştirilmeye imkan veren Google Custom Search servisiyle hayata geçmiş. Kiddle ile çocuklarımız aradıkları bilgilere sadece güvenli siteler üzerinden ulaşabiliyorlar.

Kiddle Nasıl Çalışıyor?
Sadece çocuklara uygun arama sonuçlarının gösterildiği çocuklara özel arama motoru Kiddle arama sonuçlarını filtrelerken sadelik, aramaya uygunluk, güvenlik vb filtrelerden geçirerek bizlere sunuyor. Çocuklara özel arama motoru Kiddle’ın bize sunduklarına göz atalım:

  • Çok sadece ve kolay kullanılabilirliğe sahip
  • Çocuklar için özel hazırlanmış sitelere öncelik tanıyor.
  • Arama sonuçları tamamen çocuk odaklı olarak filtreleniyor.
  • Arama sonucu sıralamalrı Kiddle editörleri tarafından belirleniyor çocuklara hitap eden sitelere yer veriliyor.
  • Çocukların daha rahat okuyabilmesi ve seçimleri daha kolay yapabilmesi için büyük Arial font kullanılıyor.
  • Yine çocukların daha rahat seçim yapabilmeleri için büyük görseller tercih ediliyor.
  • Aramalarda kişisel veriler toplanmıyor ve loglar sadece 24 saat saklanıyor.

Ayrıca aşağıdaki arama sonuçlarıyla alakalı olarak olumlu ve olumsuz örneklerle çalışma mekanizmasını görebiliriz.

Arama sonucuna olumlu örnek:

kiddle olumlu arama sonucu örneği

 

Arama sonucuna olumlu örnek:

kiddle olumsuz arama sonucu örneği

Ayrıca arama sonuçlarında uygun olmadığını düşündüğünüz bir web sitelerini veya kelimeleri basit bir form doldurarak ekleyebiliyorsunuz.

kiddle site engelleme formu

Kiddle, şu an sadece ingilizce desteği vermekte. Önümüzdeki süreçte Türkçe dil desteğinin de olmasını umuyoruz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

4 YORUMLAR

  1. Bu sitenin açılma sebebi bizlere arama motoru nedir sorusuna inceliklerine girerek anlatmak için açıldı sürekle boş yazılar görüyoruz, bunları öğrenip ne yapacak millet ne keyif alacak bende seo ajansı kuracaksınız sandım ama boş işler için açılmış :/

    • Bir işin başlangıcını ve geçmişini bilmeden öğrendiklerinizin temeli olmaz. Siteyi açtığımızdan beri belirli bir alt yapı oluşturmaya çalışıyoruz. Aşama aşama daha ayrıntılı yazılar gelecek. Şu anda da arada ayrıntılı yazılar geliyor zaten. AMP Nedir? yazısı örneğin teknik ve ayrıntılı bir yazı, okumanızı tavsiye ederim. Biraz sabır 😀

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...