Ana SayfaSEOCSS Minify Nedir?

CSS Minify Nedir?

-

Pagespeed raporlarında sürekli olarak karşımıza çıkan ve raporlarda büyük etki yaratan CSS Minify Nedir? CSS Minify Ne İşe Yarar?

CSS minifiy basit olarak stil dosyalarımızın sıkıştırılmış versiyonu anlamına gelmektedir. Yorum satırlarını kaldırmak, bir çok farklı özelliğe sahip sınıfların tek bir sınıf üzerinde toplanması, gereksiz boşluk satırlarını silmesine CSS Minify denir. Türkçe karşılığında CSS küçültme anlamına da geliyor.

CSS Minify neden kullanılmalı?

İnternet sitenize hız açısından oldukça yardımcı olacak CSS Minify Nedir? Google geçtiğimiz yıllarda internet sitesi sahiplerini daha fazla düşünmeye ve daha fazla ilgi göstermeye başlamıştır. İnternet sitelerinde bulunan çoklu CSS dosyaları içerisinde bir çok farklı class bulunabilir. CSS dosyalarının bazı bölümlerine yorum satırları eklenebilmekte. Bu yorum satırları ise yazılan kodların diğer yazılımcılar tarafından anlaşılması için not alma bölümleri gibi düşünebilirsiniz. Örneğin bir kod satırının içerisinde resimlerin başladığı ve bittiği kısımlara açıklama satırı girerek daha sonraki zamanlarda değişiklik yapıldığında resim dosyasına hemen erişim sağlamak için kullanılabilir. Bu açıklama satırları ne kadar güzel gözükse de CSS dosyaları içerisinde alan kapladığı için CSS dosyalarının boyutunu büyütebiliyor.

CSS Minify ne işe yarar?

  • CSS Minify gereksiz kod satırlarını aradan kaldırdığı için sayfaların hızını arttırır.
  • Gereksiz yorum satırlarını kaldırır.
  • Gereksiz boşluk satırlarını kaldırır.
  • Birden çok aynı kod satırlarını aradan kaldırır ve birleştirir.

WordPress için CSS Minify oldukça basit bir işlemdir. İnternet sitesinin yavaşlamasına sebep olan CSS dosyaları, eklentiler aracılığıyla oldukça basit ve kolay bir iş olabiliyor. Eklentiler yardımıyla internet sitenizde küçülmeye gidebilirsiniz. WordPress için site hızlandırma ve CSS Minify uygulaması için aşağıdaki bağlantıdaki makalemize göz atabilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma Taktikleri

CSS Nedir?

Cascading Style Shhets (CSS) ise Türkçe karşılığında basamaklı stil şablonu anlamına geliyor. HTML kodlarının kullanıcıya daha güzel sunulması, daha kullanışlı hale getirmesi için kulllanılan stil dosyasıdır. Geliştirilen farklı tarayıcılara göre altyapı farkları nedeniyle bunları çözecek bazı komutlar bulunuyor, bunlardan bazıları ise

  • -moz-
  • -webkit-

Safari, chrome ve firefox gibi bir çok tarayıcıların geliştirilme motorları farklıdır. Bu farklılıklarda gölge, blur, oval ve bir çok CSS özelliği hepsinde aynı çalışmaz. Hepsiyle uyumlu çalıştırmak içinse yukarıdaki kod satırlarını kullanmak gerekiyor.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...