Ana SayfaPazarlamaDijital pazarlama stratejisi uygularken yapay zeka kullanılır mı?

Dijital pazarlama stratejisi uygularken yapay zeka kullanılır mı?

-

Yapay zeka, insan zekasını taklit eden yazılımlar olarak tanımlanabilir. Sanal asistanlar, otomatik gönderilen e-postalar, yüz tanıma programları, otomatik olarak gerçekleştirilen analizler ve daha pek çoğuyla günümüzde kullanılmaktadır.

Manuel olarak yönetmeye gerek kalmadan, yazılımların kendi bilinciyle kullanılması marka yönetiminin dijital pazarlama aşamasında markalara büyük avantajlar sağlamaktadır. 

2019 Mobil Pazarlama Trendleri - Yapay Zeka (AI)

Dijital pazarlamada yapay zeka kullanımı

Dijital pazarlama ve yapay zeka pazarlamacıları özellikle arama motoru optimizasyonunda en çok beklenen değişikliklerden biri olan yapay zeka ile gelecek yılın zorluklarına hazırlanmaya başladı. Çoğu pazarlamacı, yapay zekayı sohbet robotlarında kullanıyor. Birçok pazarlama uzmanı ise teknolojiyi benimsemeye bile başladı. 

Yapay zeka sadece müşteri etkileşimlerini ve iletişimlerini yönetmede etkili olmakla kalmıyor, aynı zamanda veriye dayalı kararları yönlendirmede de başarılı. Bunun sonucunda, Dijital pazarlama yapay zeka destekli sistemler, cihazlar aracılığı ile bilgiyi işleme, öğrenme, sorunları çözme, planlama ve konuşmayı tanıma yeteneği sayesindedir. 

Yapay zeka destekli dijital pazarlama uygulamaları 

İçerik oluşturma 

Yapay zeka, pratik bir şekilde gazete veya blog yazısı oluşturabilir. Hatta bazı uluslararası haber ajansları ve haber siteleri, web sitelerinde yapay zeka kullanmaktadırlar. Yani yapay zeka, veri ve anahtar kelime girmek için şablonlar oluşturma, boşlukları doldurma gibi bir kullanıcının yazmış izlenimi veren içerikler bile oluşturabilir.

İçerik iyileştirme

Yapay zeka ile içerik iyileştirme, web sitelerindeki ziyaretçiler ile daha iyi bağlantı kurmayı ve onlara daha alakalı içerik göstermeyi mümkün kılabilir. Bu teknoloji ile “X satın alan kişiler Y de satın alır!” gibi kişiselleştirilmiş içerik önerileri yapmak için kullanılıyor. 

Aramalar 

Yapay zekada, internet aramalarında ve arama motoru optimizasyonunda iki büyük gelişme olduğunu belirtebiliriz. Bunlar: Sesli arama ve Google makine öğrenimi algoritmalarıdır. Bu yenilikler, insanların sadece bir düğmeye basması veya sesli arama yapmasını kolaylaştırıyor. Yapay zeka, kullanıcının sesli aramalarını yorumluyor ve kullanıcıya en iyi sonuçları veriyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...