Ana SayfaSEOUzun ömürlü SEO çalışmaları nasıl yapılır?

Uzun ömürlü SEO çalışmaları nasıl yapılır?

-

Teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte köprü olarak nitelendirebileceğimiz arama motorları, aranılan sayfa ile arayanı buluşturur. Öyle ki gün içinde milyonlarca kullanıcının karşılaştığı bu yerde karşımıza çıkanların sırası önem arz etmedir. Kullanıcıların genellikle yapılan aramalarda ilk sayfaya yoğunlaştığı bilinen bir gerçektir. Arama motorunda ilk sıralarda yer almanın gizli silahı ise SEO çalışmasıdır.

Peki nedir bu SEO çalışması?

İngilizce “Search Engine Optimization” kısaltmasından oluşan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Gerek kurumsal markalar gerekse kişisel markalaşmada önemli olan unsur rekabettir. Rekabette önde olmanın popüler yollarından biri de önemli bir dijital pazarlama tekniği olan SEO’dur.

SEO çalışmasının yapılabilmesi için bir web sitesi olması gereklidir. Trafik almanın önemli olduğu dijital alanda bu trafiği yönetmek ve elde edileni korumak da çok önemlidir. Küresel çapta pazara ulaşmanın mümkün olduğu internet dünyasında sınırları ortadan kaldırmak iş bile değildir. Dünyanın öbür ucundan size uygun hedef kitleye ulaşabilir ve satış yapabilirsiniz.

SEO çalışmalarında önemli etkenler

Bütçe en önemli etkenlerden biridir. SEO, uzun vadede güzel sonuçlar elde edilebilecek iyi bir yatırım aracıdır. Durum buyken şirketlerin buna ayırabileceği bütçenin büyüklüğü çalışmanın kapsamını da belirler.

İçerik diğer önemli unsurlardan biridir. Dünya arama motoru devi Google tarafından fazlasıyla önemsenen bu başlığın kaliteli olması gerekir. Zira Google yapılan her arama için en iyi sonuçları ortaya çıkarma mantığıyla çalışır. Web sitesinin içinde bulunan ürünler ile alakalı, anlaşılır ve nokta atışı içeriğe sahip olması onu rakiplerinden ileriye taşıyacaktır.

Backlinkler üçüncü olarak söyleyebileceğimiz en önemli etkenler arasında yer alıyor. Backlink sayesinde bir web sitesinin popülaritesi ve güvenirliği hakkında bilgi sahibi olunur.

SEO çalışmasının uzun ömürlü olması

Geri dönüş süresi web sitesinin içeriğine ve yeniliğine bağlı olarak değişen SEO çalışmaları genellikle uzun süren çalışmalardır. Yeni bir web sitesinin içeriğinin düzenlenmesi eskiye oranla daha kısa sürer çünkü çok kapsamlı değildir ve eğer hata barındırıyor ise düzenlenmesi daha kolaydır. SEO trendlerini güncel biçimde takip etmek ve SEO stratejilerinin Google öneriyle uyumlu olması, çalışmaların uzun ömürlü olmasında en önemli etkendir. Bunun yanında kullanıcı deneyimleri dikkate alınmalıdır.

İyi bir SEO çalışması doğru belirlenmiş anahtar kelimeler, doğru bağlantılar, güzelce tasarlanmış bir web sitesi, ilgili ve doğru bilgileri içeren içeriklerden geçer. Diğer yandan analiz yeteneği burada devreye girer. Var olan sitenin belirtilenlerin aksine kötü bir tasarımı varsa bunlar SEO çalışmaları ile yeniden dizayn edilir ve zirveye yolculuk başlar. Küçük dokunuşlarla büyük değişimler elde edilebilir. Sonuçların olumlu olması SEO çalışmalarının devamlılığını sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...