Ana SayfaSEOGoogle Hummingbird nedir?

Google Hummingbird nedir?

-

Hummingbird, Google’ın arama algoritması olarak bilinir. Diğer adı Sinek Kuşu olan algoritma ismini sinek kuşunun doğruluk ve hızlı olma özelliğinden almaktadır. Hummingbird, arama motorunda anahtar kelimeler arasındaki ilişkileri anlama kabiliyetine sahiptir.

Google araması yaparken veya ziyaretçilere geri dönüş yapılırken sahip olunan tüm bilgileri sıralama işlemi için kullanılır. Bu sistem yapılan aramalarda tek bir kelime değil, anlamsal bütünlük üzerinde yoğunlaşır. Temel amacı aramaya en uygun sayfaya yönlendirmektir. Anahtar kelimelere odaklanmak yerine anlam içerikli sorgulayı ön planda tutan Hummingbird, arama sonuçlarında etkisini göstermektedir. 

Günümüzde insanlar artık Google aramalarını uzun cümleler halinde yapmaktadır. Dolayısıyla Google, Hummingbird algoritması ile uzun cümlelere verilen sonucun arama sorgularına uygun halde olmasını ve sohbet edasında samimi dönüşle yapmayı hedefliyor. Örneğin, “Bana en yakın AVM neresi?” ifadesi ile bir arama girildiğinde algoritma, alışveriş merkezi ve konum anahtar kelimelerinin kastedildiğini yorumlayarak sonuçları buna göre verir.

Değişen arama motoru sistemi ile Google Hummingbird algoritması; grammer denetimi, anlam bütünlüğü, özgünlük, yazım kuralları analizi, okunabilirlik analizi, konu başlığı ile içerik ilişkisi analizi ve kaynaklandırma durumu gibi önemli özellikleri sitelerin kullanımında zorunlu hale getirdi. 

Peki Google Hummingbird Kimler İçin Faydalı?

Hummingbird, sesli aramalarda en yakın x yeri araştırıldığında sizin için Haritalar ile bağlantıya geçerek uygun yerleri tespit eder. Bu demek oluyor ki bu algoritmanın faydalarından en çok işletmeler yararlanacak. Eğer bir işletme sahibi iseniz ilk olarak web sitesine arama kriterlerine uygun yazılar yazarak ve işletmenizi Google Haritalar’a kayıt ederek başlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...