Rekabetin yüksek olduğu kelimelerde çalışma yapan SEO firmalarının birbirlerine karşılıklı veya tek taraflı olarak uyguladıkları zarar veren bağlantılar ile oluşan etik dış yöntemlere anti SEO adı verilmektedir. Bu tür davranışların fair play dışında olduğunu ve bu konudan hepimizin şikayetçi olduğunu belirtmek isteriz.

Sitenizi Anti SEO’dan Nasıl Koruyabilirsiniz?

Google yıllardan beri kendini geliştirerek daha kaliteli bir arama motoru olma yolunda çalışmalarına devam ediyor. Anti SEO çalışmalarının son zamanlarda bir hayli artması sebebiyle, Matt Cutts (Eski Google spam ekip lideri) yaklaşık 2 yıl önce Google bağlantıları reddetme aracını (Disavow Tool) duyurmuştu.

Disavow Tool sayesinde, internet sitemize  isteğimiz dışında gelen spam bağlantıları engelleyebiliyoruz. İstemediğimiz backlink kaynaklarından kurtulmak, bu araç ile bir hayli kolaylaştı.

google disavow tool

Disavow Tool (Google Bağlantıları Reddetme Aracı) Nasıl Kullanılır?

İlk olarak bu linke giriyoruz ve Search Console’da oturumumuzu açıp, bağlantı reddedeceğimiz web sitemizi seçiyoruz.

Bağlantıları reddetme butonuna tıkladıktan sonra aşağıdaki bir uyarı ile karşı karşıya kalmış olmalısınız.

Bu, gelişmiş bir özelliktir ve yalnızca dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Hatalı kullanılırsa sitenizin Google arama sonuçlarındaki performansına zarar verebilir. Geri bağlantıları reddetme işlemini yalnızca, sitenize yönelik yüksek miktarda spam, yapay veya düşük kaliteli bağlantı olduğuna inanıyorsanız ve bu bağlantıların size sorun çıkardığından eminseniz yapmanızı öneririz.

Bu metni okuyup, bağlantıları reddet butonuna tıkladıktan sonra reddedeceğimiz bağlantıları hazırladığımız UTF8 .txt formatındaki dosyamızı seçip, Google’a gönderiyoruz.

Örnek Dosya:

# siteadresi.com çoğu bağlantıyı kaldırdı ancak bunları atladı
http://spam.siteadi.com/url/yorumlar.html
http://spam.siteadi.com/url/ucretli-linkler.html
# siteadi2.com sitesinin sahibi ile bağlantıları kaldırması
# için 12.12.2017 tarihinde iletişime geçildi ancak yanıt alınamadı
domain:siteadi2.com

disavow-txt

 

One Response

  1. Müslüm
    Posted on 13 Aralık 2017

Give a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.