Ana SayfaSEODoğrulanmamış 17 Şubat Google algoritma güncellemesi

Doğrulanmamış 17 Şubat Google algoritma güncellemesi

-

Google, 17 Şubat 2021 tarihinde sessizce bir arama sonuçları algoritma güncellemesi yayına alarak arama sonuçlarında sert değişimler olduğunu gösterdi. SEO ile ilgilenen topluluklar geçtiğimiz gün arama sıralamalarında gerçekleşen değişiklikler üzerinde konuşmaya başladı.

Google tarafında son doğrulanmış olan güncelleme 8 Şubat tarihinde ve sonrasında geçiş sıralaması güncellemesi olan 10 şubat tarihindeydi fakat yeni gelen 17 Şubat güncellemesi gelen diğer güncellemelerden alakasız gözüküyor.

İnternet üzerinde webmaster toplulukları da 17 Şubat gecesinde yayına alınan bu güncelleme hakkında çokça konuştu, işte gelen yorumlardan bazıları;

“Siteme gelen trafikler önceki güncellemeyle toparlanıyor gibiyken öğleden sonra 2’de trafiklerim tekrardan düşüşe geçti. ABD ve İngiltere trafiği 17:30’da tam olarak %29 düştü. Genel olarak aramalar %25 azaldı ve %18 düştü.”

“Gelen yeni 17 Şubat güncellemesi geçtiğimiz hafta yapılan 8 şubat güncellemesine ek olarak bir düzeltme olduğunu düşünüyorum. Cuma gününe kadar veri toplayıp tekrardan bir güncelleme yapacaklarını bekliyordum fakat sonuçlardan memnun kalmayıp hızlıca güncelleme getirmiş olabilirler. Web sitemde geçen hafta büyük bir trafik karmaşıklığı vardı.”

17 Şubat güncellemesi grafiksel görünümü

Yeni güncelleme ile birlikte seo araçlarında da değişiklikler fark edildi, seo araçlarında yeni güncelleme nasıl karşılandı;

Diğer seo araçlarına göre Semrush tarafında grafikler çok daha yüksek dalgalanmalar olduğunu gösteriyor;

Semrush 17 Şubat Güncelleme Görüntüsü

CognitiveSEO;

CognitiveSEO 17 Şubat Güncelleme Görüntüsü

SERPMetrics;

SERPMetrics 17 Şubat Güncelleme Görüntüsü

RankRanger aracına göre büyük bir grafik değişimi olmuş. 17 Şubat tarihinde risk seviyesi %80 seviyesine kadar yükselmişken 18 Şubat tarihinde ay genelinde az görülen düşük risk seviyesine sahip seviyelere düşmüş durumda;

RankRanger 17 Şubat Güncelleme Görüntüsü

SERPwoo tarafında da değişiklik olduğu gözüküyor;

SERPwoo 17 Şubat Güncelleme Görüntüsü

Son olarak Moz’un Mozcast aracında görüntülediğimiz grafiklerde oldukça ani artışlar gözleniyor;

Mozcast 17 Şubat Güncelleme Görüntüsü

Dün sabahlarından itibaren internet sitelerinin sıralamalarında büyük trafik değişimleri olduğu dünya genelinde gerçekleşmiş. Webmaster topluluklarında Özellikle ABD ve İngiltere tarafında ani trafik değişimleri yaşandığı belirtiliyor.

Google algoritma güncellemeleri sitenizi olumsuz etkilediyse ne yapmalısınız?

Google arama sonuçlarını iyileştirmek için sürekli güncellemeler getirirken site sahipleri bu güncellemelerle birlikte trafiğinin artışını veya düşüşünü gözlemleyebilir, bu esnada eğer trafik kaybediyorsanız web sitenizi geliştirmeyi asla bırakmamanız ve kaliteli içerik üretmeye devam etmeniz olabilir.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...