Ana SayfaSEODoktorlar ve diş hekimleri için 9 yerel SEO stratejisi

Doktorlar ve diş hekimleri için 9 yerel SEO stratejisi

-

Bölgesel olarak hizmet veren doktor ve diş hekimleri, aramalarda ön plana çıkarak daha fazla kişiye ulaşma imkanına sahiptir. Ancak sadece dijital dünyada yer almak, keşfedilmek ve üstlerde yer almak için yeterli olmayabilir. Bu nedenle yerel SEO çalışmalarında doğru ve planlı adım atılarak ön plana çıkmak ve bölgenin en çok tercih edilen sağlık merkezlerinden birisi olmak mümkün olabilir. Bu tür avantajlardan yararlanmak için yerel SEO stratejisi önerilerine göz atabilirsiniz.

Yerel SEO nedir?

Yerel SEO, kullanıcılara konum bazlı olarak özel sonuçlar sunan arama motorlarında yapılan optimizasyonlardır.  Diş hekimi ya da Bağcılar diş hekimi gibi aramalar yapan kullanıcılar, bölgedeki en yakın ve en iyi merkezlerin bir listesini görmektedir. Bu durum, yerel SEO çalışmaları için iyi bir örnektir. Doğru bir şekilde yapılandırılmış sağlık merkezleri, arama yapan kullanıcılara üst sıralarda sunulur. Böylece yeni müşteri kazanımı, marka bilinirliği ve yerel olarak güçlü bir işletmeye sahip olmak mümkün olabilmektedir.

Mobil aramaların yaygınlaşması ve kullanıcıların alacağı her bir hizmet için yorum ve internetteki bilgileri araştırmak istemesi yerel SEO’yu çok daha kıymetli hale getirmektedir. Başta Google İşletme Profili olmak üzere sunulan hizmet ve araçları doğru kullanarak bu sıralamalarda öne çıkılabilir.

İşte Doktorlar ve diş hekimleri için 9 yerel SEO stratejisi

Google İşletme Profili oluşturun

Yerel SEO için atılacak ilk adımlardan birisi Google tarafından desteklenen Google İşletme Profili’ni kullanmaktır. Google İşletme Profili, küçük işletmelerin görünürlüğünü arttırdığı gibi hizmetlerinin veya ürünlerinin ilgili kitleye ulaştırılmasını sağlar. Sağlık söz konusu olduğunda ise çevresinde sağlık hizmeti alabilecek yerleri keşfetmek isteyenler için profil ile ön plana çıkılması mümkün olmaktadır.  Doğru yapılandırmış profilin yanı sıra randevu ve rezervasyon gibi farklı hizmetlerin eklenmesi, profili çok daha güçlü hale getirecektir.

 yerel SEO
Google işletme profili

Anahtar kelime araştırması yapın

Anahtar kelime araştırması arama motorlarının kalbi olduğu gibi yerel SEO’da da bu durum değişmez. Bu nedenle anahtar kelime araştırması, yerel SEO çalışmalarının da en önemli bölümlerinden birisini kapsamaktadır.  Yerel anahtar kelime araştırmasına başlarken yerel düşünmek ve sağlık sorunu olan kişinin nasıl bir ihtiyaçlarının neler olacağını kestirmek gerekir.  Bunun için temel sorulara cevap verilerek anahtar kelime araştırması yapılabilir.

  • Bölgedeki kullanıcılar doktora ihtiyaç duyduğunda ne düşünüyor?
  • Doktor bulmak için hangi kelimeleri kullanıyor?
  • Hangi konularda, hangi bilgilere ulaşmak istiyor?

Bu tip sorular ile yapacağınız beyin fırtınasının ardından anahtar kelime araştırma araçlarından yararlanarak güçlü bir anahtar kelime listesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu araştırma sırasında bölgedeki rakip olarak görülebilecek diğer işletmelerin de analiz edilmesi önerilir. Böylece yeni anahtar keşifleri yapabilir ya da rakiplerin hangi anahtar kelimelerde güçlü olduğunu keşfedebilirsiniz.

Google yayınlarını kullanın

Google Yayınlar (Google Posts) yerel işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşimi konusunda avantaj sağlar. Ücretsiz olarak sunulan bu hizmet, Google İşletme Profili aracılığı ile erişilmektedir. 7 güne kadar tazeliğini koruyan bu yayınlar, yapılan aramalarda kullanıcılara da gösterilmektedir. Metin ve görsellerle hazırlanacak yayınlar, hastalar için yararlı olacaktır. Ayrıca hastalıklarla ilgili bilgi vermek, detaylar için işletmeye davet etmek, arama yapan kullanıcıları harekete geçmek için tetikleyecektir.

Detaylar vermekten kaçınmayın

Pandemiyle birlikte sunulan hizmetler ve işletmelerdeki kriterler çok daha önemli hale geldi. Google, bu konuda hızlı bir uyum sağladığı için hizmet ve servislerinde bu tür bilgilerin kullanılmasını kolaylaştırdı. Maske kullanımı, güvenlik önlemleri, randevu almanın zorunlu olup olmadığı gibi konularda arama yapan kullanıcılar mutlaka bilgilendirilmelidir. Böylece müşterilerin güven duyması ve hizmetlerden yararlanırken daha hazırlıklı olması da sağlanabilir.

Bilgilerin tutarlılığı

İşletmelerdeki en büyük problemlerden birisi müşterilerin taleplerini görmezden gelmek ya da yanlış bilgiler paylaşmak. Bu yanlış bilgilerin başında ise çalışma saatleri geliyor. Çalışma saatlerinin güncellenmemesi, hizmet almaya gelen kişilerin kapalı kapılarla karşılaşmasına neden olabilir. Bu nedenle online olarak sunulan bilgilerin tutarlı ve doğru olduğundan emin olunmalıdır.

Yerel açılış sayfaları

Profilin dışında web siteniz ya da benzer dijital alanlarınız varsa, yerel olarak açılış sayfası hazırlamanız önerilir. Böylece yerel SEO’da daha fazla ön plana çıkmanız kolaylaşır. Ayrıca web sitesinin blog sayfalarından yapacağınız anahtar kelime odaklı paylaşımlar da yine işletmenin bölgede keşfedilmesini ve ön plana çıkmasını sağlar.

Yerel bağlantı oluşturma

Backlinkler, web sitelerinin arama motorlarında daha güçlü olmasını sağlayan faktörlerden birisidir. Yerel SEO söz konusu olduğunda ise yerel kuruluşlar ve bölgede güçlü olan web sitelerinden link alınması önem kazanır. Yerel SEO’da başarıya ulaşılması için yerel bağlantıların oluşturulması gerekir. İlgi uyandıracak içerikler paylaşmak, sponsorluklar, odalar, sivil toplum kuruluşları gibi bölgede etkinliği ve güvenirliği olan yerlerden bağlantılar alarak iyi bir bağlantı ağı oluşturabilirsiniz.

Google işletmenin profilini iyi yönetin

Google İşletme Profilleri kullanıcıların iletişim kurabildiği bir yapıya sahiptir. Bu nedenle telefon numarası, açık adres gibi tüm bilgilere bu bölümde yer verilmelidir. Ancak sadece bilgi girişi yeterli değildir. Arama yapan kişilere iyi bir şekilde yanıt vermek, hızlı dönüşler sağlamak, olumlu yorum ve değerlendirmeler almaya çalışmak güçlü bir profilin olmazsa olmaz kriterleridir.

Yerel incelemeler

Kişiler alacakları hizmetlerde diğer kişilerin yorumlarını önemsemektedir. Online olarak yapılan incelemelerde, yorumların kullanıcıların yüzde 98’i tarafından önenmediği ortaya çıkarılmıştır. Bu nedenle, sağlık hizmetinde iyi yorumlar almak için iyi ve güvenirli bir hizmet sunulmalıdır. İşletmeden memnun ayrılan müşteriler, yorumlarında da olumlu detaylardan bahsedecektir. Ayrıca olası olumsuz değerlendirmelerde de müşteriyle iletişime geçmek, sorunu ortadan kaldırmak ve ilgi göstermek avantaj sağlar.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...