Ana SayfaSEOKar amacı gütmeyen kuruluşlar için 7 SEO önerisi

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar için 7 SEO önerisi

-

Kar amacı gütmeyen ancak toplum yararına etkinlikler ve projeler düzenleyen kuruluşlar, daha fazla katılım ve destek almak için dijital dünyada öne çıkabilir. SEO; trafik elde etmek, daha fazla kişiye ulaşmak için en önemli yöntemlerden birisi olduğu gibi kar amacı gütmeyen kuruluşlar söz konusu olduğunda da durum değişmemektedir.

Teknik SEO için en iyi 6 kurumsal araç ve platform

İşte kar amacı gütmeyen kuruluşlar için 7 SEO önerisi

SEO hedeflerini belirleyin

Kar amacı gütmeyen kuruluşlar sınırlı kaynaklarla çalıştığından dolayı SEO ve dijital dünyaya yönelik yapılacak çalışmalarda hedeflerin doğru belirlenmesi gerekir. Gerçekçi hedeflerin belirlenmesi, yapılacak çalışmalarda ve SEO’da yol gösterici olacaktır. Kuruluşların genel olarak hedefi online olarak erişilebilir olmak, hedef gruplara erişmek, destekçi kazanmak ve farkındalık yaratmaktır. Bunun için farklı hedefler belirlenerek bu yönde çalışmalara başlanabilir.

Ziyaretçilere istedikleriniz verin

SEO’da hedef kitleye yönelik doğru içerik programı yapmak, daha iyi dönüşlerin alınmasını sağlar. Hedefler fazla ve farklı olsa da her kitleye özel içeriklerle siteyi zenginleştirmek, kısa süre içerisinde zengin bir veri kütüphanesine erişilmesini sağlar. Bu aşamada kitlenizi araştırmanız, onların ne istediklerini ve hangi kaynakların onlar için önemli olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Sağlam altyapı oluşturun

SEO, amaç ve hedefin ne olduğundan ziyade arama motorlarında görünür olmak isteyen herkes için önem verilmesi gereken bir alandır. Bu nedenle hangi hizmet sunulursa sunulsun web sitesinin ya da servislerinin sağlam bir altyapı üzerinde inşa edilmesi gerekir. Tasarım ve temiz bir kod yapısına sahip web sitesi, sağlam altyapı üzerinde güçlü bir SEO çalışmasının yapılmasına olanak tanır.

İçeriğe yatırım yapın

İçerik, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için en kritik alanlardan birisidir. Zira bu kuruluşların temel amacı, benzer sorunlar yaşayan kişilerin sorunlarına yanıt bulmak, onlara yardımcı olmaktır. Bu nedenle karmaşık, sorulara yanıt vermeyen içerikler ziyaretçiler için hiçbir zaman yararlı olmayacaktır. İçerik için profesyonel adımların atılması gerekebilir. Üstelik kuruluşun hedefine yönelik hazırlanacak içerikler destek almasında da avantaj sağlayacaktır.

Bağlantılar kurun

SEO için bağlantılar kritik olduğu gibi arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanın en önemli yollarından birisidir. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar söz konusu olduğunda kişisel bloglardan haber sitelerine kadar farklı web sitelerinden bağlantılar alınabilir. Web sitesi üzerinden destek alınabilmesi adına benzer sayfalar oluşturularak bağlantı verilmesi için ziyaretçiler teşvik edilebilir.

Sosyal medyayı kullanın

Sosyal medya, sadece SEO için değil, daha fazla kişiye ulaşılması için de önemli bir araçtır. Bu nedenle hem SEO hem de daha fazla kişiye erişim sağlanabilmesi adına uygun olan tüm sosyal medyalarda yer alınmalıdır.

Ölçüm yapı ve tekrar edin

Organik arama performansın iyileştirilmesi için yapılacak SEO çalışmalarında, ölçüm ve tekrar önemlidir. Bu nedenle kar amacı gütmeyen kuruluşların yapılan çalışmaları takip ederek ölçmesi ve ardından bu döngüyü tekrarlaması SEO alanında öne çıkmasını sağlayacaktır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

5 Adımda Facebook Analytics Kullanım Rehberi

Facebook Reklamları İşe Yarıyor mu?

0
Dijital pazarlama dünyasında Facebook, en popüler sosyal medya platformlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Facebook işletmelerin hedef kitleleriyle etkileşime geçmeleri için güçlü bir araç olarak...